ÖTV matrah düzenlemesine “patronlar” ne dedi?

Cumhrbaşkanılığı tarafından pazar gecesi yayınlanan otomotivde ÖTV matrahının yükseltilmesi tartışmalar yaratmaya devam ediyor. En hesaplı otomobilin bile 100 bin lira sınırına yaklaştığı kur ve faiz ortamında 3 bin ile 15 bin lira iyileşme sağlayacak yeni düzenleme için otomotiv şirketlerinin “patronları” ne dedi.

Bu arada belirtelim, firmalar pazar gecesi ani açıklanan yeni düzenlemeye uygun fiyatlandırmaları için çalışmalarını sürdürüyor. Bir iki gün içinde yeni fiyatlı kampanyalarını açıklamalarını beklemek gerekiyor. Patronlar Devletin kampanyasına biraz daha kendilerinden ek yaparak, stoklarını satmak isteyeceklerdir. Bu da az da olsa geçen hafta otomobil alanların binlerce lira fazladan ödemiş olması anlamına da geliyor.

Bazen alan değil almayan kazanıyor.

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel derledi:

Düzenlemenin satışlara büyük bir etkisi olmayacağını belirten sektör temsilcileri, “En büyük sorun krediye ulaşmak. Bankalardan ve hükümetten bu desteği de bekliyoruz” diyor.

Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Haydar Yenigün: Hafif ve ağır ticari araçlar için de benzer düzenleme bekliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda çok hızlı bir şekilde

Haydar Yenigün – OSD Başkanı

sektöre can suyu olacak ilk adım atıldı. Zaten hali hazırda pozitif bir hazırlık içinde olan bakanlığımız, bizleri kabul edip sektörel anlamda hassasiyetlerimize hızla kulak vererek gereken dolaylı ÖTV indirimini hayata geçirdi. Atılan bu adımı çok değerli buluyor ve sektör adına devletimize gönülden teşekkür ediyoruz. Binek otomobillere yönelik söz konusu düzenlemenin yanı sıra, hafif ve ağır ticari araçlar için de benzer düzenlemelerin kısa sürede hayata geçirilip açıklanacağından hiç şüphemiz yok.

 

 

 

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı E. Ali Bilaloğlu: Hurda teşviki artırılmalı ayrıca finansman desteği sağlanmalı

Ali Bilaloğlu, ODD Başkanı

Otomotiv sektörüne uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) oranını belirleyen matrahlardaki bu artış, otomobil alma noktasında olan tüketiciler için olumlu bir gelişme. Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki, sadece otomotiv sektörü değil, genel olarak tüm sektörlere baktığımızda, vergilerin yanı sıra Tüketici Güven Endeksi ve döviz kurlarındaki belirsizlik sektörler için çok önemli bir gösterge. Dolayısıyla, Türk lirasındaki oynaklığın azalması ve istikrarlı bir şekilde devam etmesi ve karar alıcıların da güven endeksinin artmasına yönelik kararları ve aksiyonları, ekonomik güvenin yukarı taşınmasını sağlayacak. Ayrıca hurda indirimi de sektörde uzun zaman beklenen bir konu idi. Hayata geçirildi fakat etkisi çok kısıtlı oldu. Bunun başlıca nedeni benzer şekilde sadece en düşük ÖTV dilimine giren modellerin çok sınırlı olmasıdır. Bu nedenle tüketicilerin bu fırsattan yararlanma imkanı çok kısıtlı. Benzer matrah düzenlemesinin burada da yapılması gerekiyor. Diğer ihtiyaçlar ise taşıt kredilerine uygulanan vadelerin uzatılması ve ticari araçların kiralanmasına imkan tanıyacak düzenlemenin yapılması.

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu: Kredi konusunda bankalardan da destek bekliyoruz

ÖTV matrah limitleri değişikliğinden memnuniyet duyuyoruz. Düzenleme ile araç fiyatlarında 4 bin ila 14 bin lira arasında bir gerileme olacak. Otomotiv sektörünü canlandırması için yapılacak düzenlemelerin 3 bacağı var. Bunlardan ilki olan ÖTV matrah artışı için yetkililere teşekkür ediyoruz. Ancak bu düzenlemenin piyasalarda karşılık bulması ve sektörde işlerin yavaş yavaş toparlaması için hurda teşvikinin artırılması ve bankaların

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

finansman tarafına destek çıkması da gerek. Bankalar sektöre kredi vermekten ciddi manada imtina ediyor. Kredi ret oranları otomotiv perakendeciliğinde tarihinin en yüksek seviyesine geldi. Her 10 başvurudan 7’si reddediliyor. Bunca yıl otomotiv sektörü perakende finansmanının en büyük sağlayıcısı konumundaydı. Bugün bankalar bu işi fonlamayı ciddi manada bırakmış vaziyette. Dolayısıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) vasıtasıyla bankaların ellerini taşın altına koyması lazım. Sayın Mehmet Ali Akben çok yapıcı bir başkan, düzenlemelerin BDDK’yı da işin içine alarak bize katkı vermesini istiyoruz. Düzenleme yıl sonu satış rakamlarını artırmayacak, ancak 625 bin bandının yakalanmasına vesile olacak. Türkiye otomotiv pazarı büyüklüğünün geçen yıl 985 bindi. Bu yıl 600-625 bin bandında olan otomotiv pazarı, gelecek yıl için en iyimser verilere baktığımızda 400- 450 bin bandını gösteriyor.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Haydar Bozkurt: Otomotiv satışlarına yüzde 5 ila yüzde 10 arasında etki eder

“ÖTV tutarlarının yeniden belirlenmesini olumlu bir yaklaşım olarak görüyoruz. Sektörümüze doğrudan katkısı olacak. Kurlara baktığımızda yılbaşından bu yana yüzde 70 oranında bir artış yaşandı.

