OYDER: Matrah düzenlemesi 1 Aralıkta devreye girecek

Yüzde 70’in altında ÖTV oranının kalmadığı günümüzde otomobil fiyatlarına bir nebze de olsa can suyu olacak matrah düzenlemesi için tarih belli oldu.

Aylardır beklenen ÖTV matrah düzenlemesinin 1 Aralıkta devreye gireceği belirtildi. Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği OYDER yönetiminin Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ile yaptığı görüşmeden, bakanın 1 Aralık tarihini verdiği belirtildi.

Düzenlemenin detayları henüz açıklanmadı.

OYDER- Bakan Nebati buluşmasında matrah düzenlemesi için tarih açıklandı.

Bakan Nebati, görüşme sırasında otomobilde matrah düzenlemesinde son aşamaya gelindiğini ve uygulamanın 1 Aralık itibarıyla hayata geçirileceğini ifade etti.

Nebati, sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin bir paylaşımı yayınladı; Paylaşımda “İstişare odaklı görüş ve önerilerin yanı sıra devreye aldığımız uygulamaların çıktılarını kapsamlı bir şekilde ele aldık.” bilgisine yer verdi.

Düşük ÖTV dilimlerinde araç kalmamıştı

En ekonomik otomobilin 400 bin liranın üzerinde etiketlendiği günümüzde, yüzde 50 ve 60 ÖTV diliminde araç kalmamıştı. AZ sayıda araç yüzde 70 üzerinden Özel Tüketim Vergisi’ne konu olerken, geri kalan araçların tamamı yüzde 80 ve üzerindeki ÖTV oranına tabi oluyordu.

Bakan Nebati daha önce yaptığı açıklamada da ÖTV oranlarında değişiklik olmayacağını, matrah tarafında düzenleme yapılacağını açıklamıştı. OYDER ise daha önce Eylül ve ekim aylarında yeni matrah düzenlemesi isteklerini bakana iletmişti. DÜzenleme eylül ayından beri bekleme modundaydı. Konunun detaylarını Habertürk TV’de ana haberde aktarmıştık.

Habertürk TV ana haberlerinde Otoajanda.com Genel Yayın Yönetmeni Halil Okşit, ÖTV matrah indirimini ele almıştı.

OYDER açıklama yayınladı

Konuyla ilgili bir de OYDER açıklaması yayınlandı. OYDER basın bülteninde şu görüşlere yer verildi:

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), Hazine ve Maliye Bakanlığı ile 19 Kasım 2022 tarihinde otomotiv sektörüyle ilgili son gelişmeleri değerlendirmek ve sorunları ele almak üzere bir araya geldi. OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, gündemdeki konularla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“OYDER Yönetim Kurulu olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı ziyaret ettik. Bu toplantıda sektörle ilgili sorunları aktarma imkanı bulduk. Öncelikle matrah güncellemesinin bir an önce gerçekleştirilmesi talebimizi ilettik. Ayrıca otomobil alımlarında, tüketicilerin krediye ulaşma konusunda yaşadıkları zorlukları da Sayın Bakanımız Nureddin Nebati’ye aktardık. Matrah güncellemesinin bir zaruret haline geldiğini bildiklerini; bu konuda çalışma yapıldığını ve mümkün olan en kısa sürede konunun sonuca bağlanacağını ilettiler. Bununla birlikte sözü geçen diğer sorunlarla ilgili çalışmaya ve sektörü rahatlatacak adımlar atmaya devam edeceklerini ifade ettiler. Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.