Passat’ın yerini alan yeni Skoda Superb 5.100 talep topladı

D segmentinde Mercedes C, BMW 3, Peugeot 508 gib i modeller rekabette yer alıyor.

Türkiye’de orta segmentin efendisi olan VW Passat Sedan’ın üretiminin sonlanması en çok ona yaradı. Artık D segmentinde yılı gelip 30 bin satan Passat’ın yerini alacak bir otomobil oldu. Yeni Skoda Superb, 4. nesliyle haziran ayında Türkiye’de satışa çıkıyor. 2024 için 12-15 bin adetlik satış hedefine sahip olan yeni Skoda Superb, bir haftada 5.100 adet ön sipariş alarak, kendini kanıtladı.

Türkiye’de ön satışa çıkan yeni Superb’in fiyatı belli oldu

Çek markanın amiral gemisi modeli Superb, dördüncü nesli ile sınırdan giriş yapmak üzere. Sedan ve Combi versiyonlarıyla satılacak yeni Superb, kalitesi, konforu, lüks seviyesi ve farklı motor seçenekleriyle segmentinde liderliği bırakmaya niyetli olmadığını gösterdi.

Yüce Auto Škoda Genel Müdürü Zafer Başar, Superb’in segmentindeki önemine değinerek, “Haziran ayından itibaren yeni nesil Superb modellerini yollarda görmeye başlayacağız. Toplam 45 bin adetlik satış hedefimiz içerisinde yeni Superb’de ikinci yarı için önemli bir rol oynayacak. Geçen yıl bu segmentte ilk sıradaydık ve şimdi yeni neslin gelmesiyle birlikte hedefimiz yine bu sınıfta birinci olmak. Bu yıl için Superb modelinden tedarik süreçlerine bağlı olarak 12-15 bin adet aralığında bir satış performansı elde etmeyi hedefliyoruz. İddialı bir fiyatla lansman dönemini başlattık ve şu ana kadar sadece ön talep ile 5 binin üzerinde başvuru aldık ve bu rakam giderek artıyor. Bu rakam yılın geri kalanında sunacağımız araçların yaklaşık yüzde 30’unu temsil ediyor.” dedi.

Skoda Superb 5 bin talep topladı

Superb, premium müşteriyi de çekiyor

Segmentinin en önemli oyuncularından biri olarak öne çıkan Superb’in müşteri profili hakkında da konuşan Genel Müdür Başar, “Superb müşterilerimizin dörtte birinin daha üst sınıflardan geldiğinin altını çizmeliyim. Müşterilerimizin geri kalanının önemli bir bölümü ise zaten öncesinde Superb kullanan müşteriler ve onlar tekrar alımlarını yapıyorlar. Bir kısım ise diğer markalardan Škoda’ya geçiş yapanlara ait.

Bu yıl kolay bir dönem olmayacak. Pazar koşullarından bağımsız olarak şartlar ne olursa olsun Yüce Auto Škoda olarak, bu fırsatı lehimize çevirmek istiyoruz. İlk 5 içinde olmak ve büyük bir marka olma hedefimizden vazgeçmediğimizi çok açık yüreklilikle söylüyorum. Çünkü şu an toplam binek pazarının yüzde yüzde 92’sini temsil eden, ürün çeşitliliği olarak en geniş markadan söz ediyoruz“ dedi.

