Giden Passat, gelen Variant ve 11 SUV modelli Volkswagen

Rado Gedik Otoajanda VW Binek Araç GM Gino Bottaro- Halil Okşit

Radyo Gedik Otoajanda programımızın bu haftaki konuğu Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro oldu. Markanın zor bir geçiş sürecini yöneten Bottaro‘ya sedanların ve dizellerin kaybının etkilerini ve yerlerini nasıl dolduracakları gibi konuları ele aldığımız bir söyleşi gerçekleştirdik.

Volkswagen 2022 yılına hızlı başladı. Mart ayının ilk günlerinde 2022 model üç SUV modelini aynı anda Türkiye’ye getirdi. Yine aynı dönemde Passat Sedan vedası da vurgulandı. Volkswagen’in pandemi koşulları, çip krizi, hammadde fiyatlarındaki artış, tedarik sıkıntıları gibi iki yıl önceye uzanan sıkıntıları var.

Bir yandan elektrikli araçları olan I.D. 3 ve I.D.4 üretim ve satışı devam ederken, bir yandan da T-Cross, Taigo, T-Roc ve bir kaç tane daha SUV hazırlıklarını sürdürüyor. Türkiye’de de SUV atağına kalkan marka, bu yıl yaklaşık 50 bin adetlerdeki satışlarının yarısını bu araçlardan elde etmeyi planlıyor.

SUV satışlarının hedefi 2023 yılında yüzde 65 gibi büyük bir orana çıkıyor. 2030’lara gelirken Volkswagen, Passat, Polo, Golf gibi geleneksel modellerinden çok elektrikli ve SUV modelleriyle tanınan bir markaya dönüşecek.

Almanlar 10 yıllık planlardan 15 günlüklere indi

Almanya’daki elektriklenme yatırımlarının geçiş sürecinde olmak da buna eklendi. Böyle bir ortamda dünyanın ikinci en çok satan otomobil şirketi olmayı da bırakmadı. Bu yılı nasıl tamamlayacağını ise şimdiden söylemek zor. Çünkü “eskiden Almanlar 10 yıllık plan yapardı, şimdi bu planlama 15 güne kadar düştü” diyen Gino Bottaro’yu ağırlıyoruz mikrofonlarımızda.

Bottaro ile dolu dolu bir sohbetimiz oldu. Otomobil, teknoloji, gençelere deneyim aktarımı ve öneriler, yeni modeller… İster telefonunuzdan, ister IOS’tan, ister Android’den veya aracınızdan.

Radyo Gedik Otoajanda 17 Mart 2022 yayını podcast olarak aşağıdaki linkte.

Önceki İçerikOpel onur ödülü ilk kez Erdemir’e verildi
Sonraki İçerikOtomobil fiyatlarına şimdi de Avrupa enflasyonu yansıyor
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz