Pirelli, Formula 1 için lastik geliştirmeye devam edecek

İtalyan lastik üreticisi Pirelli, beş yıl daha Formula 1 yarış aracı lastiklerinin tek tedarikçisi olacak.

Pirelli, Formula 1’in lastik tedarikçisi olmanın yanı sıra pistte ve pist dışındaki girişimleri sayesinde sporun dünya çapında tanıtılmasında global bir partner olarak hareket ediyor. Ayrıca, 2030 itibarıyla Net Sıfır Karbon olma taahhüdünde bulunan Formula 1’in belirlediği çevresel sürdürülebilirlik hedeflerini de destekliyor.

Pirelli’nin 110 yıldan uzun zamandır dünya çapında 350’den fazla şampiyonadaki varlığıyla parçası olduğu tüm motor sporları gibi Formula 1’e olan bağlılığı da yeni süreçler ve yapay zeka dahil en ileri teknolojilerle inovasyon ve denemeler yapmak için bir fırsat sunuyor. Pirelli bu çalışmalarının tümünde teknolojiyi yol lastiklerine aktarmayı amaçlıyor.

Pirelli, 2028 yılına kadar Formula 1 yarışlarında kalacak

Pirelli, 2028 yılına kadar opsiyonu bulunan üç yıllık 2025-27 dönemi için Formula 1 lastiklerinin tek tedarikçisi olmaya devam edecek. Bu aslında son yenileme olacak, anlaşmanın sonunda daha önce 2010 yılına kadar tedarikçi olan Bridgestone’un görevi devralması bekleniyor.

Olası uzatma da dahil olmak üzere bu son sözleşmenin sonunda Pirelli, 2011’den bu yana 18 yıl üst üste Formula 1 tedarikçisi olacak. Bu süre zarfında, yüksek bozunma oranına sahip 13 inç lastiklerden, hibrit güç aktarma organlarına sahip araçlara yönelik lastiklere (2014), 2017’den 2022’de mevcut 18 için lastiklerin piyasaya sürülmesine kadar daha geniş lastiklerin kullanımına kadar çeşitli teknolojik evrimlerden geçti.

Yakın gelecekte şirket, 2026 yılında yürürlüğe girecek olan yeni teknik kurallarla başa çıkmak zorunda kalacak ve lastikler 18 inçten 16 inçe inecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.