Peugeot Boxer 2019; panelvan değil, maceracı bir karavan

Peugeot Boxer, 2019 modeliyle eski karavan modellerini unutturmak için yepyeni bir maceracı karavana dönüştürüldü. Fransız markanın hafif ticari aracı Boxer 4×4 konsepti  “Recreational Vehicle Show”da ortaya çıkardı. Bakalım nasıl bir hafif ticari araç veya karavan ortaya çıkmış.

Peugeot’nun maceracı tasarıma sahip eğlence aracı yeni renkleriyle de ilgi çekiyor. Wanderlust Green, Mint, Alcantara Greval Grey ve doğal beyaz renkleri sayesinde kendine has bir tarzı var.

Ön bölümün gövde boyutları, ön cam ve ön tampon bölgesi de yeniden yapılmış.

Kabin içindeki Mint renkli Boxer logoları ve emniyet kemerleri iç mekânla dış mekân arasındaki uyumu sağlıyor. Buna havalandırma ızgaraları da dahil.

Peugeot 508’den alınan 8 LED’li aydınlatma modülü ile kamp alanına dönmek oldukça kolay olur.

Peugeot Boxer 2019, 6 metre uzunluğundaki L3 modelinin şasesini alt yapı olarak kullanıyor. İçerideki 10 metrekarelik alan ise üç kişi için özelleştirildi. Özelleştirilen alan; mutfak ile yemek, uyku, banyo ve sürücü kabini olmak üzere dört bölgeye ayrılmış.

Süt e sabun şişeleri bile geri dönüştürülerek kullanılmış. Peugeot Boxer 2019 4×4 Konseptinin masa ve lavabo tezgâhı, doğal taş ile seramik karışımı Aragonite beyaz doğal mineralden üretildi. Örneğin plastikler yüzde 85 otomobil deposu, yüzde 10 süt şişesi ve yüzde 5 sabun şişesi gibi beyaz plastik malzemelerden üretildi.

Tüm zemin ise yüzde 100 geri dönüştürülmüş ve yüzde 100 geri dönüştürülebilir malzemelerden. Zemin kaplaması, Sasminimum adı verilen kendilerine ait “Le Pavé” projesinden transfer edilerek hayata geçirildi. Bu proje; Normalde geri dönüştürülemeyerek doğrudan çöpe giden ve doğadan ve okyanus kıyılarından toplanan plastikleri dönüştürüyor.

Özel performans sistemleri ile arazi kolaylığı koalisyonu kurulmuş.

Boxer, Peugeot Rifter 4×4 Konsept’inin izinden gidiyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi, özel lastikler ve yükseltilmiş süspansiyonları ile her türlü arazide yeni keşifler için tasarlandı. 4×4 Dangel aktarma sistemi ön akstaki visco kavrama ve diferansiyelden oluşuyor. Sistem, günlük kullanımda 2 çekerli, gerekli durumlarda gücü arka aksa aktararak 4 çeker olabiliyor. Bunlara ek olarak; Lock moduyla zorlu arazilerde de arka aksı kilitleyerek üç farklı sürüş modu sunuyor.

BF Goodrich marka lastikler dört tekerlekten çekiş sistemi ile uyumlu. Zorlu arazi koşulları için Peugeot Boxer 4×4 Concept’in ön aksı 30 mm ve arka aksı ise 50 mm yükseltildi.

Gerekli olan gücü ise altı ileri manuel şanzımanla kombine edilen 165 HP güç ve 370 Nm tork değeriyle BlueHDi 165 motor üstleniyor.

Yolun bittiği yerlerde de artık geri dönmenize gerek yok. Peugeot eM02 FS Powertube elektrikli dağ bisikleti ile yeni rotalar oluşturmak mümkün. Ayrıca sulu rotalar için de Kanada ceviz ağacından üretilen özel bir kano mevcut.

Elektrik destekli dağ bisikleti eM02 FS Powertube ATV maceraların yarım kalmaması için devreye giriyor. Bisiklete yerleştirilen kompakt boyutlu bataryalar ihtiyaç halinde elektrik enerjisiyle sürücüyü destekliyor. Çift süspansiyon sistemiyle konforlu bir sürüş sunan ATV, Boxer’in arka kısmında sabit yer alıyor.

En güncel karavan navigasyon sistemi

Peugeot; karavanlar için geliştirilmiş yeni bir Alpine uydu navigasyon sistemi yerleştirmiş. 9 inçlik dokunmatik navigasyon aracın geçemeyeceği çok dar yolları tespit ederek aracın boyutlarına uygun alternatifler belirliyor. Örneğin sistem, o araç için dar olan köprü ve geçitleri belirleyerek araca uygun bir rota oluşturuyor.

İkiye bölünebilen 23 cm’lik renkli ekran ön konsola yerleştirilmiş ve direksiyon üzerindeki tuşlarla kontrol edilebiliyor. Android Auto ve Apple CarPlay uyumlu sistem ilgili akıllı telefon uygulamalarını da destekliyor.

Navigasyon ekranı aynı zamanda aracın ön ve arka kısmında HD kameraların görüntülerini de gösteriyor. Sürücü böylece çevresinde olup bitenleri daha rahat takip edebiliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.