OYAK Renault’dan yeni Clio V için 33 milyon euroluk hazırlık

Oyak Renault, 33 milyon euroya (yaklaşık 165 milyon TL) yeni bir press hattını devreye aldı.
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Türkiye’nin en önemli otomotiv üreticilerinden Oyak Renault, yeni bir yatırımla, press hattını modernize ettiğini açıkladı. Halen yeni Clio 5 yatırımını sürdüren Oyak Renault, bu yılın sonunda yeni Clio ile küçük otomobil segmentinde fırtınalar estirmeye hazırlanıyor.

Yeni Clio 5, 2018 sonunda tanıtılacak

33 milyon Euroluk yeni pres hattı

Oyak Renault 33 milyon Avro yatırım yaparak yeni pres hattını devreye aldı.
Yeni pres hattı yatırımı ile Oyak Renault’nun büyük sac parçalarının üretimi için günlük vuruş sayısını ikiye katladığını bildirdi.

Renault için bir ilk

Yeni pres hattı teknik özellikleriyle sadece Türkiye’de bir ilk değil; hızı ve hat sonundaki robotlu stoklama sistemi ile aynı zamanda Renault için de bir ilk.

Mevcut pres hatlarına göre yüzde 30 enerji tasarrufu sağlayan elektrik-elektronik sistemler ve hidrolik yastık ünitesi gibi özellikleriyle tüm dünyadaki Renault fabrikaları içindeki en modern pres hattı olma özelliğini taşıyor.
Oyak Renault, yüksek hızlı yeni pres hattının açılışını çalışanları ile kutladı. Yeni pres hattı açılış törenine, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tunç Başeğmez, Oyak Renault yöneticileri, proje ekipleri ve tedarikçiler katıldı.

Sac parça üretimi 2 kat artacak

Yeni pres hattı açılışında konuşan Oyak Renault Genel Müdürü Tunç Başeğmez, “Yeni pres hattımızın sahip olduğu yüksek teknoloji sayesinde büyük sac parça üretim kapasitemizi neredeyse 2 katına çıkarttık” dedi.

Oyak Renault, 33 milyon euroya (yaklaşık 165 milyon TL) yeni bir press hattını devreye aldı.

Yeni Pres Hattı’nın özellikleri:

Modern teknolojiler sayesinde 12 ay gibi kısa bir sürede inşa edilen ek pres binası içinde, 5,5 ay gibi rekor bir sürede yeni pres hattının kurulumu gerçekleşti.

Yeni pres hattı ile 70’i aşkın kişiye yeni istihdam sağlanacak.

6300 metrekarelik atölye alanına sahip yüksek hızlı yeni pres hattı, 1 adet 2400 ton, 1 adet 1200 ton ve 2 adet 1000 ton kapasiteli toplam 4 presten oluşuyor.

Yeni tasarım, elektrik-elektronik sistemler ve hidrolik yastık ünitesi gibi özellikleri sayesinde yaklaşık yüzde 30’luk bir enerji tasarrufu sağlayacak.

Bu modern hat üzerinde kalıp değişim süreleri 10 dakikadan, 3,5 dakikaya inecek. 3,5 dakika gibi rekor sayılabilecek bir süre içinde kalıp değiştirilip farklı bir parça basımına başlayabilecek.

Yeni hat üzerinde Endüstri 4.0 dijitalizasyon kapsamında iki yenilik bulunuyor; kalıpların üzerindeki RFID ( Radio Frequence Identification Data ) sistemi sayesinde pres hattı parçaya göre otomatik olarak parametrelerini ayarlayacak. Ayrıca yine hat üzerindeki sıcaklık, titreşim, elektrik akımı, rotasyon gibi parametreler sürekli dijital ortamda takip edilecek bu bilgiler anlık işlenerek olası problemler önceden saptanıp önlem alınabilecek.

Bursa Oyak Renault fabrikalarında üretilen yeni Megane Sedan 35 ülkeye ihraç ediliyor.

OYAK Renault hakkında

Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim hacmi ile Renault’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biri. Oyak Renault, Clio IV, Clio Sport Tourer ve yeni Megane Sedan modellerini, ayrıca bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip ihraç ediyor.

Bursa’da 582,483 m2 üzerinde kurulu üretim tesislerinde, Karoseri-Montaj ve Mekanik-Şasi Fabrikaları, Arge Merkezi ve Uluslararası Lojistik Merkezi bulunuyor. 1969 yılında Bursa’da kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 2017 yılı sonu itibariyle 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor.

Önceki İçerikEn sevilen Kia modeli oldu
Sonraki İçerikGelecekte de böyle mi olacak? 700 fabrikada 3 bin farklı model üretiliyor!
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz