Yeni Peugeot 5008 Türkiye’de

Yenilenen Peugeot 5008, Nisan ayı itibariyle Türkiye pazarına sunuldu. Yeni 5008, yüksek sürüş pozisyonunun avantajını sunan MPV tarzının lmodern bir yorumu olarak, yoluna devam ediyor.

Hız bilgileri sürücüye renkli Head Up Display ekranı ile veriliyor ve geri vites kamerası manevraları kolaylaştırıyor.

Aracın işlevsel arka bölmesi, yüklemelerin türüne göre modüler bir şekilde düzenlenebiliyor.

Yeni Peugeot 5008 eklemeye değer bir model olarak tanımlanıyor

Yedi koltuğuyla kalabalık yolculuklara da izin veriyor. Yeni 5008, yeni teknolojik gündüz farlarının ışıklı imzası sayesinde anında fark edilen bir tasarıma sahip.

Yeni 5008, karma parkurda tüm cüssesine karyın 4,7 litre / 100km yakıt tüketimi ve 123 g CO2/km emisyon oranıyla dikkat çeken 1.6 e-HDi 115 hp ETG6 Stop&Start motor seçeneği ve Allure donanım seviyesiyle satılıyor.

Yenilenen 5008 modelinin satış fiyatı 88.900 TL.

peugeot-5008 standart olarak 7 koltuklu geliyor. İStenirse arka iki koltuk çıkarılıp, dolaba kaldırılabiliyor.

DAHA FAZLA DETAY İSTEYENE

Aracın tümüyle yeni olan ön yüzünde teknolojik farlar, karoserle adeta bütünleşmiş bir görünüm sergiliyor. Farlar, opsiyonel viraj yönlendirmeli Xenon sistemiyle donatılabiliyor. Merceğin konumu, yüke bağlı olarak otomatik olarak düzeltiliyor ve huzmesi virajın içine yöneliyor.

5008’in özel dizayn edilmiş LED’li gündüz farları ise ön bölümün yenilikçi dizaynını tamamlıyor. Geniş krom ön ızgara, boyutlarıyla oturma kabininin genişliğini vurguluyor. Profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor ve “5008’in en sportif görünen aile otomobili” imajını pekiştiriyor. Motor kapağı ve ön cam tasarımı sayesinde hava sürtünme katsayısı 0,29 Cx’e iniyor.

5008 çok geniş ön camı ve arkaya kadar uzanan panaromik cam tavanı (1,69m2) sayesinde çok geniş ve ferah bir iç mekan sunuyor. Bu geniş görüş açısı sürücünün çevreye olan hakimiyetini arttırırken seyahati tüm yolcular için görsel bir şova dönüştürüyor.

Arkada, yolcular daha güvenli  seyahat ediyor çünkü her iki arka koltuk sırasını da kapsayan bir perde hava yastığı standart.

Otomobilin ön camında da yer alan üst düzey ses yalıtımı sayesinde, yolcular önde oturanlarla rahatça konuşabiliyor. Ayrıca bütün koltuklar ısı konforuna sahip.

Cam tavan ve arka cam perdeleri yolcuları güneşten tamamen koruma iddiasında.

Bu geniş alanda (omuz mesafesi 1520 mm) koltukların hepsi aynı konfor düzeyine sahip.

İkinci sıradaki üç koltuk eşit genişliğe sahip ve hem sırtlık açıları hem de konumu ayarlanarak (öne-arkaya 130 mm kaydırılabilir) yolcuların kendilerini en rahat pozisyonda tutmalarına izin verecek şekilde ayarlanabiliyor.

Üçüncü sırada bulunan koltukların ergonomisi yetişkin 2 yolcuyu güvenle seyahat ettirecek şekilde tasarlandı.

Bu koltuklara erişim ön koltukların yatırılabilmesi sayesinde son derece kolaylaştırılmış.

