Paris Motor Show; yeni dönemin otomobilleri sahnede

Paris Motor Show için kapılarını dün medya mensupları için açtı. 4 Ekim tarihinde ise otomobil severlere açılacak, 10 gün boyunca açık kalacak fuar, sergilenen yeni dönem hibrit, elektrikli otomobillerle olduğu kadar katılmayan markalarla tarihe kayıt düşecek. Otoajanda.com olarak, otomotiv dünyasının bu yılki son önemli buluşması 2018 Paris Otomobil Fuarı’nı yerinden izliyoruz.
2016 yılında 1 milyonun üzerinde ziyaretçinin gezdiği Paris’teki gösteriye bu yıl Ford, Fiat, Volkswagen, Opel, Nissan, Mazda, Volvo, Aston Martin, Bentley, Mini, Infiniti, Lamborghini, Alfa Romeo ve Jeep gibi çok satan bazı markalar katılmadı. Bu markalar ürün lansmanlarını, fuar tarihleriyle uyumlu hale getirme konusunda istekli davranmayarak, fuarı pas geçmeyi tercih etti.
Bazı önemli oyuncuları kaçırmasına rağmen, Mondial de l’Automobile yani Paris Otomobil Fuarı 2018 önemli lansmanlara ev sahipliği yapıyor. Paris, PSA’nın yeni markası DS’in Dream kodlu konsepti gibi 2035’leri hedefleyen modellere de ev sahipliği yapıyor. DS markasının halen Formule E yarışlarındaki temsilcisiyle aynı motora sahip geleceğin otomobili olan E-Dream, sürücü için hareketli bir kokpit sunarken, yolcu için ipek böceği kozası benzeri ayrı bir kabin sunuyor. Yol testleri de yapılan bu alışkanlıkların ötesineki otomobil, Fransızların geleceği yakalama konusundaki çalışmalarının en modern yorumlarından biri kabul edilebilir.
Paris 2018’in ana odağı premium sınıftaki kompakt modeller, elektrikli otomobiller, çığır açma iddiasındaki konseptler ve tabi büyüyen pazar SUV’ler…Yeni modellerin birçoğu, Avrupa dışındaki sürücülerin de kalbini fethetmek için tasarlandıkları için küresel otomobil endüstrisini de etkileyecek niteliğe sahipler.
Paris’teki gösterinin başrol oyuncularından en dikkat çekecek otomobillerden biri yeni BMW 3 Serisi sedan. 2017 yılında, mevcut 3 Serisi, BMW Group’un küresel satışlarının yüzde 16’sını yani yaklaşık 400.000 adetlik kısmını oluşturdu.
Güçlükle büyüyen bir segmentin parçası olsa bile, 3-Serisi’nin önemi elektrikli modellerin yükselişi ile artacak.
Suzuki, birkaç ay önce Japon pazarına sunduğu yeni Jimny’i fuarda resmi olarak Avrupa’ya taşıdı. Rakiplerinin çoğundan farklı olarak, Jimny sadece Avrupalı sürücüler arasında daha da karmaşık hale gelen 3 kapılı bir gövde tipi ile geldi. Bununla birlikte, büyüyen A-SUV segmentinde öncü kabul ediliyor.
Audi üç yeni modelini piyasaya sürecek: ikinci nesil A1 ve Q3 ile yeni elektrikli orta boy SUV e-tron. Orta boy SUV Q3, zorlu ama popüler C-SUV segmentinde Audi’nin liderliğini geri getirmeyi hedefliyor.
e-tron, Audi’den ilk bağımsız elektrik modeli olacak ve Mercedes EQC ve Jaguar I-Pace’in doğrudan rakibi olarak konumlandı.
Mercedes yeni A Serisi Sedan, CLA’nın halefi olacak. Daha önce resimlerini paylaştığımız yeni A serisi sedan marka için büyük bir pazar beklentisi yaratmış durumda. Ancak asıl sürpriz B serisi. 
Mercedes B özellikle zekice tasarlanmış iç mekanıyla küçülen MPV sınıfı içinde ayrışıp önceki seride varolan müşterileri başta olmak üzere büyüme hedefi içerisinde. Tasarım A serisi çok sayıda yakınlık içeriyor.
Ana modeller arasında, mevcut Auris Touring Sports’un yerini alan yeni Toyota Corolla Touring Sports ve Corolla Hybrid fuarda. Avrupa pazarlarında kompakt SW’ler halen oldukça popüler ve Toyota burada varlığını devam ettirmek istiyor.
Japonlara adım atmışken Honda’nın fuara Type R, motosiklet modelleri yanısıra Hibrit CR-V ile makyajlı HR-V modelleriyle katıldığını hatırlatalım.
Hyundai fuarda 3 önemli model üzerinde yoğunlaştı. i30 Fastback N ve i30 N Option performans modelleri, resimde görülen Kona elektrikli ve konsept Le Fil Rouge.

 

Honda CR-V fuarda hem benzinli hem de hybrid versiyonlarla sergileniyor. 
Isuzu D-Max fuarda bulunan az sayıdaki pikaptan biri.
Smart standı.
Kia Stinger

PARİS OTOMOBİL FUARI 2018 HABER VE FOTO GALERİ DEVAM EDİYOR…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.