ÖTV orta vadede satışları azaltacak, 2. eli de etkileyecek

Bugün uygulanmaya başlayan yeni ÖTV matrahları ve ÖTV artışları ile ilgili otomotiv sektöründen tepkiler gelmeye başladı. Önce olumlu gelişme; vergisiz fiyatı 70.000 TL ve altında olan otomobillerde yüzde 50 olan ÖTV; matrah bedeli yüzde 21 artışla 85.000 TL’ye çıkarıldı ve ÖTV yüzde 45 te bırakıldı. Vergisiz fiyatı 120.000 TL’ye kadar olan otomobil grubunda da bu bedel yüzde 8’lik artışla 130.000 TL’ye çıkarıldı; ÖTV oranı yüzde 60’dan 50’ye çekildi.

En son 2018 Eylül’ünde belirlenen ÖTV matrahlarının yeniden düzenlenmesi gerekliliğini uzun süredir dile getirdiklerini belirten; Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu; ilk iki adımda yapılan düzenlemenin satışlara nispi olarak olumlu etki edeceğini kaydetti.

Düzenleme ile 130.000 TL’lik matrahın (otomobilin vergisiz fiyatı) üzerinde kalan araçlara yönelik; ÖTV oranının yüzde 60’dan yüzde 80’e yükseltilmesinin araç fiyatları üzerinde ciddi miktarda bir artışa neden olacağını söyleyen Şahsuvaroğlu; “Bu durumda Türkiye’de satılan her 10 aracın 6 tanesinin ithal modeller olması ve ortalama fiyatların 130.000 TL’nin üzerinde seyretmesi; nedeniyle araç fiyatlarının daha da ulaşılması zor seviyelere çıkmasına neden olacağını düşünüyoruz.” dedi.

OYDER Başkanı şu açıklamaları yaptı;

“Tüketicinin, yükselme eğilimindeki kredi faizlerinin üzerine bir de ÖTV düzenlemesi (yüzde 60-80) ile araçlara ulaşım maliyetlerinin artması; talepte önemli bir azalma yönünde potansiyel taşımaktadır. Gerek pandemi etkisi ile gerekse de faizlerin yükselmesi ile hem yetkili satıcılara hem de markalara planlama ve stoklama açısından ciddi ek yükler de getirecektir.

Ayrıca, kararnamenin ayın son gününde açıklanmış olması ve hemen yürürlüğe girmesi nedeniyle; ay içerisinde satışı gerçekleştirilmiş ve tüketici ile anlaşması sağlanan araçlarda önemli bir sorun yaratacağını düşünüyoruz. Bu uygulamanın 1 Eylül 2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmesinin bu sakıncayı ortadan kaldıracağına inanıyoruz.

ÖTV matrah düzenlemesinin yaratacağı olumlu etki ile ÖTV oranlarındaki artışın yaratacağı olumsuz etki birlikte değerlendirildiğinde sektörümüzü kısa ve orta vadede daraltacak bir düzenleme olduğunu düşünüyoruz. Bu düzenlemenin ikinci el piyasasındaki fiyat istikrarsızlığına da olumsuz katkı sağlayacak bir gelişme olmasından endişe duyuyoruz.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.