Peugeot, yeni 308 gelene kadar dijital gösterge kullanmayacak

Yılbaşından itibaren araç üretimine ara verilmesine veya yavaşlatılmasına sebep olan çip krizi, otomotiv sektörüne zor günler yaşatmaya devam ediyor. GM’den Ford’a, Volkswagen’den Mercedes-Benz’e kadar bir çok dev hammadde ve çip arayışında. Geçtiğimiz günlerde 3008 ve 5008 modellerinin üretiminde aksaklık yaşayan Peugeot, yeni 308 modelini yollara çıkarmaya hazırlarken, mevcut modelleri için çip engelini aşacak yeni metodlara yöneldi.

Peugeot Citroen Opel DS ile (PSA) Fiat Chrysler Jeep Alfa ROmeo (FCA) ortaklığıyla kurulan otomobil üreticisi Stellantis adına konuşan sözcü, Çarşamba günü yaptığı açıklamada; küresel otomotiv sektörünü etkileyen “çip krizi” nedeniyle, Peugeot 308 modelindeki dijital gösterge panellerini eski moda analog hız ölçerlerle değiştireceğini bildirdi.

Reuters haberine göre bir Stellantis sözcüsü verdiği demeçte; “Bu, çip krizi sona erene kadar araba üretilmesi için gerçek bir engelin üstesinden gelmenin şık ve çevik bir yolu” dedi.

Fransız Sochaux fabrikasında Peugeot 308, 3008 ve 5008 modellerinin üretimi kesintiye uğrayan Peugeot; 308 araçlarındaki geleneksel göstergelerin Mayıs ayı sonunda araçlarda yer alacağını belirtti. Ayrıca, Peugeot 3008 SUV gibi popüler modellerindeki dijital gösterge panelleri için çipler bulundurduğunu söyledi.

Mevcut Peugeot 308 sonbaharda aşamalı olarak kaldırılacak ve bu aracın yeni nesli, Mulhouse’daki farklı bir fabrikada dijital gösterge panelleri ile üretilecek.

Fransız haber kanalı LCI, Peugeot’nun analog hız göstergeli araçlarda 400 euro indirim yaptığını söyledi. Stellantis ise bu konu üzerine herhangi bir açıklama yapmadı.


Leave A Reply

Your email address will not be published.