Ali Haydar Bozkurt

Henüz bu artış stoklardan dolayı otomobil fiyatlarına bire bir yansımadı. ÖTV baremlerinde ise ortalama yüzde 48-50 gibi bir güncelleme söz konusu. Bu anlamda, kur artışının gerisinde kalmış olsa da, yine de olumlu katkısı olacaktır. Önümüzdeki aylarda eski kur maliyetli stokların eriyip yeni araçların gelmesiyle, fiyat artışları söz konusu olacaktır. Bununla birlikte faizlerin yüksekliği de tüketiciyi hala düşündürüyor. Bunun yanında; Motorlu Taşıtlar Vergisi, Hurda Teşviği ve engelliler için matrahlarda bir değişim olmadı. Bu değişim olursa bunun yansımaları da olumlu olacaktır. Yeni düzenleme anahtar teslim fiyatlarda yüzde 3.3-6.2 aralığında bir avantaj sağlıyor. Yeni ÖTV düzenlemesinin kalan dönemde otomobil satışlarını pozitif olarak yüzde 5-10 arasında etkileyeceğini düşünüyoruz.

Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Anaç: Hurda teşviğine de düzenleme yapılmalı

Otomotiv sektöründe son dönemde yaşanan daralmanın etkilerini hafifletebilmek adına beklenen aksiyonlardan birisi olan ÖTV matrah düzenlenmesini çok olumlu karşıladık. Belirlenen yeni ÖTV matrahları tavsiye edilen anahtar teslim fiyatlarına yüzde 3 ile yüzde 6 aralığında bir indirim olarak yansıyacaktır. Peugeot Türkiye olarak, ÖTV düzenlemesinin

İbrahim Anaç, Peugeot Türkiye Genel Müdürü

getirdiği fiyat indirimine ek kampanyalarımızla tüketicilerimize kaçırılmayacak fırsatlar sunuyoruz. Bu düzenlemenin toplam otomotiv pazarını da olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyoruz. Tüketcilerin otomobil sahibi olmalarını kolaylaştıracak her türlü düzenleme, ÖTV matrahlarının yaratacağı olumlu havayı daha da artıracaktır. Bu doğrultuda hurda teşviğinin de bu son düzenlemeye paralel olarak tekrar gözden geçirilmesini bekliyoruz.

 

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak: Finansal maliyetimiz 4 kat arttı, kredi bulmak zorlaştı

Şu anda ÖTV matrahlarının güncel artışa göre revize olması çok olumlu bir hareket. Buna ilave olarak beklediğimiz diğer adımların da atılacağına inanıyoruz. Sonuç itibarı ile satışları

Vural Ak

coşturacak bir adım olarak görmesek de, ortadaki sıkıntıya bir çare yaratmak için hükümetin elindeki sınırlı imkanlardan birini kullanmış olmasını, iyi niyetle atılmış bir adım olarak görüyorum. Ancak en büyük sorunlardan biri finansmana ulaşmak. Finansman maliyetleri de yaklaşık 4 kat arttı. Kredilerin bulunurluğu da azaldı. Artık herkes kredi de alamıyor.

S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak: Sesimiz duyulmuş ama kalıtımsal değişiklik şart

Yürürlüğe alınan düzenleme sektörde mutlaka bir pozitif etki yaratacaktır, ancak orta ve uzun dönemde bu matrah ayarlanması yerine kalıtımsal bir değişiklik çok daha önem arz

Ferhat Albayrak, SS Motors Genel Müdürü

ediyor. Özellikle bankaların otomobil kredilerine verecekleri bir destek paketinin kanımca çok daha sonuç odaklı olacağını düşünüyorum. Gene de sektör adına sevindirici bir gelişme. Sektörün sesinin duyulduğunun bir göstergesi.

EY Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Serdar Altay: Yeni fiyatlar düşünüldüğünde çok sınırlı bir iyileştirme

Yeni düzenleme kayıpları tamamen geri getirmese de da yine de sınırlı bir şekilde satışlarda canlanmaya yol açacak. Eskiden vergisiz satış fiyatı 65 bin TL olan ve motor hacmi 1600 cm3’ün altında olan bir aracın ÖTV ve KDV dahil satış fiyatı 115 bin TL iken, yeni düzenleme ile bu fiyat 111 bin 215 TL oluyor. Ancak bu indirim oranı son dönemlerdeki fiyat artış oranları ile mukayese edildiğinde çok sınırlı bir iyileştirme.

Leave A Reply

Your email address will not be published.