ÖTV 15 puan düştü: Oto fiyatları 10 bin ile 22 bin TL inecek

Hükümet, başta otomotiv olmak üzere bazı tüketim ürünlerinde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranlarını düşüren yeni paketi açıkladı.

Konuttan mobilyaya, otomotivden beyaz eşyaya kadar bir çok alanda ÖTV oranları yeniden düzenlendi.

Yeni düzenlemeninin otomotivi ilgilendiren yanında neler var?

31 Aralık 2018 tarihine kadar uygulanmak üzere; 1600 cc altındaki motor hacmine sahip ve ÖTV matrahı 70 bin TL altındaki otomobillere uygulanan yüzde 45 oranındaki ÖTV yüzde 30’a ve yine 1600 cc altındaki motor hacmine sahip ve ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL aralığında olan otomobillere uygulanan yüzde 50 oranındaki ÖTV yüzde 35’e indirildi.

Ayrıca ticari araçlara uygulanan yüzde 18 oranındaki KDV’nin ise yüzde 1’e düşürüldü.

Konuya ilişkin ilk değerlendirmeler de gelmeye başladı:

Türkiye’deki bütün otomotiv şirketlerini çatısı altında barındıran Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) adına Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, ÖTV ve KDV indirimini olumlu bulduklarını belirterek, şu açıklamayı gönderdi:

“Son yıllarda yaratılan iç pazar, ana ve yan sanayinin başardığı üretim ve ihracat, bunların da ötesinde tüm sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleriyle yarattığı istihdam ülkemiz için çok kıymetli. Otomotiv, peşinden birçok sektörü sürüklüyor olmasıyla da önemli bir konumda. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden otomotivin iç pazarın yeniden 1 milyon seviyelerine taşıyacak politikaların geliştirilmesi, güven ortamı ve istikrarın sürdürülebilir kılınması ülkemiz ekonomisi bakımından da çok önemli.

Bu bakımdan atılan bu adım otomotiv ekosisteminin korunarak geliştirilmesi, küresel

Ali Bilaloğlu-ODD Başkanı

otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok kıymetli bir gelişmedir.

Otomotiv sektörüne Hazine ve Maliye Bakanlığımızın vermiş olduğu destekler ve süreç içerisinde sektörün ihtiyaçlarını dile getirmede sağladıkları imkanlar bakımından müteşekkir olduğumuzu belirtmek isteriz. Sektörümüz de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz yararına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.

 

Fiyatları yüzde 10 düşürecek

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer de ÖTV indiriminin fiyatlara ortalama yüzde 10 indirim olarak yansıyacağını hesapladıklarını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“İki grup vardı: 1. grup artan döviz fiyatlarındaki yükselişten dolayı alımlarını erteliyordu.2 grup ise önlem bekleyen gruptu. İkisini de pozitif etkileyecek.

T. Tsumura-Honda Türkiye Başkanı ve Bülent Kılıçer, Genel Müdür Yardımcısı

ÖTV indi zaman belli oldu. Hiç bir soru işareti kalmadı. Alıma dönecek. Yaptığımız bir araştırmada showrooma gelen 10 müşterinin 4’ünün bunu beklediğini görmüştük. Bu yüzde 40 demektir. Önceki planlarımızda pazarda yüzde 55’lik düşüş hesabı yapıyorduk. Son iki ayda bu yüzde 70’lere çıkmıştı. Ekimde de benzeri küçülme rakamı bekliyoruz. Şimdi yeniden küçülme yüzde 50-55’lere inecek. Maksimum fayda yüzde 15-20 olacak.”

Kılıçer, pazardaki küçülmenin daha da azalması için aylık yüzde 3’lerde dolayan gazilerin tekrara yüzde 1’lere inmesi gerektiğini asıl düzelmenin o zaman beklenebileceğini söyledi.

ÖTV ve KDV hariç matrahı 100 bin TL olan bir otomobilin fiyatı 177 bin TL’den 18 bin TL düşerek, 153 bin TL’ye inecek.

Ticari araç satışlarında ise nasıl bir yansıma olacağı netleştiriliyor.

Güncel fiyatı 75 bin lira olan bir otomobil ÖTV indirimiyle 67.500 TL’ye, bu araç hafif ticari ise 65 bin liraya satılacak. Yapılan ilk hesaplamalara göre ÖTV ve KDV indirimlerinin hangi areçları nasıl etkileyeceği şöyle hesaplandı:

ÖTV ve KDV indirimi oto fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Son iki ayın satışlarını yüzde 40-50 artırır

Açıklamalar devam ediyor. Peugeot Türkiye Genel Müdürü İBrahim Anaç da ÖTV ve KDV indirdimi değerlendiren bir açıklamayı gönderdi:

Anaç, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Bu indirim hem zamanlama ve hem de içerik açısından, otomotiv sektörü, tüketiciler ve hem de devletin vergi gelirleri açısından çok yerinde bir adım oldu. Son dönemde önemli bir daralma yaşanan otomotiv pazarının son iki ay beklentisinin yüzde 40 ile yüzde 50 arasında artış göstereceğini düşünüyoruz.

İbrahim Anaç, Peugeot Türkiye Genel Müdürü

ÖTV-KDV indiriminin Peugeot fiyatlarına yansıması

Yeni ÖTV oranları otomobil ve hafif ticari Peugeot modellerinde önemli fırsatlar sunacak. 100 bin TL matraha sahip bir otomobilin yeni ÖTV oranları ile sağlayacağı avantaj 18.400 TL, 80 bin TL matraha sahip Peugeot Partner tipi hafif ticari aracın yeni ÖTV oranları ile sağlayacağı avantaj 9.440 TL, 70 bin TL matraha sahip Peugeot Partner Panelvan tipi aracın yeni KDV oranları ile sağlayacağı avantaj 12.370 TL olacak.”

Araç fiyatları 10 bin ile 21.500 TL inecek

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu nun ÖTV indirimi değerlendirmesi de elimize ulaşan açıklamalar listesinde yerini aldı:

“Bugün açıklanan 1600 CC altı motorlu binek araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirimi mutlulukla karşılıyoruz. Pazar sürekli daraldı. Ekim ayında daralma yüzde 70’in üzerine çıktı. 

Otomobil fiyatlarında artan kur baskısının azaltılmasında da etkisi olacaktır.

ÖTV düzenlemesi sonucu ilgili araçlara yaklaşık olarak 10.000 TL’den 21.500 TL’ye kadar indirim yansıyacaktır.

Özellikle pazarda satışların yoğunlaştığı Kasım-Aralık ayında gerçekleşecek bu indirimin son derece olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Yeni araç almak isteyenler için de önemli bir teşvik olacaktır. Markalar da şu anda çok iyi kampanyalar düzenlemiş durumdalar, ÖTV indirimi ile yıl sonu satış rakamlarında 600-650 bin bandının yakalanmasına vesile olacaktır.”

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.