Ekonomi O’na emanet: Adı Rifter

Son dönemin en fazla merak edilen araçlarından Peugeot Rifter test sürüşleri için geçen hafta Monaco’daydım. Fransız marka, hafif ticari aracı Partner için yolun sonunu Rifter ile getirdiğini llan etti. Yaşasın yeni Rifter … Bu araç Türkiye’ye kasım ayında gelecek. 2008 modeline yakın bir fiyatla konumlanacak. Asıl atağını 2019 yılında başlatacak. 
Rifter, markanın diğer SUV’u 2008 modelinin muadili denebilir. Daha doğrusu isteyen daha sportif 2008’i, isteyense daha işlevsel Rifter modelini alabilir. Ekonomik bir çok amaçlı multivan Rifter. Yanda kayar kapılar, dar alanda inip-binmeyi kolaylaştırırken, açılabilir arka cam ile arka koltuk yolcularını da düşünmüş.
Peugeot pazarlama yönetimi eski Partner adını da değiştirerek, tamamen yeni sayılacak bir araç yaratmış. Multivan Rifter, ekonomi iddiasında. 100 ve 130 hp dizel motor seçenekleriyle kombine edilen teknolojilerin yanı sıra geniş bir iç mekanı kalabalık ailelere vaat ediyor. Hafif ticari alarak da kullanabilirsiniz. Fiyatı belli değil ama 2008 modeli yetmeyenlere, 3008’e ise bütçesi elvermeyenlere uygun bir fiyatla satılacak.

Peugeot Rifter Türkiye’de yüzde 15 ÖTV diliminde satılacak. Bu nedenle hafif ticari segmentinde rekabete katılacak. Ve her yıl TÜVTÜRK muayenesine girmek zorunda. Ayrıca İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçemiyor.
Arka camın açılmasını Peugeot pazarlama ekibi istemiş. Mühendisler de Rifter için açılabilir arka cam tasarlamışlar. Hem de kayar kapı çözümüyle.
Arkada bagaj kapağı Partner’den kalma. Tek hamleyle yukarı doğru geniş açıyla açılan bagaja akıllı bir çözüm eklenmiş. Bagaj kapısının üst kısmındaki büyük cam ayrıca açılabiliyor. Bunun için bagaj açma düğmesinin bulunduğu plakalığın üzerinde ikinci bir tuş yerleştirilmiş.
Tek başına açılabilen bagaj camı, araç içine ulaşmayı oldukça kolaylaştırıyor. Bu özellik eski Amerikan SUV’larında kullanılırdı. 
Yeni Rifter bagaj açısından çok tatminkar. Uzun ve kısa şasi seçenekleri bulunacak. 5 ve 7 koltuklu olacak. Üçüncü sıra koltuklar istenirse tamamen çıkarılabiliyor ve daha geniş bir bagaja sahip olunabiliyor.
Bagaj alanının üzeri genellikle hb otomobillerde yumuşak bir örtü ile kapatılır. Üzerinde çok hafif şeyler taşıyabilir. Rifter ise kalın bir kapatıcıya sahip. Üzerinde ağır eşyaları da taşıyabilir. Ayrıca iki ayrı yükseklikte kullanılabilmesi için yan duvarlarda iki ayrı ray yapısı oluşturulmuş.
Peugeot Rifter modeli de Fransız markanın i-cocpit sistemiyle yola çıkıyor. Bol saklama gözlü Rİfter için ekranın arkasında bile bir şeyler koyabileceğiniz yerler yapılmış.
Peugeot’nun artık alışılmış küçük direksiyonu, gösterge panelindeki dijital ekranı Rifter için de geçerli. 1.6 lt BlueHDI 130 hp gücündeki motor seçeneği EAT8 adı verilen yeni nesil 8 ileri otomatik vitesle gelecek. Zaten araç Türkiye’de iki motor seçeneğiyle satılacak.
Peugeot-Rifter ikisi de 1.6 litre olan 100 ve 130 hp güçlerinde yakıt cimrisi iki motor seçzeneğiyle Türkiye’de kasımda satışa çıkacak. Klasik Active, Allure gibi donanım paketlerinin yanı sıra üst segmentte Caddy’i de vuracak GT Line paketi bulunacak.
Peugeot Rifter modeliyle Doblo, Transit Custom, Caddy gibi modellerin keyfi kaçacak. Rİfter EAT8 şanzıman orta konsol üzerindeki bir düğme ile yönetilecek. Geleneksel vites topuzu bu otomatik Rifter’da kullanımıyor. F1 stili direksiyondan kumandalı manuel vites içinse yuvarlak düğmenin altındaki M tuşuna dokunmak gerekiyor.
Orta konsoldaki kapaklı gözün içine en az üç adet 1,5 litrelik su şişesi sığabilir.
Arka koltuklar küçük ama katlanarak, farklı kombinasyonlar üretilebilir.
Peugeot Rifter 28 farklı saklama gözü, 3.000 litrelik bagaj alanı, (koltuklar yatırılınca 4 bin litreye kadar çıkabiliyor) bagaj kapağındaki arka camın açılabilmesi, arka kayar kapılar ve kayar kapıdaki açılabilir arka camlar gibi zeki çözümleriyle kullanımı kolaylaştıran çok yararlı özelliklere sahip.
Peugeot Rifter modelinin sürücü koltuğu altında bir çekmece bulunuyor.
Rifter modelinde sürücü ve yolcu için arı ayrı katlanabilir kolçak kullanılmış.
Yaklaşık 150 kilometre civarında kullandığımız Rifter, bizim hoşumuza gitti. Kalabalık aileler, hafta içi eşya hafta sonu gezilerine meraklılar, gezginler için iyi bir seçim olacak. Bisikletinizi, motosikletinizi, zodiaq botunuzu arkaya koyarak, yola çıkabilirsiniz. Yakıt tüketimi, yol tutuşu, sürüş kolaylığı, baş mesafesinin yüksekliği, üst kısmındaki saklama gözleri, iç aydınlatması, Peugeot binek araçlarından alınan teknolojik sistemleriyle ekonomiyi bir arada sunabilecek. Sessiz, pratik bir araç. Malzeme kalitesi otomobil seviyesinde değil.

 

 

En büyük rakibi Türkiye’de üretilen modeller olacak.
4 Comments
 1. selim says

  En son yazınızda iç kısımda kullanılan malzemenın otomobil seviyesinde olmadığını yazmışsınız çok mu kötü iç malzemesi acaba?

  1. editor says

   Hayır. Ekonomik sınıf bir araç olarak tasarlandığı için işçilik iyi, malzeme kalitesi 2008 veya 3008 ayarında görünmüyor. Sınıfı için normal olarak açıklık getirebiliriz.

 2. Can Doganer says

  Turkiyede 7 koltuklu satisa sunulacakmi acaba?

  1. Haber Merkezi says

   Haziran ayında Monaco ve Fransa’da yapılan ilk basın test sürüşlerinde Türkiye’ye gelişi için kasım-aralık ayları verilmişti. 5 ve 7 koltuklu her iki versiyon da gelecekti. Türkiye otomotiv pazarında haziran ayından sonra başlayan hızlı küçülme nedeniyle aracın gelmesi 2019’a kaldı dendi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.