Hız canavarı yeniden piste çıkıyor

Ünlü Nürburgring pistinin en hızlı önden çekişli otomobili kendi rekorunu egale etmek için yeniden piste çıkmaya hazırlanıyor. Honda Civic Type R henüz satışa sunulmadan 2017 yılı Nisan ayında 20,8 km uzunluğundaki pisti 7 dk 43,8 saniyede geçmiş, bu süre ile pisti kullanan en hızlı önden çekişli otomobil ünvanını almıştı.

Birçok yeni modelin üretim süreçlerindeki performans testlerinde kullanılan, birçok zorlu yarışa ev sahipliği yapan Nürburgring pistinde resmi yarışlar arasına dahil edilmese de testlerde elde edilen dereceler rakip markalar tarafından da dikkatle takip ediliyor. Performansı öne çıkaran markalar, standart ve modifikasyon yapılmamış modelleriyle ormanlık alanda bulunan eski tarz, dar ve çok sert virajlı pistte en iyi zamanı yakalamaya çalışıyorlar.

Japon üretici Civic Type R ile yapacağı yeni denemede henüz kesinlik kazanmamış olsa da, F1 eski pilotu Jenson Button’ı kullanmayı planlıyor. Rekor kırma girişiminde, WTCR pilotları Tiago Monteiro (Portekiz), Esteban Guerrieri (Arjantin) ve NSX Super GT pilotu Bertrand Baguette (Belçika) Button’a eşlik edecek.

Önden çekişli otomobiller kategorisindeki eski rekorlar ve rekor süreleri ise şöyle:

2014 Seat Leon Cupra (280 hp): 7 dk 58 sn 04
2011 Renault Megane RS Trophy-R (275 hp): 7.54.36 (standart Megane’dan 100 kg hafif)
2014 Honda Civic Type R (306 hp): 7.50.63
2016 VW Golf GTI Clubsport S (306 hp): 7.49.21

Önden çekişli otomobiller kategorisinde kendi rekorunu kırmak için piste çıkacak olan Type R’da da bu denemeler için fabrika takımlarının tamamında zorunlu olan bazı değişiklikler gerçekleştirildi. Daha iyi yol tutuş sağlayan yarış lastikleri veya sürücünün güvenliği için zorunlu olan araç içindeki takla kafesi gibi. Tabi takla kafesi (roll cage) bu modelin caddede gezenlerinden farklı olarak aracın ağırlığını arttırıyor.

Type R’ın rekor denemelerine ait araç içi video çekimlerinde sözkonusu güvenlik ekipmanı roll cage’i görülebiliyor.

Şimdi merak edilen konu ise Type R’ın yaklaşık 11 ay önce satışa sunulmadan kırdığı rekoru geçip geçemeyeceği. Yoksa bu satış öncesi yapılan güzel bir reklam mıydı:)

Leave A Reply

Your email address will not be published.