Paris Otomobil Fuarı 2018: Lükslerin ve elektriklilerin geçit töreni başlıyor

Paris Motor Show için geri sayım başladı. 2 Ekim tarihinde basına, 4 Ekim tarihinde ise ziyaretçilere kapısını açarak 10 gün açık kalacak olan fuara bakalım neler damgasını vuracak.

OTOAJANDA ekibi olarak, dünyanın ve Avrupa’nın en önemli otomotiv buluşması 2018 Paris Otomobil Fuarı nı yerinde ve basın günlerinde izlemek üzere bugün Paris’e gidiyoruz. Fuardan en özel haberleri en hızlı şekilde sizlere ulaştırmak için elimizden geleni yapacağız.

Öncelikle belirtelim bu yıl büyük markaların çoğu bu geleneksel gösteriye katılmayacak. Bunun arkasında bir kaç neden var ama en önemlisi olarak yeni model eksikliği içerisinde olmaları söylenebilir.

Bir çok büyük marka katılmıyor

2016 yılında 1 milyonun üzerinde ziyaretçinin izlediği Paris’teki gösteriye katılmayacak büyük markalar Ford, Fiat, Volkswagen, Opel, Nissan ve Mazda olarak sıralanıyor. Volvo, Aston Martin, Bentley, Mini, Infiniti, Lamborghini, Alfa Romeo ve Jeep de orada olmayacak. Bu markalar ürün lansmanlarını, fuar tarihleriyle uyumlu hale getirme konusunda istekli davranmayarak, fuarı pas geçmeyi tercih etti.

Bazı önemli oyuncuları kaçırmasına rağmen, Mondial de l’Automobile yani Paris Otomobil Fuarı 2018 önemli lansmanlara ev sahipliği yapacak.

Açıklanacak üretim modellerine dayanarak, Paris 2018’in ana odağının, SUV’lerin yanı sıra premium segmenttekiler ve elektrikli otomobiller olacağı açık. Yeni modellerin birçoğu, Avrupa dışındaki sürücülerin de kalbini fethetmek için tasarlandıkları için küresel otomobil endüstrisini de etkileyecek niteliğe sahipler.

Paris artık eski Paris değil.

2018 Paris Fuarı’nın yıldızları hangileri olacak?

Paris’teki gösterinin başrol oyuncularından en dikkat çekecek otomobillerden biri yeni BMW 3 Serisi olacak. Alman otomobil markası için kilit bir model olarak, ünlü orta ölçekli sedan 7. nesliyle yola çıkarken, markanın elini de rahatlatacak. 2017 yılında, mevcut 3 Serisi, BMW Group’un küresel satışlarının yüzde 16’sını yani yaklaşık 400.000 adetlik kısmını oluşturdu. Güçlükle büyüyen bir segmentin parçası olsa bile, 3-Serisi’nin önemi elektrikli modellerin yükselişi ile artacak.

Lüks DS 3 premier yapacak

Fransızlar, SUV segmentindeki premium marka ailesinin alt kısmına katılan yeni DS 3 Crossback‘i ilk kez Paris’te sergileyecek. Büyük kardeşi C-SUV segmentinde yer alan DS 7 Crossback’in başarısının ardından, yeni model, premium B-SUV segmentine katılacak. Audi Q2 ve Mini Countryman’a rakip. Marka bu yeni modeli konumlandırmak için lüks Fransız tasarımına güveniyor.

Yeni Jimny Paris’ten yola çıkıyor

Yeni Suzuki Jimny Japona’dan sonra Avrupa’ya geliyor

DS 3 Crossback tanıtılacak tek yeni küçük SUV olmayacak. Suzuki, birkaç ay önce Japon pazarına sunduğu yeni Jimny‘i fuarda resmi olarak Avrupa’ya getireceğini gösterecek. Rakiplerinin çoğundan farklı olarak, Jimny sadece Avrupalı sürücüler arasında daha da

karmaşık hale gelen 3 kapılı bir gövde tipi ile gelebilir. Bununla birlikte, büyüyen A-SUV segmentinde öncü kabul edilir .

Audi’den 3 lansman

Audi üç yeni modelini piyasaya sürecek: ikinci nesil A1 ve Q3 ile yeni elektrikli orta boy SUV e-tron. A1’in, selefinin başarılı kariyerini sürdürmesi beklenirken, Avrupa’da 700.000’den fazla satıldı. orta boy SUV Q3, zorlu ama popüler C-SUV segmentinde Audi’nin liderliğini geri getirmeyi hedefliyor. E-tron, Audi’den ilk bağımsız elektrik modeli olacak ve Mercedes EQC ve Jaguar I-Pace’in doğrudan rakibi olarak konumlanacak.

Yeni A Klass Sedan, CLA’nın halefi olacak.

Mercedes, Paris’e elektrik verecek

EQC ile ALman Mercedes ilk manşetini atacak. Tamamen elektrikli bir Mercedes olarak, batarya sorunlarını sakinleştirmenin ve Mercedes adına alttan yeni müşteriler kazanma

görevini üstlenecek. Bu Mercedes her şeyi değiştirir çünkü Alman markalarının geleceğinin elektrifikasyona bağlı olduğu biliniyor. Türkiye’ye 2020 yılında gelmesi planlanan EQC haricinde, yeni nesil GLE ve A Klass Sedan da gösteride önemli yere sahip olacak. GLE, premium E-SUV segment satışlarının düştüğü bir zamanda yenilenecek. A-Serisi Sedan, CLA’nın ardılından farklı olmayacak gibi.

Trump’ın hedefindeki yeni BMW X5 sahneye çıkacak

BMW, E-SUV GLE’nin doğrudan rakibi ve segmentteki önemli bir oyuncu olan yeni BMW X5‘i lanse edecek. Bu araç, 2018’de 80.000 adetten fazla satarak, ikinci en çok satan büyük premium SUV oldu. Bir diğer yenilik ise Premium orta sınıf spor otomobil segmentinde 3. nesil olarak yola çıkacak yeni Z4. Artık bu tür otomobiller pek satılmıyor. Buna rağmen yeni Z4, popüler Audi TT ve Mercedes SLC gibi iki modelden rol çalmaya çalışacak.

Ana modeller arasında, mevcut Auris Touring Sports’un yerini alan yeni Toyota Corolla Touring Sports‘un gelişinden bahsetmek gerekiyor. Bazı Avrupa pazarlarında kompakt SW’ler halen oldukça popüler ve Toyota burada varlığını devam ettirmek istiyor.

Buna ek olarak, Seat, Ateca adlı kompakt SUV’unun üzerinde konumlanacak ve Nissan X-Trail ve Peugeot 5008’e karşı yarışmaya hazır olan ilk orta boy SUV olan Tarraco’yu piyasaya sürecek.

Renault, Peugeot gibi Paris’in ev sahipleri elektrikli ve konsept araçlarla fuarda var olacaklar. Honda Hibrit CR-V ile makyajlı HR-V modelleriyle fuarda kendini gösterecek.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.