Çekya üretimi Passat mı? Superb ile aynı banttan mı inecek?

Wolfburg merkezli Alman otomotiv devi Volkswagen, en beğenilen modellerinden biri olan Passat’ıon üretimini Almanya dışına çıkarmaya hazırlanıyor. Dizel skandalı ile temelde9n sarsılan dev şirketin, yeni dönem elektrikli araçlarına yer açma arayışları sürüyor. Ticari araç üretiminde Ford ile işbirliği sonucu Türkiye üretimini masa üzerine çıkaran şirket, şimdi de Passat üretimini Çekya’daki Skoda fabrikasına kaydırma planları yapıyor.
Volkswagen Passat
Amerikan ve Alman haber sitelerine düşen yazılarda Volkswagen Passat üretimi için yeni adres Skoda Süperb ve Kodiaq modellerinin üretildiği Kvasiny fabrikası olarak gösteriliyor.
Bu arada Skoda’nın dünya çapında elde ettiği başarılı satış rakamlarıyla full kapasite çalıştığı da ayrı bir gerçek. Bu durumda yeni bir üretim tesisi kurma planı yapan Çek markanın bir de Passat üretimini üstlenmesi zor görünüyor.
VW Passat üretimi Çekya’ya kayacak mı?
Nisan ayında Türkiye’ye gelen Skoda üst yöneticisi Alain Favey, yeni bir tesis için Türkiye’nin düşünülebileceğini ama Almanya’daki VW tesislerindeki boş kapasite yüzünden yeni yatırım yapmayacaklarını Türk uzman otomotiv gazetecilerine söylemişti. Böyle bir yaklaşımın aradan 6 ay geçmeden değişmesi de ilginç olacak.
Volkswagen halen Passat ve CC modellerinin üretimini Emden fabrikasında gerçekleştiriyor. YEni dönemde bu fabrikanın da elektrikli VW modellerinin yani I.D. serisinin üretimine ayrılması söz konusu.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.