Pirelli, 2013 yılında 8 milyon lastik üretti, 5.5 milyonunu ihraç etti

 

 

Pirelli İzmit Fabrikasi ihracati

Pirelli Grubu’nun dünyadaki en büyük üretim tesisi olan İzmit Fabrikası, 2013 yılında 666 milyon liralık ihracat gerçekleştirdi. Yıllık 8 milyon adetlik üretim kapasitesine sahip olan ve Formula 1 gibi uluslararası yarışlarda kullanılan lastikleri de üreten Pirelli İzmit fabrikası, geçen yıl 5 milyon adetin üzerinde lastik ihraç etti.

TÜİK verilerine göre geçen yıl Türkiye’de üretilip, ihraç edilen 15 milyon adet lastiğin 5 milyon 415 bin adeti Pirelli İzmit fabrikası tarafından üretildi.

Pirelli Türkiye, geçen yıl 9 milyon olan otomobil lastik ihracatının da yüzde 40’ını gerçekleştirdi.

 

 

Mercedes’den Jaguar’a, Audi’den Porsche’ye

İzmit Pirelli Fabrikası’nda gerçekleştirilen üretimin yüzde 75’lik bölümü yenileme pazarında ve kalan yüzde 25’i ise otomotiv üreticilerince orijinal ekipman olarak kullanılıyor.

Pirelli Türkiye Genel Müdürü Mete Ekin, “İzmit Fabrikamız iç pazara ek olarak, Mercedes, Jaguar, Audi, Porsche, Fiat, Ford, Volkswagen, Hyundai gibi otomobil üreticilerine lastik sağlıyor” dedi.

 

Motorsporlarına 300 bin lastik

2010 yılından itibaren lastik teknolojisinin en üst noktası sayılan ve sadece İzmit fabrikasında üretilerek dünyaya ihraç edilen Formula 1 lastiklerinin yanı sıra WRC, GrandAm, Ferrari Challenge gibi dünyanın en önemli motorsporları organizasyonlarının lastiklerinin üretimini de gerçekleştirdiklerini belirten Ekin, 50 bin adeti F1 lastiği olmak üzere toplam 220 bin adet motorsporları lastiği ihraç ettiklerini söyledi. 2013 yılında ihraç ettikleri 220 bin adetlik motorsporları lastiği ihracının önemli bir rakam olduğuna değinen Mete Ekin, 2014 yılında 300 bine yakın motorsporları lastiği ihraç etmek istediklerini belirtti. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.