Pirelli, Carrier’ine Türkiye’den başladı

Pirelli’nin, sadece Türk Pirelli İzmit Fabrikasında üretilen ve tüm dünyaya ihraç edilen yeni lastiği Carrier, Türkiye’de basın mensuplarına tanıtıldı. Renaissance Istanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilen lansmana Pirelli Türkiye Ticaret Direktörü Aşkın Bedük ev sahipliği yaptı.

Basın toplantısında ilk sözü Türk Pirelli Satış Direktörü Ömer Atabek aldı. Carrier’in araştırma-geliştirme sürecinin 2011 yılında başladığını söyleyen Atabek geliştirilme aşamasında, Türkiye’deki hafif ticari araç sürücülerinin bir lastikten ne beklediğine dair geniş kapsamlı bir araştırma yapıldığını ifade etti. Atabek sözlerine “Türk hafif ticari araç sürücüleri, genel olarak bir lastikten üç şey bekliyor. Lastikleri uzun ömürlü olmalı, fren mesafesi kısa olmalı yani güvenli olmalı ve düşük yakıt tüketimi yani düşük maliyetli olmalı.” şeklinde devam etti.

Ömer Atabek, Türk Pirelli’nin geçen yıl yaklaşık 200 bin hafif ticari araç lastiği satışı gerçekleştirdiğini belirtti. Carrier’in 2014 yılında satışa çıkmasıyla bu yıl hedeflerini daha da artırdıklarını söyleyen Atabek, “Şu anda Türkiye üretiminin yüzde 40’ını dünyaya ihraç ediyoruz. 2014 yılında İzmit’te 1,5 milyon adet Carrier üreteceğiz. Bu adedin 1 milyon 250 bin adetini ihraç etmeyi, 250 bininin de Türkiye’de satışını yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ömer Atabek’in ardından Pirelli Pazarlama Müdürü Erkal Özürün ile birlikte konuşan Pirelli Ar-Ge Direktörü Bahadır Özer yeni Carrier lastiklerin dönme direncinin yüzde 10-15 civarında iyileştirildiğine değindi. Yalnızca Carrier lastiklerini üretmek için İzmit’teki fabrikada özel alanlar oluşturduklarının altını çizen Özer, seçilmiş çalışanlara Carrier üretimiyle ilgili özel eğitim verildiğini vurguladı.

Carrier kış lastiklerinin üretimine başlandığını ve Temmuz ayında bayilere teslim edileceğini söyleyen Pirelli Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, “Carrier yaz lastikleri Mart 2014’te, Carrier’in dört mevsim lastikleri Carrier FS ise 2015’te üretilmeye başlayacak.” dedi.

20 filo ve 50 şoför ile birlikte 3 milyon kilometre yol katederek gerçekleştirilen Carrier testlerinde, yeni lastiklerin eskiye göre yüzde 30 daha yüksek kilometre performansı sunduğu açıklandı. Düşük yakıt tüketimine sahip olduğu söylenen Carrier’in, yeni taban deseni tasarımı ve yeni bileşenleri ile yüzde 10 azaltılmış fren mesafesini vaad ettiği belirtildi.

 

Hazal Orta

Leave A Reply

Your email address will not be published.