Porsche Cayenne hibritin sıradışı özellikleri neler?

Porsche Cayenne hibrit (plug-in hybrid) yola hazır. Sınıfındaki en iyi sürüş dinamiklerini maksimum verimlilikle birleştiren Porsche Cayenne E-Hybrid, 340 kW (462 hp) güce ulaşmak için 3 litrelik bir V6 motor (250 kW / 340 hp) ile (100 kW / 136 hp) güç üreten elektrikli bir motoru birleştiriyor. Böylece 700 Nm’lik maksimum torka rölanti devrinin biraz üzerinde yakalayabiliyor.

Porsche Cayenne E-Hybrid

0’dan 100 km/saat hıza 5 saniyede ulaşabilen aracın maksimum hızı 253 ile sınırlanmış durumda. Cayenne E-Hybrid, tek başına elektrik modunda saatte 135 km/saat hızla 443 kilometre yola ulaşabiliyor. Porsche’nin e-mobiliteye doğru yolculuğunun bir sonraki aşaması olan otomobil önceki modele göre elektrikli motorun performansının yüzde 43’ün üzerinde arttırılmasıyla ortaya çıktı. Aracın geliştirilmesinde Porsche 918 Spyder Supercar’dan elde edilen destek stratejisi etkili oldu.

Porsche Cayenne E-Hybrid’le birlikte üst ekranı ilk kez kullanıyor

Telefondan birçok araç içi işleme erişim mümkün

Porsche Cayenne E-Hybrid’de az pedalına bastığınızda maksimum tork kullanılabilir hale geliyor. Sürüş koşullarına ve performans gereksinimlerine bağlı olarak, sürücüler, tüm hız aralığında takviye torkunu kullanmaya devam edebiliyor. Bu daha çevik ve daha üstün bir sürüş deneyimine yol açıyor. Performans odaklı Sport ve Sport Plus modlarında kullanılırken araçta bulunan bataryanın enerjisinin neredeyse tamamı kullanılabiliyor. Diğer modlarda ise maksimum sürüş verimliliği desteklenecek şekilde benzin ve elektrik tüketimi kombine ediliyor.

Porsche Cayenne E-Hybrid

Porsche Cayenne hibritin yeni bataryaları yaklaşık yüzde 30’luk bir artış sağlayacak şekilde yenilendi. Bagaj alt zemininden itibaren saklanan sıvı soğutmalı batarya, her biri 13 prizmatik lityum iyon hücresi bulunan sekiz modülden oluşuyor. 8 saat içinde, 230 volt bağlantı üzerinden tamamen şarj edilen bataryaları hızlı modda 2-3 saat içinde tekrar doldurulabiliyor.

Şarj işlemi başta olmak üzere bağımsız klima kontrolü, şarj istasyonlarını navigsyon üzerinden bulma, ödeme hesabı oluşturma gibi işlemler telefon uygulaması üzerinden kontrol edilebiliyor.

Porsche Cayenne E-Hybrid

Yeni şanzıman ve zemin kontrollü çekiş sistemi

Cayenne için yeni geliştirilen 8 ileri Tiptronic S otomatik şanzıman geçiş aralığını önemli ölçüde hızlandırarak çekiş gücünün kesintiye uğramasını da minimuma indiriyor. Cayenne E-Hybrid elektronik olarak düzenlenmiş, harita kontrollü çoklu kavrama debriyajına sahip aktif bir tam dört tekerden çekiş sistemine sahip. Geniş tork dağılımı yelpazesiyle, sistem sürüş dinamikleri, çeviklik, çekiş kontrolü arazi yetenekleri açısından net avantajlar sunuyor. Yeni şasi sayesinde otomobil, tüm Porsche modelleri gibi spor otomobil sürüş dinamiklerini koruyor. Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) standart olarak yer alıyor.

Porsche Cayenne hibrit ile Porsche ilk kez, baş üstü ekran kullanıyor. Tüm sürüş bilgilerini tam renkli bir ekranda doğrudan sürücünün görüş çizgisine yansıtan ekran yanısıra Cayenne hibritte uyarlanabilir hız kontrol sistemi, masaj koltukları, ısıtmalı ön cam, uzaktan kumandalı bağımsız ısıtma ve 22 inç hafif metal jantlar ile akıllı dijital yardımcı pilot Porsche InnoDrive öne çıkan özellikler arasında yer alıyor. Porsche Cayenne hibrit Almanya’da 89.822 Euro’dan başlayan fiyatlarla yola çıktı. Diğer Avrupa pazarlarında Mayıs sonundan itibaren bu modeli yollarda görmeye başlayacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz