Peugeot ve grubunun ticari araç satışları yükselişte

Türkiye’nin üçüncü büyük otomotiv distribütör grubu olmayı başaran Groupe PSA, yüzde 16,8 pay ile Avrupa’daki konumunu güçlendirmeye devam ediyor. Bu büyüme ile 2019 yılı satış rakamı 3,5 milyon adeti buldu. Aynı zamanda uluslararası faaliyetlerinde kârlı büyümeye ve üretim ayak izini geliştirmeye odaklanmış durumda.

Peugeot ticari araç ve grubu; Citroen ve Opel markalarının ticari araç modelleri satışları da yükselişe devam ediyor. Ayrıca PSA, 2025 yılına kadar tamamen elektrikli bir ürün gamı sunma stratejisi doğrultusunda ilerliyor. Bu stratejide önemli bir kilometre taşı olarak 10 yeni modeli yollara çıkardı.

Groupe PSA, 2025 yılına kadar tam elektrikli ürün gamı sunma stratejisi için pazara 10 yeni model sundu. 2021 yılının sonuna kadar 13 elektrikli model sunarak; tamamen elektrikli ürün gamı hedefinin yüzde 50’sini tamamlamış olacak.

2019 yılından itibaren tanıtılan yeni modellerin, bir elektrikli veya bir şarj edilebilir hibrit versiyonu bulunuyor. Düşük Emisyonlu Araç (LEV- Low Emission Vehicle) siparişleri PSA için umut vaat ediyor. Grubun 2020 yılının ilk gününden itibaren Avrupa’nın emisyon değerlerini karşılama hedeflerini doğruluyor.

Hafif ticari araç satışları arttı

Groupe PSA, 2019 yılında 554 bin adet hafif ticari ve 211 bin adet binek otomobil türevi olmak üzere toplam 765 bin adet hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi. Son üç yılda yenilenen hafif ticari araç modellerinin katkısıyla Avrupa’da yüzde 25,1’lik payla konumunu güçlendirdi.

Grubun hafif ticari araç pazarındaki büyümesi yüksek bir hızla devam ediyor. Latin Amerika’da kapsamlı bir Peugeot ticari araç ve grubu ürün gamı ve hizmet çözümleri üretmeye devam ediyor. Avrasya’da ise Peugeot, Citroën ve Opel markalarına ait orta boy van modellerini sunmaya başladı.

Peugeot Expert, Citroën Jumpy ve Opel Vivaro 2020 yılından itibaren tamamen elektrikli versiyonlarıyla yollara çıkacak. 2021 yılında ise tüm hafif ticari araç ürün gamı (ve binek otomobil türevleri) elektriğe geçiş yapacak.

Peugeot ve Citroen’in 2019 karnesi

2019 Peugeot için tam bir atılım yılı oldu. Peugeot 2020 yılında satışlarını artırmak üzere B segmentindeki (küçük kompakt sınıf) ürünlerini yeniledi. Satışa çıkarılan elektrikli Peugeot e-208 ve e-2008 ile şarj edilebilir hibrit Peugeot 3008 Hybrid; ile 508 Hybrid sedan ve station wagon pazarın en düşük emisyon değeriyle dikkat çekiyor.

Ana pazarlarda payını artıran Citroën ise Avrupa’daki en çok satan 12 marka arasına girdi. Markanın performansında 2019 yılının Ocak ayında satışa sunulan C5 Aircross SUV önemli bir paya sahip oldu. Modelin 2020 yılında ayrıca şarj edilebilir hibrit versiyonu satışa çıkacak.

Yenilenen ürün gamının sağlamış olduğu yükselme ile DS Automobiles, satışlarını yılın ikinci yarısında dünya genelinde yüzde 56’lık büyümeyle küresel çapta artırdı. DS 7 CROSSBACK ve DS 3 CROSSBACK modelleri ve her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Ve bugüne kadar 356 noktaya ulaşan satış ağı ile başta Fransa olmak üzere konumunu güçlendirmeye devam ediyor.

PSA Grubu kıtasal satış dağılımı

Çin ve Güneydoğu Asya

Geçtiğimiz Eylül ayında altı yıllık stratejik planını açıklayan DPCA, bu strateji doğrultusunda kârlı satışa ve Peugeot ile Citroën markalarının satış adetlerini büyütmeye odaklandı. DS markası Çin pazarına yönelik yeni bir stratejik bir plan hazırlıyor. Groupe PSA hisselerinin CAPSA ortak girişimine satışı bu planın bir parçası. 2020, Groupe PSA’nın Çin’de NEV hamlesinin ilk yılı olacak ve beş NEV modeli Çin’de lanse edilecek ve satılacak. ASEAN’da grubun Malezya merkezi NAM, Peugeot 3008 ve 5008 üretimine başladı.

Latin Amerika: Daralan pazarlar

Yaşadıkları büyük boyutlu ekonomik ve siyasi krizler yüzünden Arjantin’de (% -43) ve Şili’de (% -11) otomotiv satışları ciddi derecede kan kaybetti. Yeni C4 Cactus ve hafif ticari araç modellerinin sağlamış olduğu katkı ile Groupe PSA satışları Meksika’da (+%13), Brezilya’da (+%2) ve daha küçük pazarlarda (Kolombiya, Küba, Ekvator ve Uruguay) canlı kalmayı başardı.

Hindistan-Pasifik: Japonya’da büyüme

Daralan pazarlara rağmen bölgedeki satışlar arttı. Grubun Japonya’daki çıkışı devam etti. Groupe PSA, ortağı AVTEC Ltd ile Hindistan’da (Hosur fabrikası) şanzıman üretimine başladı. Ayrıca 2021’de yerel olarak tasarlanan yeni Citroën modelleri devreye alınacak.

Avrasya: Opel markası yeniden tanıtıldı

Bölgedeki satışlar 2019 yılının ikinci yarısında özellikle Ukrayna ve Rusya’da arttı. Opel 2019’un başında Ukrayna pazarındaki varlığını güçlendirdi ve DS 2019 ikinci yarısında pazara sunuldu.

Grup kısa bir süre önce Zafira Life ve Grandland X modelleriyle başlayarak Opel markasını Rusya’da yeniden hatırlatıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.