Renault bu modellerle liderliğin keyfini çıkarıyor

Renault Zoe başta olmak üzere elektrikli otomobiller konusunda başarılı bir grafik sergiliyor. 2011 yılından bugüne Renault’nun Avrupa’da elektrikli araç satışları 200.000’e ulaştı. Bu rakamın 100 bini Fransa’da gerçekleşti. Renault bu rakamlarla Avrupa elektrikli araç pazarında istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Avrupa’da satılan her üç elektrikli araçtan biri Renault oldu.

Fransız marka arka arkaya dördüncü yıl için Avrupa elektrikli araç pazarına liderlik etti. Fransa’da ise binek otomobillerde ve LCV’lerde elektrikli araç pazarının yüzde 56,8’ine sahip.

Groupe Renault’nun hedefi, elektrikli araçların 2022 yılına kadar satışların yüzde 10’unu oluşturması yönünde. Bu tarihe kadar sekiz elektrikli araç sözkonusu.

Renault’da bugün elektrikli araç serisi ZOE, Kangooze, Master ZE ve Twizy’den oluşuyor. ZOE, geçtiğimiz yılı 18.000’i Fransa’da olmak üzere 40.000 adet satışla kapattı. Kangoo ZE ise 2018 yılında LCV EV pazarında yüzde 51,5 pazar payıyla lider oldu.

Groupe Renault, Fransa’da bir milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmayı planladığını duyurmuştu. Grup, 2022 itibariyle, ZOE üretim kapasitesi iki katına çıkacak. Cleon fabrikasında 2021’de yeni nesil elektrikli motor tanıtımı yapacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.