Polo ile aynı platformdan olduğuna inanmak zor

Volkswagen, yaklaşık 15 yıldır fokuslandığı ABD pazarında dizel krizleri başta olmak üzere birçok sorunla mücadele ederek varlığını güçlü tutma yarışını sürüdürüyor.
Varolma maliyeti karlılığın altında kaldığı sürece de bu maraton varlığını koruyacak gibi görünüyor. Bu mücadelede modeller şüphesiz en önemli silah; MQB platformu verimliliğin yapıtaşlarından biri.
New York Otomobil Fuarı’nda sergilenen Atlas Tanoak pick-up konsepti, 7 koltuklu Atlas SUV ve yeni Polo farketmeksizin aynı platformun farklı boyutlarda ve hedef kitlelerdeki oyuncuları.
Tanoak bu platformdan çıkan ilk pick-up modeli. Ama bir platformun ne kadar büyüyebileceğini gösteriyor.
‘Big Size’ modeller bunlar
VW Tiguan, Touareg gibi kompakt ve üst sınıf SUV modelleri ile Türkiye pazarında öne çıkıyor.
Amerika pazarı ise ölçülerin bir beden daha büyük olmasını gerektiriyor. İşte bu yüzden gerek Tanoak konsepti gerekse yeni 7 kişilik, 7 koltuklu SUV modeli Atlas bildiğimiz ana kara ölçülerini aşıyor.
‘Big Size’ diyebileceğimiz Atlas SUV, Amerika Birleşik Devletleri’nde Chattanooga ve Tennessee şehirlerinde üretilecek.
Atlas, yeni Touareg’e benzeyen ön tarafı, 22″ jantları ve abartılı egzosları ile bir Avrupalıdan daha çok Amerikalı olduğunu ilk bakışta gösteriyor.
Ön ve arka tekerleklerde elektrikli motor
Atlas ABD pazarında hızla yaygınlaştığı üzere hibrit motorlara önem veren bir yaklaşımın ürünü. Üzerinde 3.6 litrelik V6 benzinli motora sahip olacak Atlas için ön ve arkada 2 farklı elektrik motoru yer alacak. Ön tekerleklere 54 HP ve arka tekerleklere 114 HP güç aktarımı yapılırken toplamda ise 355 HP güç elde edilerek devasa 7 koltuklu aracın konforlu ve performanslı bir şekilde yolda kalması hedefleniyor.
Elektrikli motorları daha verimli kullanabilmek için istenirse benzinli motor tamamen devre dışı bırakılabiliyor. Frenleme anında kendini dolduran piller ayrıca benzinli motor çalıştırılarak da şarj edilebiliyor.
Off road kullanımı için tamamen kilitlenebilen difransiyeller sayesinde kaya ve çakıl yüzeylerde üst düzey yol tutuş gerçekleştirebilen Atlas, 7 farklı kullanım modu ile istediğiniz gibi hükmedebileceğiniz bir Alman panzeri olabiliyor.
355 HP ve 494 Nm maksimum Tork elde edilebilen Atlas’ın bu yıl içerisinde önce 5 koltuklu versiyonu yollara çıkacak.
Ardından ise Atlas’ın 2019 yılında 7 kişilik versiyonu öncelikle Amerikan yollarına inmiş olacak.
Atlas’ı Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa pazarlarında görme ihtimali soru olmaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.