60 bin dizel Porsche için kötü haber

Alman lüks otomobil markası Porsche’den büyük geri çağırma operasyonu. 2015 yılında Volkswagen’i sarsan dizel skandalı markanın güçlü ortağı Porsche’nin de başını ağrıtabilir.

Alman Otomotiv Endüstrisi Kurumu (KBA) tarafından Porsche’lerin yazılım fonksiyonlarında yasadışılık tespit edildiği iddia getiriliyor. Bu durumda Porsche’de de emisyon değerlerinin  resmi açıklamalardan farklı olabileceği ifade ediliyor. Bu kapsamda Porsche’nin Avrupa’da bulunan 60.000 dizel motorlu Cayenne ve Macan modellerini geri toplaması istendi.

Haber ajanslarına göre Almanya Ulaştırma Bakanlığı’na konuyla ilgili bir e-posta itirafı ulaştı. Bu beyana göre Cayenne ve Macan SUV dizel motorlu modellerin denetimlerinde nitrojen oksit için emisyon kontrollerini azaltabilecek bir yazılım yapıldığı dile getiriliyor.

Porsche Cayenne: Bugüne kadar 3.0 lt dizel motoru onun gücüydü. Şimdi handikapı mı olacak?

Audi de teslimatları askıya almıştı

Alman dev Porsche’nin geri çağırma operasyonu 52 bin 831 adet 3 litre motorlu Macan modelini kapsıyor. Bu kapsamda yer alan dizel Porsche’nin büyük SUV modeli Cayenne sayısı ise 6 bin 755 adet.

Bilindiği gibi Porcshe’nin de hissedar olduğu, Porsche için üretim desteği bulunan Volkswagen Grubu, Eylül 2015’ten beri dizel emisyon skandallarıyla gündemde.

Geçtiğimiz hafta ise Porsche’nin kardeş markası Audi, mevcut A6 ve A7 modellerinin teslimatlarını askıya almış ve markanın imajını etkileyen geri çağırmalar gerçekleştirmişti.

Yine Alman haber ajanslarına dayalı haberlere göre Porsche, Şubat ayında Alman resmi kurumlarına emisyon testlerinde gözlenen düzensizlikler konusunda bilgi vermişti. Porsche, VW Group’un kardeş markası Audi tarafından tedarik edilen dizel motorları kullanıyor.

Zorunlu geri çağırma haberi ilk olarak Alman haftalık DerSpiegel dergisi tarafından verildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.