Peugeot 208 GTi’a hormon takviyesi

 

 

Peugeot 208 GTi 30th

Peugeot Sport imzalı GTi’lerin en iddialısına, 208 GTi 30. Yıl adını verdi ve piyasaya çıkması için geri sayıma başladığını duyurdu.

 

205 GTi’den 30 yıl sonra Peugeot, sportif modeli 208 GTi’nin daha radikal bir versiyonuyla efsaneyi yeniden yorumladı. 

208 GTi 30. Yıl, 208 beygir güç üreten ve torku 300 Nm’ye çıkarılmış yeni motoru 1.6 THP Euro6 ile daha yoğun sürüş heyecanı vaat ediyor.

6 ileri manuel vites kutusu, Torsen kilitli diferansiyel ve özel süspansiyon ile eşleşen motor araca güçlü bir çekiş ve performans kazandırıyor.

 

Aracın çift renkli karoseri tasarımı da ayrıca dikkat çekiyor. 

2014 Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan modelin satışı Avrupa’da 2014 yılının Kasım ayında başlayacak.

 

Daha radikal bir karakter ile uyumlu özel tasarım 

208 GTi 30. Yıl versiyonu için aracın gövdesi 10 mm alçaltılmış. Önde 22 mm ve arkada 16 mm genişletilen iz genişliği, geniş çamurluklar araca yola daha iyi oturmasına izin verior. 

 

208 GTi’nin parlak krom bölümleri bu versiyonda yerlerini mat siyah’a bırakıyor. 

Önde, bu mat siyah renk radyatör ızgarasını çevreleyen çıtada, sis farları çerçevelerinde ve dikiz aynalarının yuvalarında kendini gösteriyor.

 

Profilden bakıldığında alçak duruş, marşpiyeler ve yeni 18" jantların üzerinde çıkıntılı geniş çamurluk bantları mat siyah ile vurgulanıyor. 

 

Siyah jantlar önde Peugeot Sport imzalı özel kırmızı geniş fren kaliperlerini barındırıyorlar. 

Arkada, yeni motorunun ses kalitesini özgünleştirmek amacıyla özel olarak geliştirilen egzoz hattı çift çıkışlı bir susturucuyla sonlanıyor.

 

Farklı iki malzemeyi kırmızı ve siyah renklerle bir araya getiren tasarım otomobile yenilikçi bir görünüş veriyor. Bu iki renk Onyx konseptiyle başlatılan ve 308 R Concept ve Exalt konseptlerinde yeniden yorumlanan, eğik bir hatla birbirinden ayrılıyor. 

 

Otomobilin iç ambiyansı da sportif karakterine gözleri çevirmek üzere taszarlanmış.

208 GTi’nin kırmızıdan siyaha degrade dekorları burada parlak siyaha dönüşüyor. 

Kırmızı şeritli siyah kapı çıtaları emniyet kemerlerine göndermede bulunuyorlar. 

Özel formlu spor koltuklar da  Peugeot Sport imzalı. Bu koltuklar özellikle kırmızı dikişli siyah deri katkılı Alcantara ve kırmızı noktalı siyah kumaştan oluşan özel bir malzeme karışımı ile döşendi.

 

1.6 LT MOTORUN GÜCÜ 208 HP’YE ÇIKARILDI

Euro6 standardıyla uyumlu yeni motor 1.6 THP, Stop & Start sistemiyle donatıldı. 

Motorun maksimum torku 300 Nm’ye ve gücü 208 hp’ye çıkarıldı.

 

ESP ve artipatinaj sistemi ayarlarının yeniden düzenlenmesi sürüşe çok daha az müdahalede bulunmalarını, çekişi arttırmalarını ve Torsen’in çalışmasını desteklemelerini sağlıyor.

Torsen’in ve önde çapı azaltılmış viraj demirinin katkısı özellikle virajlarda hızlanmalar sırasında daha net direksiyon hakimiyeti ve frenaj fazlarında artan stabilite ile kendini hissettiriyor.

 

Alçak ağırlık merkezi ve yeniden tanımlanan süspansiyon geometrisi (tekerlek izleri, kamber, kaster, 1" daha geniş jantlar) ve Michelin Pilot Super Sport 205/40 ZR 18 lastikler tutunmayı maksimize ediyor.

 

Direksiyona hem pistte hem de yolda olmak üzere kapsamlı bir kalibrasyon ayarı uygulandı. Bu şekilde Torsen’in yarattığı etkileri dikkate alarak otomobilin profili ile uyumlu doğrusal bir yönlendirme desteği elde etme amaçlandı.

Yeni amortisör sistemi, yay sertliği ile geri çekilen viraj demiri ile yeniden yapılandırılan direksiyon sistemi, sürücüye yol hakkında daha çok ve daha hassas bilgi aktarıyor.

 

208 GTi 30. yıl aynı zamanda ulaştığı performans düzeyine uygun bir fren sistemiyle donatıldı. Önde 323 mm çapında ve 28 mm kalınlığındaki diskler dört pistonlu sabit Brembo kaliperler ile eşleştirildi.

 

208 GTi 30. yıl’nin sportif karakteri rakamlara da yansıyor; 

araç 0 – 100 km/s hızlanmasını 6,5 saniyede tamamlarken, 1000 m mesafeyi 26,5 saniyede kat ediliyor. Yeniden hızlanmalar da çok üst düzeyde; araç sondan bir önceki viteste 80 km/s’den 120 km/s hıza 6 saniyede ulaşıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.