Peugeot’dan yeni bir araç: Rifter

Opel’i de bünyesine kattıktan sonra gözünü yukarıya çeviren Fransız PSA, hem binek hem de hafif ticari araç versiyonu olacak modellerini göstermeye başladı. Bu aracın Opel ve Citroen versiyonlarından sonra Peugeot versiyonu yeni bir isimle ortaya çıktı. Bir isimden fazlası denilerek lanse edilen yeni otomobilin adı Rifter olarak açıklandı. Opel Combo ismini, Citroen ise Berlingo ismini korurken, Peugeot farklı bir yöne gitti.
Yeni Berlingo testine de bakabilirsinFransız markanın en güncel tasarım diline sadık görünümüyle dikkat çeken yeni Peugeot Rifter, gerek şehir içinde, gerek şehirlerarası yolculuklarda ve gerekse küçük hafta sonu aktivitelerinde yol arkadaşı olmaya adaylığını koydu.
Tamamen yeni bir platform üzerine inşa edilen yeni Peugeot Rifter, 5 veya 7 koltuklu olmak üzere iki farklı gövde uzunluğuyla üretilecek. Yeni Peugeot RIFTER markanın en güncel motor, aktarma organları ve donanımlarıyla yola çıkacak.
2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanı yapılacak olan yeni Peugeot RIFTER Vigo (İspanya) ve Mangualde (Portekiz) tesislerinde üretilecek ve bu sene Eylül itibariyle satışa çıkmaya başlayacak.
Yeni Peugeot RIFTER, kısa ve yatay konumlu motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, kısa ön ve arka aks çıkıntılarıyla kaslı bir görünüm sergiliyor.
Tasarımın önemli bir parçası olan ve gövdeye entegre edilen tavan rayları yeni Peugeot RIFTER’ı tamamlıyor. Ön tarafta uygulanan simetrik formlar tasarımda bütünlüğü sağlamak ve profilden de bakıldığında güçlü bir görünüm sunmak üzere yan gövde de devam ediyor. Şişkin çamurluk ağızları ve plastik kaplamalar modern görünümü desteklerken bazı donanım versiyonlarında 17 inçlik elmas kesimli alaşım jantlar devreye giriyor.
Standart gövde tipi ile yetinmeyen ve daha büyük bir araca ihtiyaç duyanlar için Yeni PeugeotRIFTER ayrıca 35 cm daha uzun ikinci bir gövde tipiyle daha üretiliyor.
GT Line ile daha da çekici bir görünün. Zarif ve dinamik detaylarla bezenen Peugeot RIFTER’ın GT Line versiyonu aynı zamanda Peugeot’nun GT Line ürün gamını tamamlıyor. GT Line versiyonu ön ızgara çerçevesi, yan ayna kapakları, tavan rayları ve yan gövde eklentilerinde süslemeler olmak üzere bir dizi Oniks Siyah eklentiye sahip. 17 inçlik “Aoraki” alaşım jantlarla desteklenen paketi ‘GT Line’ logoları tamamlıyor. İç mekanda ise deri direksiyon simidi, özel renkleri ve döşemesi ile göze çarpan konsol tasarımı, desenli arka plana sahip kadranlar dikkat çekiyor.
Yeni Peugeot Rifter, markanın daha önce TOFAŞ tarafından üretilen Bipper modelinin boşluğunu dolduracak. “Pseudo MacPherson” ön süspansiyon ve çapraz bağlantılı bir arka süspansiyon tarafından tesis ediliyor.
Peugeot i-Cockpit®, yüksek oturma pozisyonu ve 10,9 metrelik dönüş çapı kıvrak ve atak sürüş özelliklerinin yanı sıra üstün sürüş keyfini beraberinde getirirken yerden yüksek yapı sayesinde yol koşullarına meydan okuyor. İsteğe bağlı olarak sunulan ve Michelin Latitude Tour lastiklerle desteklenen Advanced Grip Control, Yokuş İniş Desteği (HADC) ile kombine ediliyor. Peugeot RIFTER ürün gamında isteğe bağlı olarak sunulan dört tekerlekten çekiş sistemi Peugeot’nun uzun zamandır işbirliği yaptığı DANGEL ile birlikte geliştirildi.
Benzinli cephesinde iki farklı güç alternatifine sahip 1.2 PureTech motor devreye giriyor. Giriş seviyesinde PureTech 110hp S&S 5 ileri manuel şanzımanla kombine. Partikül emisyon değerlerini azaltmak için benzin partikül filtresiyle donatılan PureTech motorların 130 hp S&S versiyonu ise 8 kademeli tam otomatik şanzıman EAT8 ile (2019 itibariyle) devreye giriyor.
Dizel cephesinde ise üç farklı güç alternatifiyle 1.5 BlueHDi sunuluyor. Giriş seviyesi olarak sunulan BlueHDi 75 hp 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilirken, yine 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilen BlueHDi 100hp motorun bir de daha yüksek yakıt ekonomisi sunan S&S versiyonu da bulunuyor. Ürün gamının tepe noktasını oluşturan BlueHDi 130hpS&S, standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla kombine edilirken isteğe bağlı olarak 8 kademeli tam otomatik şanzıman EAT8 ile donatılabiliyor. Ayrıca tüm dizel motor seçenekleri partikül filtresi ve seçici katalitik indirgeme sistemiyle donatılıyor. Bu sistem motor çalışır çalışmaz emisyon değerlerini düşürmek üzere devreye girerken partikül filtresi katkısına ihtiyaç duymuyor.
Elektrikli Park Freni, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, 8 kademeli Tam Otomatik Vites kutusu gibi donanımlara sahip. Kapsamı genişletilen Aktif Trafik Levhası Tanımlama Sistemi, hız levhalarını da algılarken aracın hızını, algılanan hız limitine göre ayarlayabiliyor. Aktif Şerit Takip Sistemi, sürücünün reaksiyon göstermemesi halinde devreye girerek aracı tekrar şeridine sokuyor. Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, yorgun olduğunu tespit etmesi halinde sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarırken, Aktif Güvenlik Freni olası bir çarpışma halinde devreye giriyor. Akıllı Far Asistanı kısa ve uzun farları otomatik olarak devreye girmesini sağlıyor.
Visiopark 180° geri görüş kamerası, 180 derecelik geniş bir açıyla arkayı gösterirken ayrıca aracı kuş bakışı görünüm veya bir engele yaklaşıldığında görüntüyü büyütme imkanı da sunuyor.Kör Nokta Uyarı Sistemi, kör noktada bir aracın olması halinde sürücüyü görsel olarak uyarırken, Anahtarsız Giriş Sistemi de anahtar arama hengamesini ortadan kaldırıyor.
2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanı yapılacak olan Yeni Peugeot RIFTER Vigo (İspanya) ve Mangualde (Portekiz) tesislerinde üretilecek ve Eylül başlarından itibaren global pazarlarda satışa çıkacak.
6 Yorumlar
 1. adem dipi diyor

  mukemmel cok begendim

 2. adem dipi diyor

  ben alırım hemen

 3. adem dipi diyor

  türkiyeye geldiginde geldiginfe haberim olsun memnun olurum

  1. editor diyor

   Otoajanda.com sitemizi takip ederseniz ilk haberdar edenlerden biri olabilirsiniz. Hem gelişini hem de sürüş izlenimlerimizi aktaracağız. Henüz lansmanı yapılmadı.

 4. Erkan koç diyor

  Aracın gelişinden haberim olsun

 5. Raşit avsar diyor

  Fıyat nekadar acaba

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.