Petrol Ofisi akaryakıt indirimi müjdesini verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt fiyatlarında bu geceden itibaren dağıtıcı ve bayilerin kar marjlarından düşük olarak 17-25 kuruş arasında indirim yapılacağını açıkladı. Bunun üzerine ise ilk atağı Petrol ofisi akaryakıt indirimi açıklayarak yaptı.

Türkiye akaryakıt sektörü, pandemi koşulları, şehirlerarası seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle son zamanlarda oldukça olumsuz etkilendi. Bunlara bir de petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların eklenmesiyle, araç sahipleri ne zaman ve ne kadar yakıt alacağına karar veremez hale geldi. Petrol Ofisi de akaryakıt sektörüne ve araç sahiplerine destek olabilmek için akaryakıt indirimi uygulamasını başlattı.

Bu problemlerin yaşanmasına dikkat çeken Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, “Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kalkması ile birlikte sektörün yaşadığı mağduriyet, nispeten daha makul seviyelere gerileyecek.

Biz de Petrol Ofisi olarak bayilerimizle birlikte, EPDK’nın önderliğinde yapılan görüşmeler sonucunda, dağıtım masraf paylarımızdan fedakârlık ederek vatandaşlarımıza destek olacak Petrol ofisi akaryakıt indirimi sistemini hayata geçiriyoruz.

İstasyon satışlarının, her ne kadar geçtiğimiz yıllardaki rakamlara ulaşmasa da, nispeten daha makul seviyelere yükseleceğini, sektör olarak daha verimli bir döneme gireceğimizi ümit ediyoruz. Birçok vatandaşımızın, gerek sosyal ve gerekse ticari ihtiyaçları için seyahate çıkmaları bekleniyor. Biz de en üst seviyede aldığımız koruyucu tedbirler ve indirimlerimizle birlikte, müşterilerimizle yeniden buluşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “Ucuz yakıt arabama zarar verirler diye düşünmesinler”

Normalleşme süreciyle birlikte vatandaşların akaryakıt satın alma alışkanlıklarının artacağına işaret eden Yılmaz;

“Bir istasyonda fiyat 5 lira 50 kuruşken, birkaç kilometre ötede 5 lira 20 kuruş düzeyinde. Bazı vatandaşlarımız sadece marka sebebiyle akaryakıt için 20-30 kuruş fazla ödeyebiliyor.
Oysa, bütün lisanslı bayilerde akaryakıt kalitesi aynı.

Petrol ofisi gibi akaryakıt indirimi yapabilen bir istasyonunun kira gideri olmayabilir, satış hacmi farklı olabilir ve maliyetleri düşük olabilir. Bunlar da pompaya yansır. Hiçbir vatandaşımız bu şirketlerden daha zengin değil. Öyleyse markaya göre değil bütçeye göre hareket edeceğiz. Vatandaşımız ‘Ucuz yakıt arabama zarar verir.’ diye düşünmesin, bize güvensin. Hakkari’deki akaryakıtın kalitesiyle Edirne’deki, İstanbul’daki, Ankara’daki akaryakıtın kalitesi aynı. Yeter ki lisanslı bayi olsun. Ucuz olanı tercih etmekte sıkıntı yok”

“Daha fazla para vererek katkılı yakıt almak müşterinin tercihi”
Yılmaz, daha fazla ödeme yaparak katkılı ürün almanın ise tüketicinin tercihi olduğunu ancak EPDK olarak bunu tavsiye etmediklerini ifade etti.

“Trafiğe kayıtlı 23 milyondan fazla araç var. Ancak akaryakıt sorunuyla ilgili bu yıl kurumumuza ulaşmış sadece 135 şikayet var. Avrupa’nın en kaliteli akaryakıtı Türkiye piyasasında ve EPDK bunun güvencesiyken vatandaşlarımız artık hem kendi cebini hem de ülkemizin ekonomisini düşünerek hareket etmeli.” diye konuştu.

Mustafa Yılmaz, ayrıca lisanslı bir bayiden alınan akaryakıtın tüketicinin aracında soruna sebep olması halinde zararın ilgili şirket tarafından tazmin edilmek zorunda olduğunu ve tüketicilerin ilgili faturayla EPDK’ye başvurabileceğini sözlerine ekledi.
Leave A Reply

Your email address will not be published.