En eğlenceli koltuk : Sürücü koltuğu

Özellikle GT sınıfı spor otomobillerden esinlenerek üretilen dashboard, sürücüyü saran yapısı sayesinde aile otomobillerinin de ne kadar sportif ve ergonomik olabileceğini gösteriyor.

Düşük direksiyon açısı sayesinde sürüş pozisyonu yüksek olmasına rağmen 5008 bir kompakt otomobilinkine benzer sürüş özellikleri sunuyor.

Teknolojik donanımlar

Aracın işleyişine ilişkin bütün bilgiler savaş uçaklarının dashboardlarından esinlenen renkli Head Up ekranında sunuluyor. Gözlerini yoldan ayırmadan bu donanıma tek bir bakış, sürüşle ilgili birçok bilginin görülmesini sağlıyor.

Aynı ekranda görülen Güvenli Takip Mesafesi Kontrol Sistemi bilgileri sayesinde, sürücü öndeki araçla arada kalan mesafeyi saniye cinsinden görebiliyor ve sistemi takip mesafesi hıza göre daraldığında uyarması için ayarlayabiliyor.

Opsiyonel olarak orta konsolun üstünde sunulan 7” boyundaki navigasyon ve yol bilgisayarı ekranı istendiğinde kapatılabiliyor.

5008, yolcular için de farklı deneyimler sunuyor.  Oturma kabinine mükemmel şekilde entegre edilmiş olan bir multimedya sistemi, ön koltuk başlarına yerleştirilmiş iki adet 7” renkli ekrandan oluşuyor. Bu sisteme bir bağlantı konsolu ve iki adet kablosuz Bluetooth® kulaklık da dahil. Üçüncü yolcu için, ilave bir kulaklık da bağlanabiliyor.  Sistemin en önemli özelliği, DVD player’dan oyun konsollarına kadar birçok farklı donanımın eklenebilmesi.  Bu sayede arkada iki ekran farklı yayınlar için kullanılabiliyor;  bir ekran oyun için kullanılırken diğerinde aynı anda film izlenebiliyor.

Modülerlik sayesinde rekor büyüklükte bir bagaj hacmi

Kompakt boyutlara sahip olan 5008 (4,53 m uzunluk, 1,84 m genişlik), büyük bir bagaj hacmi sunuyor. Üçüncü sıra koltuklar yatırıldığında, kayar koltukların konumuna bağlı olarak bagaj hacmi 758 ile 823 litre su hacmi arasında değişiyor (VDA 210 standardına göre 579 ile 678 dm3 arasında). İkinci sıra koltuklar ortadan kaldırıldığında, hacim 2506 litre su hacmine çıkıyor (1754 dm3). Bu konfigürasyonda, zeminin yüzeyi, bagaj eşiğinden ön koltuklara kadar tümüyle düz oluyor. Yolcu koltuğunu da masa haline getirmek mümkün, böylece 2,76 m uzunluğunda malzemeler de 5008’le taşınabiliyor.

Ön ve arka park sensörlerini bir geri vites kamerası destekliyor.

Park Yeri Ölçüm sistemi, mevcut park yerlerini ölçerek sürücüye park edilip edilemeyeceğini ve zorluk derecesini bildiriyor.

Otomatik olarak devreye giren ve devreden çıkan elektronik park freni sürücüye park freninin varlığını unutturuyor.

Hill assist yokuş kalkış destek sistemi ise dik yokuşlarda 5008’i 2 saniye boyunca sabit tutarak hareketi kolaylaştırıyor.

Araçta ikisi ön, ikisi yan ve iki tane de perde hava yastığı olmak üzere altı adet hava yastığı bulunuyor. Perde hava yastıkları, en arkadaki koltuk sırası için dahi optimum güvenlik seviyesi sunuyor. Tüm yol koşulları için çekişi otomatik olarak ayarlayan ASR sistemi karlı yollar için de ilerlemeyi kolaylaştıran ve tutunmayı arttıran özel Snow Motion işlevine sahip.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.