Elektrikli Enyaq makyaj sonrası ithal edilecek

“Škoda olarak Türkiye’de çok yeni ve genç bir ürün gamımız var. Birçok farklı segmente farklı ürünlerle dikkat çekerken aynı zamanda yenilikçi olarak her müşteri kitlesine hitap etmeyi başarıyoruz. Şu anda yedi modelimizin beşinde güncellememiz mevcut. Scala, Kamiq ve Octavia modellerimiz makyajlanırken, Kodiaq ve Superb modellerimiz ise yeni nesilleri Türkiye’de satışa sunuluyor. Tüm ürün gamıyla gençleşmemizin yanı sıra önümüzdeki yıl tamamen elektrikli Enyaq modelimizi Türkiye’ye getireceğiz. Yeni Superb, dinamik ve güçlü tasarımı ile markamızın atak yılı olan 2024’te en önemli rollerden birisini üstlenecek. Diğer yandan global olarak da büyüyen bir markayız. Škoda, 2026 yılına kadar dört tamamen yeni elektrikli araç ve Enyaq ailesinden iki yenilenmiş model sunmaya hazırlanıyor. Škoda tam elektrikli araç ürün gamı altıya çıkararak ve marka tarihinin en geniş ürün gamı müşterilere sunulacak. Škoda Enyaq modelimizi ise, Türk müşterileri ile 2025 yılında buluşturmayı planlanıyoruz. Bu model, Škoda’nın elektrikli araç segmentindeki vizyonunu göstermesi açısından da önemli bir model. Biz, elektrikli araçlara geçiş döneminde endişelerden biri olan menzil ve şarj süresi kaygılarını en aza indirmek adına, bayilerimizi çok daha maliyetli olmasına rağmen çok daha etkin olacağını düşündüğümüz DC şarjlar ile donattık. Ayrıca kapımızı sadece Škoda müşterilerine değil bütün markaların müşterilerine açıyoruz. Dolayısıyla bütün showroomlarımız birer deneyim merkezine dönüştüreceğiz. Çok kısa sürede bizi ziyaret eden bütün marka müşterilerine; hem araçlarını çok kısa sürede şarj etsinler hem de bizi tanısınlar istiyoruz” dedi.

 

2001 yılından beri yollarda olan Skoda Superb, adını 1934 yılında üretilmiş dedesinden alıyor. 2021’de dedesinin adıyla yenilenerek yola çıkan otomobil, 2008 yılına kadar 137 bin adet satmıştı. 2008 yılında 2. nesliyle yola devam eden araç, 2015 yılına kadar yollarda kaldı ve 618 bin kullanıcının tercihi olmayı başardı.

3. nesli 2015 yılında trafiğe katılan Superb, o nesliyle sadece Türkiye’de 55 binden fazla tüketici ile buluştu.

SSkoda Superb Türkiyede

Superb fiyatı ve donanım seçenekleri

Lansmana özel olarak sunulan Superb Sedan fiyatı, 1 milyon 950 bin TL’den başlıyor. Yeni Skoda Superb Combi fiyatı ise 2 milyon 550 bin TL’den başlıyor.

Dört donanım seviyesine sahip olan yeni Superb’de; Elite, Premium, Prestige ve L&K Crystal seçenekleri yer alıyor.

Teknik özellikler

 • Motor Seçenekleri: 1.5 TSI mHEV (150 PS), 2.0 TSI (265 PS), 2.0 TDI (193 PS)
 • Şanzıman: 7 ileri DSG otomatik
 • Gösterge Paneli: 10.25 inç Dijital
 • Bilgi-Eğlence Sistemi: 10 inç
 • Jant büyüklüğü: 17-19 inç
 • Bagaj Hacmi: Sedan 645 litre, Combi 690 litre
 • Ölçüleri: 4,912 mm uzunluğa, 1,849 mm genişliğe, 1,481 mm yüksekliğe ve 2,837 mm dingil mesafesine sahip.

  Superb Combi ise, 4,902 mm uzunluğu, 1,849 mm genişliği, 1,482 mm yüksekliği ve 2,837 mm dingil mesafesiyle öne çıkıyor. Yeni Superb Combi’nin bagaj hacmi ise 690 litre.

Güvenlik

Yeni nesil Superb, güvenlik konusunda da ileriye doğru yenilikçi adımlar atıyor. Seyahat Asistanı, Yan Asistan ve Ön Asistan gibi birçok gelişmiş güvenlik özelliğine sahip.

Yenilenen tasarımı, gelişmiş teknolojisi, geniş ve konforlu iç hacmi ve güçlü motor seçenekleriyle Yeni Škoda Superb, D segmentinde öne çıkan bir model olmaya devam ediyor.

 • 2025 yılında elektrikli Enyaq modeli Türkiye’ye getirilecek.
 • Škoda bayileri şarj istasyonu ile donatılacak ve elektrikli araçlara geçişi kolaylaştıracak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.