Peugeot Rifter mi, Partner mi? Yeni Partner’in ajandası

Peugeot, tasarımda başlattığı atağını model gamını zenginleştirerek, sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta yeni 508 ve yeni Rifter modellerini lanse eden Fransız markanın menüsünün son ürünü yeni Partner Panelvan oldu. Hafif ticaride Fransız yorumu yeni Partner Panelvan i-Cockpit de dahil olmak üzere kapsamlı sürüş destek sistemlerine kadar zengin bir donanımla yollara çıkacak. Yeni Partner için yola çıkış tarihi Kasım 2018 olarak açıklandı. Yeni Partner, Rifter alırım her işime birden yarar diyenleri ikilemde bırakacak kadar yetenekli görünüyor.
Bu arada şunu belirtelim; Rifter’in ÖTV dilimi yüzde 15, Partner’in ise yüzde 4. Bu da fiyatlara doğrudan etki edecek önemli bir faktör. Yeni Rifter’ın ticari versiyonu Partner: Peugeot pazarlama ekibi uzun yıllardan bu yana Partner olarak farklı gövde ve tiplerde sattığı arıcını bu kez iyi ayırdı. Daha fazla binek tadı ve teknolojisine sahip olan versiyonlar Rifter olurken, ticarete yönelik çözümler yine Partner olarak yoluna devam ediyor. Yeni Rifter’in tasarım kodlarını devam ettiren yeni Partner Panelvan böylece güncel Peugeot ürün gamının bir parçası olduğunu vurguluyor.
Yeni Partner nasıl bir araç? Diğer Peugeot modelleri gibi yeni Partner Panelvan’da da merkezi ‘Aslan’ logosu ile dikey konumlu ön ızgaraya sahip ön yüz, güçlü ve dinamik bir görünüm sergiliyor. Kısa motor kaputu, yüksek omuz çizgisi ve kısa ön ve arka uzantılar, sportif ve dinamik bir hava veriyor.
Standart versiyon 4,40 metre uzunluğa ve 1,81 metre yüksekliğe sahipken versiyona bağlı olarak 3,30 m3 ile 3,80 m3 arasında bir kargo alanı kullanıma sunuyor ve gerektiğinde 2 adet Euro paleti taşıyabiliyor.
Uzun versiyon 4,75 metre uzunluğu (+35 cm) ve 2.16 metre yüksekliği ile 3,90 m3 ile 4,40 m3 arasında bir kargo alanı kullanıma uygun hale getiriyor. Yeni Peugeot Partner Panelvan, 650 kg’a varan yük taşıma kapasitesine sahip.
Standart versiyonun 10,82 metrelik ve uzun versiyonun 11,43 metrelik dönüş çapı şehir içindeki dar sokaklarda  daha kolay hareket imkanına da izin veriyor. Standart olarak sunulan altı adet sabitleme kancaları yüklerin sabitlenmesini kolaylaştırıyor. 12 Volt soketi ve 6 LED aydınlatma birimiyle kargo alanının fonksiyonelliği destekleniyor.
Donanım versiyonuna bağlı olarak sunulan Multiflex koltuk sistemi sayesinde ticari kullanıcılar arka kısmın tamamını kargo alanı kullanırken ön tarafta üç kişi oturabiliyor. Yine bu koltuk sistemi sayesinde 500 litre daha fazla kargo alanı ve standart versiyonda 3,09 metre, uzun versiyonda 3,44 metre kargo uzunluğu sunuluyor.
Ön koltuk sırasının ortadaki koltuk sırtlığının öne doğru katlanmasıyla mobil bir ofis ortamı oluşturulabiliyor. Masaya dönüşen koltuk sırtlığının sola veya sağa eğim özelliği kullanım kolaylığını daha da desteklerken iki adet torpido gözü, kapı cepleri ve tavan rafları da dahil 113 litreye varan kabin içindeki çeşitli göz ve saklama alanları, küçük eşyaların neden olabileceği karmaşanın önüne geçiyor. Üstteki torpido gözünde ise entegre edilen kablo ile  15 inç büyüklüğünde bir bilgisayar kapalı bir alanda güvenli bir şekilde şarj edilebiliyor.
Araç kendini tartabiliyor; Araç her çalıştırıldığında araç ağırlığı otomatik olarak ölçülüyor. Sürücü dilerse araç park halindeyken de manuel olarak kargo bölümünden bu ölçümü yapabiliyor. Maksimum yük taşıma kapasitesinin yüzde 90’ına ulaşıldığında beyaz bir LED yanarken maksimum taşıma kapasitesi aşıldığında turuncu bir LED ile birlikte gösterge panelinde de bir uyarı görseli beliriyor.
İ-COCKPİT Partner’in de ön paneline dahil oldu; Orta konsolu yeni nesil Peugeot modellerinde de kullanılan Peugeot i-Cockpit® domine ediyor. Bugüne kadar 4.000.000’un üzerinde kullanıcıyla buluşan Peugeot i-Cockpit® ilk kez bir ticari araçta kullanım buluyor.
Sürücünün ihtiyacı olan bilgileri doğrudan görüş alanına getiren yükseltilmiş dijital gösterge paneli, orta konsolu dolduran 8 inçlik kapasitif dokunmatik ekran; radyo, navigasyon, araç ayarları ve telefon da dahil kapsamlı multimedya desteği veriyor. İki adet USB girişi, bir standart Aux girişi, Bluetooth® bağlantısı dışında kablosuz akıllı telefon şarj özelliğine de sahip olan sistem; Mirror Link®, Apple Carplay™ ve Android Auto™ uyumlu Mirror Screen özelliğiyle eksiksiz bir teknoloji paketi sunuyor.
Yeni Peugeot Partner Panelvan, donanım seviyesine bağlı olarak Peugeot 3008 SUV’a eşdeğer son derece zengin bir donanımla yollara çıkıyor. Listede; elektronik el freni, 8 kademeli tam otomatik vites kutusuyla start&stop fonksiyonunu da destekleyen Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, hız sınırı tabelasını algılayarak hız sabitleme sistemine uyarlayan Gelişmiş Trafik Levhası Tanımlama Sistemi, Aktif Şerit Takip Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Aktif Güvenlik Freni, Römork Çekme Stabilite Kontrol Sistemi, Akıllı Far Asistanı kısa ve uzun farları otomatik, Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Anahtarsız Giriş Sistemi gibi donanımlar yer alıyor.
Yeni Partner’in motor seçenekleri; Yeni Peugeot Partner Panelvan, diğer modellerde de kullanılan benzinli ve dizel motor seçenekleriyle yollara çıkacak. Benzinli cephesinde iki farklı güç seçeneği ile 1.2 PureTech devreye giriyor. PureTech 130ch S&S EAT8 (2019 itibariyle devreye alınacak) ve manuel şanzımanlı PureTech 110ch S&S olmak üzere her iki benzinli motorda da emisyonları düşürmek üzere benzinli partikül filtresine yer veriliyor.
Dizel kullanıcılar için 75 HP, 100 HP ve 130 HP olmak üzere üç adet BlueHDi motor sunuluyor. BlueHDi 75ch beş ileri manuel ve BlueHDi 100ch altı ileri manuel şanzımanla kombine edilirken BlueHDi 130ch altı ileri manuel veya EAT8 olmak üzere iki farklı şanzımanla üretiliyor. Dizel motorlar motor çalışır çalışmaz etkinleşen ve herhangi bir ilave katkıya gerek duymayan FAP ve SCR gibi egzoz gazını arındırma çözümleriyle donatılıyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.