Rekor peşindeler: Subaru’nun elektrikli araç motorları Yamaha’ya emanet!

subaru elektrikli araç konsepti e-ra

Toyota ile işbirliği yaparak elektrikli SUV modeli Solterra’yı tanıtan Subaru, elektrikli araçlar üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Nürburgring pistinde rekor kırmayı hedefleyen Subaru, elektrikli araç için Yamaha ile motor tedariki anlaşması yaptı.

Subaru, motosiklet devlerinden Yamaha ile yaptığı anlaşmayla, sürdürülebilir yaşam döngüsü ve mobilite sektörü için geleceğe yönelik adımlar atıyor. Nötr karbon hedefiyle yola çıkan Yamaha Motor, Subaru’nun motorsporları sahnesindeki yeni oyuncusu E-RA EV için elektrikli motor tedarik edecek.

Geçtğimiz günlerde Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergilenen konsept model Subaru E-RA’nın kullanılan elektrik motoru ünitesi; Yamaha teknolojisi ve mühendislik anlayışını yansıtan “duygusal elektrikli motor” olarak geliştirildi. Gelişen motor teknolojileri sayesinde edinilen döküm ve işleme deneyimi ile üretilen motor, kullanılan özel parçalar sayesinde, boyutunun küçüklüğüne rağmen yüksek verimlilik sağlıyor.

Yeni Subaru SUV elektrikli Solterra kendini gösterdi!

Subaru elektrikli araç konsepti E-RA ile Nürburgring tur rekorunu deneyecek

Tokyo Auto Salon’da Solterra STI, WRX ve STI performans parçalarına sahip BRZ modellerini sergileyen Subaru’nun üçüncü oyuncusu STI E-RA’ydı. Subaru tarafından tasarlanan yüksek performanslı elektrikli araç, teknolojinin sınırlarını zorlamak için Yamaha gücüyle bir araya geliyor.

STI E-RA, her bir tekerleğin üzerine birer adet yerleştirilen dört elektrik motoruyla 1073 beygir güç üretebiliyor. Aynı zamanda, tork yönlendirmeli dört çeker sistemine sahip. E-RA’nın pili sadece 60 kWh ve Yamaha motorlarıyla beklenen yüksek güç kapasitesiyle birlikte yarışmak için can atıyor gibi görünüyor.

Subaru’nun Yamaha ile birlikte FIA E-GT motor sporları yönetmeliklerine uygun inşa ettiği E-RA’nın 2023 yılından itibaren yollara çıkması bekleniyor. Subaru’nun ilk hedefi Almanya’daki Nürburgring pistinde 6 dakika 40 saniyelik bir tur rekoru kırmak. Daha sonraki süreçlerde ise yaklaşmakta olan FIA E-GT kategorisinde de yarışmayı umuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz