Peugeot Motosiklet işinden tamamen çıktı, logo kalacak

VW-Golf-GTI

Bisiklet motosiklet ve otomobil üreticisi olarak kurulan şirketin motosiklet iştiraki artık Peugeot’nun değil. Daha önce belli bir miktarının sahibi olan Hintli Mahindra ile anlaşan Fransızlar, motosikletteki paylarının tamamını elden çıkardılar. Peugeot, iştiraki Peugeot Motocycles’ın (PMTC) yüzde 51’ini 2014 yılında Mahindra’ya satmıştı. Beş yıl sonra, aslan logolu marka Peugeot Motosiklet PMTC’den tamamen ayrılmış oldu.

Peugeot’nun motosiklet öyküsü 1898 yılına uzanan bir hikaye. Armand Peugeot (otomobil ve motora inanan iki kuzenden biri), yeni kurulan küçük bir şirketi çeşitlendirmek istiyordur. Kendisine pek inanmayan kuzeni Eugene’nin ölümü üzerine, Eugene’nin oğulları ile ortaklığa gider. Peter, Robert ve Jules Peugeot, çocuksuz ölen amcaları Armand’ın ardından şirketi devralırlar.

Peugeot ailesinin tarihi kalelerinden biri olan Valentigney – Mandeure’deki Doub’lara dayanan şirket, Asya devlerinin scooter dünyasına gelişi için müzakere ediyordu. PSA, Ekim 2014’te PTMC’nin yüzde 51’ini Mahindra’ya satmaya karar vermişti. Bu satışa, Peugeot markasını 50 yıl boyunca kullanma lisansı eşlik ediyordu. Bu lisans ile aslan logolu scooterler yine aslan logosuyla satılabiliyor.

Peugeot Motosiklet markası tamamen Mahindra’ya satıldı.

Peugeot markanın kullanımına özen gösteriyor

Bugün, Peugeot adlı büyük kitapta motosiklet sayfası PSA’nın halen elinde bulundurduğu yüzde 49’un satışı ile kapandı.

“Mahindra İki Tekerlekli Avrupa” olarak 2021 yılına kadar 7 yeni model çıkarmayı hedefliyor. Avrupa’da hala fethedilecek potansiyel pazarlar var. Ancak Mahindra da Asya pazarlarında istekli.

Bu arada PSA tasarım stüdyosu dizayn alanında Mahindra’ya omuz vermeye devam edecek. Örneğin, Peugeot Pulsion i-Connect, Peugeot’nun i-Cockpit® ürününden türetildi. Şirket merkezini Mandeure’de tutmaya devam ediyor.

Mahindra & Mahindra Group İcra Kurulu Üyesi ve İki Tekerlek ve FES Bölümü Başkanı Rajesh Jejurikar şu açıklamayı yapıyor: “Biz Peugeot Motosiklet olarak toplam pazardan daha fazla yükseldik. Avrupa’nın en çok satan 50 cc scooteri olan Kisbee, Avrupa ve Çin’deki Peugeot Metropolis’i güçlendiriyor. Urban GT versiyonu Pulsion’un yeni lansmanına gelen olumlu tepkiler de bunu destekliyor. Peugeot Motosiklet (PMTC)’nin 2020 Performans Projesini tamamen destekliyoruz ve gelecek için çok iyimseriz .”

Fransız şirket Peugeot Motosiklet’in dizginlerini serbest bıraksa da yine de markasının Mahindra tarafından kullanılmasına dikkat edecek. Bu da birçok insanın Peugeot’nun scooter bölümünü sattığını bile bilmemesini sağlıyor.

Önceki İçerikAraba sürmek için insan olmak gerekiyor mu?
Sonraki İçerikOtomotiv hanedanı: BMW’den Geely’e servet sahipleri
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz