Passat “otonom” sürüşe yaklaştı

 

Volkswagen’in  ilk kez 1973 yılında kullanıcılar ile buluşan modeli Passat, elde ettiği 22 milyondan fazla satış adediyle, bugüne kadar en çok satılan Volkswagen modeli olarak markanın Amiral Gemisi unvanını aldı. Geçtiğimiz yıl 1.1 milyon adet batan Passat’ın yeni kasası yaklaık 85 kg daha hafifledi. Genel hatlarıyla çağın tasarım anlayışını yeniden belirleyen Yeni Passat modelinde, modüler çapraz matris (MQB) şasi kullanıldı ve bu sayede dinamik oranlar elde etmek mümkün oldu. Bu sayede 79 mm uzayan aks mesafesi genişleyen hacmin temelini oluşturdu. 

 

Passat-otonom-suruse-yaklasti

 

Otonom  sürüş ekipmanları

 

Yeni Passat, gelişmiş sürüş destek sistemleriyle de, otonom (sürücüsüz) sürüş teknolojisine bir adım daha yaklaşıyor.

 

Bunlardan ilki olan Trafikte Sürüş Asistanı “Traffic Jam Assist”, aracın hızının saatte 60 kilometre altında olduğu durumlarda devreye giriyor. Bu sistem, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi “ACC”, Ön Bölge Asistanı “Front Assist” ve Şerit Takip Asistanı “Lane Assist” ile birlikte çalışarak, trafiğin sıkışık olduğu durumlarda aracın gaz ve frenini otomatik olarak devreye girmesini sağlıyor.

Böylece trafiğin sıkışık olduğu durumlarda, araç yarı otonom sürüş gerçekleştirirken, sürücüye de arkasına yaslanıp sürüşten keyif alması kalıyor. Yaya Algılama Asistanı “Pedestrian Detection” da, aracın rotası üzerinde veya kenarında bir yaya tespit edildiğinde, görsel ve sesli olarak sürücüyü uyarıyor. Gerektiği durumlarda ise, acil olarak frenleme yapıyor.

Şerit Takip Asistanı “Lane Asisst” ve Adaptif Hız Sabitleyici “ACC” ile entegre olarak çalışan ve dünyada ilk kez Yeni Passat’ta sunulan Acil Durum Asistanı “Emergency Assist” ise,  sürücünün uzun süre sürüşe herhangi bir tepki vermediği durumlarda devreye giriyor.

Sürücü önce görsel ve sesli uyarılar ile uyarılarak, dikkatinin geri kazanılması amaçlanıyor. Sürücü hala bir tepki vermiyor ise, sistem otomobili hareketsiz kalana kadar yavaşlatıyor. 

 

Motorların hepsi yenilendi

 

Tüm motor seçeneklerinde Start/Stop sistemi ile fren enerjisi geri kazanım sisteminin bulunduğu Yeni Passat’ın Türkiye’de, ilk etapta Bluemotion teknolojili 2 benzinli ve 3 dizel motor seçenekleri satışa sunulacak. Bu arada tüm motorlar eskisine göre % 20 daha verimli.

 

Yeni Passat’ın 125 PS ve 150 PS güç üreten 1.4 TSI motora sahip benzinli modelleri, Manuel ve DSG şanzıman seçenekleri ile sunulacak.

1.4 TSI 125 PS Man. motora sahip Yeni Passat, 100 kilometrede ortalama 5.3 litre yakıt tüketimine sahip. Diğer yandan Aktif Silindir Yönetimi “ACT” sistemine sahip 1.4 TSI 150 PS motor ise, 100 kilometrede ortalama 4.9 litre yakıt tüketiyor.

 

Dizel motor seçeneklerinden ilki, 120 PS güç üreten 1.6 lt TDI olacak. Tüm donanım seçeneklerinde Manuel ya da DSG şanzıman ile sunulabilen bu motor 250 Nm tork üretirken, 100 km’de sadece 3.9  lt yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor.

 

2.0 TDI motora sahip Yeni Passat ise, 150 PS güç üretiyor. Sadece DSG şanzıman ile birlikte sunulan bu motor seçeneği 100 kilometrede ortalama 4.5 litre yakıtla yetiniyor. Bu motor seçeneği sadece Comfortline ve Highline donanım paketiyle alınabilecek.

 

Yeni Passat’ın 2.0 TDI motora sahip bir diğer versiyonu ise 190 PS güce sahip. Sadece Highline donanım paketiyle alınabilecek bu motor versiyonu, sportif sürüş ve yakıt verimliliğini buluşturuyor. Kasım sonundan itibaren ilk devreye girecek motorlar, 2.0 lt TDI 150 PS DSG, 1.4 TSI 150 PS ACT Manuel olurken, 1.6 TDI 120 PS DSG ve 2.0 lt TDI 190 PS DSG versiyonları Aralık ayı içinde satışa sunulacak.

 

Diğer tüm motor seçenekleri de 2015 yılı ilk çeyreği sonuna kadar satışa sunulmuş olacak. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.