ÖTV indiriminin uzatılması konusunda kim ne dedi?

Otomotiv sektörünü de kapsayan ÖTV ve KDV indirimleri ikinci kez uzatıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 31 Mart’a kadar geçerli olacak vergi indirimlerinin 30 Haziran 2019 tarihine kadar sürdürüleceği belirtildi. Buna göre, motor hacmi 1600 cc altında ve ÖTV matrahı 70 bin TL altındaki otomobillere uygulanan yüzde 45 oranındaki ÖTV yüzde 30 ve 1600 cc altındaki motor hacmine sahip, ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL aralığında olan otomobillere uygulanan yüzde 50 oranındaki ÖTV ise yüzde 35 şeklinde uygulanmaya devam edecek. Ticari araçlardan alınan %18 KDV oranı ise 30 Haziran tarihine kadar %1 olarak uygulanacak.

ODD: Otomotiv ekosistemi korunarak geliştirilmeli

Önce ODD. Yani Türkiye’deki bütün otomotiv markalarının temsilcilerini, distribütörlerini çatısı altında toplayan Otomotiv Distribütörleri Derneği. ODD Yönetim Kurulu Başkanı ali Bilaloğlu ÖTV ve KDV indirimlerinin 3 ay daha uzatılması konusunda şu açıklamayı gönderdi:

E. Ali Bilaloğlu-ODD Başkanı

“30 Haziran tarihine kadar  devam ettirilmesi yönündeki kararları büyük bir memnuniyetle öğrendik. Bu düzenlemenin devam ettirilmesi ülke ekonomisinde lokomotif sektörlerden otomotiv ekosisteminin korunarak geliştirilmesi; küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok önemli. Tüketicinin otomotiv ürünlerine olan talebini, erişimini de olumlu etkileyen memnuniyet verici bir gelişmedir.

Otomotiv, peşinden birçok sektörü sürüklüyor olmasıyla da önemli bir konumda. Dengelenme yılı olarak görülen 2019 yılının alınan önlemlerle desteklenmesi geçiş sürecinin kolaylaştırılması ve yarattığı olumlu etki bakımından da kıymetli. Seçim sonrası ekonominin dengelenmesine de olumlu yansımaları olacağı inancındayız.”

OSD: Kritik öneme sahip bir uzatma oldu

OSD de konuyla ilgili açıklamasını başkanı Haydar Yenigün kanalıyla yaptı. Türkiye’deki otomotiv üreticisi markaların çatısı altında bulunduğu Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) sektör açısından hayati öneme sahip ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılmasını değerlendirdi.

OSD Başkanı Haydar Yenigün

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “Kasım ayından itibaren devreye alınan ÖTV ve KDV indirimleri, devam eden 5 aylık süreçte pazar daralmasını azaltıcı bir etki yaratmıştı. Vergi indirimlerinin devam etmesiyle birlikte, daralmanın şiddetinin daha da azalarak iç pazarın 400-450 bin adet aralığında gerçekleşmesini öngörüyoruz. İçinde bulunduğumuz hassas süreçte vergi indirimlerinin ikinci kez uzatılmasının ise, otomotiv değer zincirinde faaliyet gösteren tüm oyuncular için kritik öneme sahip olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 

TAYSAD: Avrupa gerilerken yurtiçi destek iyi gelecek

TAYSAD Başkanı Alper Kanca

TAYSAD Başkanı Alper Kanca da konuya ilişkin bir değerlendirme yayınladı. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Kanca, “Güçlü bir iç pazarın olmayışı, hem büyümenin hem de yeni yabancı yatırımların ülkemize çekilmesinin önündeki en büyük engeldir. Dolayısıyla, süresi uzatılan vergi indirimlerinin, iç pazara olumlu bir etkisi olacağı kesindir. Ancak bu olumlu katkının sürekliliğinin sağlanması da elzemdir. Avrupa piyasalarında da bir miktar durgunluğun başladığı bu dönemde, yurt içi piyasada böyle bir destek mekanizmasının sağlanmasından umutluyuz” dedi.

Toyota: Yaz öncesi piyasayı olumlu etkileyecek

Ali Haydar Bozkurt: Toyota Türkiye CEO

Japon şirketin Türkiye distribütörü Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt tarafından yapılan açıklama da indirimleri değerlendiriyor: 2019 yılının sadece bizim için değil tüm sektör için çok hassas bir sene olmasını bekliyoruz. Sektör olarak bugüne kadar her zaman bardağın dolu tarafına bakmaya gayret gösteren bir yaklaşım içinde olduk. Otomobil piyasasının hareket beklediği yaz dönemi öncesinde bu kararın hayata geçirilmesinin olumlu katkısı olacağını ve alımların ertelenmeyeceği düşüncesiyle hatırı sayılır bir canlanma yaşanacağını öngörüyoruz. Bu düzenlemenin Haziran ayı sonuna kadar sürecek olması sektörümüzdeki canlanmanın önünü açacaktır.

Diğer yandan, otomobil satın alma kararında önemli bir başka konu ise kredi faiz oranıdır. İdeal zamanda %1 civarında olması sektör açısından önemlidir. Ama geçtiğimiz sene %3,7 seviyelerine çıkmış olan oranlara karşın, bugün %1,58 oranlarına kadar gerileme olmuştur, bu da nispeten olumlu bir gelişmedir. Faiz oranlarının %1 seviyelerine gelmesi durumunda,  toplam araç satışından elde edilen vergi oranı da artış gösterecektir. Bu düzenlemeleri kalıcı hale getirecek bir vergi sisteminin gelmesi ise hem sektörü hem de müşterileri rahatlatacak bir gelişme olacaktır.”

Nissan: Talebe katkı sağlayacak

NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, uzatılan otomotiv sektöründeki vergi indirimini değerlendirdi.

Sinan Özkök: Nissan Türkiye Genel Müdürü

Nissan Türkiye’nin ÖTV ve KDV indirimlerini desteklediğine değinen ÖZKÖK, konuyla ilgili, “ÖTV ve KDV indirimlerinin, geçtiğimiz yılın son iki ayında zorlanan pazara ciddi bir katkısı olmuştu ve pazarın 600 binin altına düşmesinin önüne geçilmişti. İlk 2 ayda oldukça zorlanan sektörümüze çok faydalı olacağını ve önümüzdeki 3 ayda talebe katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Otomotiv sektörü üretimi, ihracatı, istihdamı ve yarattığı vergi geliri ile Türkiye’nin lokomotif sektörü. Ayıca bankaların da avantajlı faiz oranı uygulamaları ve kredi imkânlarını artırmaları sektörün canlanmasına katkı sağlayacaktır.” dedi.

Önceki İçerikTürkiye’nin en hesaplı otomobilleri, isteyene dizel, isteyene otomatik
Sonraki İçerikHer çalışana yaklaşık (60 bin TL) ikramiye ödeyen otomobil fabrikası
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz