Renault Clio 2020 test sürüşü; neler değişti, fiyatı çok mu

Renault Clio pazarda baskın başarıya ulaşmış otomobillerden biri; rakamları birazdan paylaşacağım. Türkiye’de çok sayıda kullanıcısı ve dolayısıyla deneyimi sözkonusu. Bursa’da Oyak Fabrikaları’nda üretilmeye devam eden 5. nesil yeni Clio, Ocak ayı sonunda satışa sunuldu. İlk aydan itibaren satış rakamlarına yansıyan bir talep var. Yeni Clio nasıl bir otomobil, yeni Clio’da neler değişti, yeni Clio 2020 için en uygun fiyat donanım hangisi, yeni Clio için artılar eksiler neler? Otoajanda.com olarak test sürüşüne aldığımız katalog Mercan turuncu rengi yeni Clio V Icon 1.0 TCe X-Tronic 100 bg RSLine ile ilgili izlenimlerimize geçelim…

Eski Clio model ömrünün son döneminde yani 2019’da 24 binin üzerinde satış rakamı elde ederek pazarın en çok satılan ikinci modeli oldu; B HB sınıfında kendinden sonra gelen i20, Polo, Sandero, Corsa, C3, Yaris, Micra ve Fiesta satışları toplamı kadar müşteriye tek başına ulaştı. Bunun temelinde filo alımları mutlaka etkili oldu. Peki yeni Clio için tercih giriş sınıflarındaki filo alımları mı yoksa C sınıfı teknolojilerini barındıran ama fiyatı da 140-150 bin TL üzerine ulaşan versiyonlar mı öne çıkacak?

Yeni Clio’yu dış görünümde 4. nesilden ayırmak zor gürünüyor; bu hem avantaj hem deazavantaj. Avantajlı yanı iyi bir modelin tasarımı sırf değişiklik olsun diye değiştirilmemeli. Dezavantajlı yanı ise Clio’nun iç mekanına geçilene kadar yenilikler çarpıcı bir şekilde ortaya çıkmıyor. Oyak Renault Bursa fabrikalarında üretilen bu otomobil CMF B adı verilen Renaut Nissan Mitsubishi tarafından kullanılacak yeni bir platformun ürünü.

Yeni Clio dış tasarımda önde en fazla dikkat çeken yeni far dizaynı oluyor. C şeklinde Megane ile başlayan Pure Vision Full LED far grubu Clio’da tüm donanımlarda standart. Gece aydınlatma verimi yüksek. Tasarımda bir detay larak ön tamponun altında sis farlarının yerinde hava deflektörleri yer alıyor. Tabi önden görünümde dikkatli olanlar farkedecektir; silecekler artık kaputun altına alınmış.

Yerine geçtiği Clio 4’e göre tasarım 8 mm’ye yakın alçaltılarak rüzgar direncine bağlı tüketim verilerinin azaltılması ve daha iyi yol tutuş hedeflenmiş; bu sayede spor bir kullanım hissi de öne çıkıyor. Genelde otomobiller yenilenirken büyütülür; yeni Clio yeni platformlar birlikte hem boyda hem de dingil mesafesinde mm düzeyinde küçülme gösteriyor. Bu platform değişiminin bir sonucu ve iç mekanda ya da yolda bu farkı hissetmek mümkün değil.

Renault Clio 2020’de arka kısımda temel bir değişim yerine özel detaylarda yenilikler ortaya çıkıyor. Stop grubu yeniden tasarlanmış; Icon versiyonda 3D derinlik etkili LED arka stoplar var. Daha sade hale gelen alt tampon tasarımı modeli daha büyük gösteriyor.

Yeni Clio 2020 asıl değişimi iç mekanda gerçekleştirdi, bunu içeri adım atar atmaz farkediyorsunuz. Eskisine göre daha spor olarak küçük tasarlanan direksiyon çok başarılı olmuş; Touch ve Icon donanımda krom detaylarla, RS Line’da deri dikişlerle görünümü daha da etkileyici duruyor. Hemen arkasında bulunan gösterge ekranı artık neredeyse full dijital; Icon’da 7 inç diğer iki versiyonda 4,2 inç. Direksiyon üzerinden ulaşması, verilerin takibi kolay, yeterince zengin bir içeriği taşıyor.

İçeride çok sayıda şık detaylar var havalandırma kısımları tamamen modern ve hoş duruyor; 8 renk ambiyans aydınlatması iç mekanda her alanda yer alan ışıklandırmalarla kendini farkettiriyor, özellikle gece sürüşlerinde iyi bir ortam sağlayıcısı olabilir. Ön konsolda tasarım açısından eleştiri alabilecek noktalardan biri yukarı konumlandırılan vites kolunun gerisinde kalan alanın küçüklüğü ve alçak zeminde olması. Vites kolunun önünde yer alan kısımda 2 USB girişi var, dilerseniz ek paket dahilinde kablosuz şarj zemini de elde edebiliyorsunuz. 

Orta konsol üzerinde yer alan 7 ya da 9,3 inç büyüklüğündeki ekran iç mekandaki yenilikte öne çıkan bir unsur ama giriş modelinde yok. Easy Link 9,3 inç versiyon Icon için de opsiyonel; şık veri taşıma hızı iyi, kullanışlı. Hemen altında bulunan piyano tuşlar ile birlikte bütünleşik bir dizayna sahip. Klima tuşları da çok şık.

Sürüşte ortaya çıkan en temel hislerden biri artan kalite hissinin, sessizlik yalıtımı, süspansiyon, motor tork değişimleri gibi detaylarla bir bütünlük içinde yola yansıması oluyor. Daha iyi bir B sınıfı otomobili kullandığınızı hissediyorsunuz; bunu trafiksiz otoyolda ve şehir içi karmaşasında (virüs kaygısı öncesinde!) aynı sürüş tadında almak önemli. Burada iki önemli ve pahalı detay daha var; motor-şanzıman değişimleri ve artan güvenlik teknolojilerinin sağladığı destek ve güven hissi.

Önce iç mekandaki son detaylara bakalım; arka koltukların oturma alanı ve koltuklar B sınıfı ortalamalarında. Arkada 3 kişi için rahat olmasa da imkan var, ön yolcu kafalıkları da üst sınıf modellerdeki kadar zarif, estetik. Bagaj alanı önemli oranda büyümüş, zemin derinleşerek daha fazla alan elde edilmiş; bu rakamlar kullandığım benzinli modelde 391 litre, dizel modelde ise ek partikül filtresi alan kaybı nedeniyle 360 lt.

Gelelim yeni motorun ekonomiye ve sürüşe katkısına; Tce 90 yerine geçen Tce 100 3 silindirli yeni nesil atak bir motor. Özellikle otoyolda belirli hız aralıklarında daha büyük hacimli hissi veriyor. Rakamlarına bakarsak son hızı 182 km/saat; 0-100 km/saat hızlanma 11.5 saniye ve ortalama 100 km’de yakıt tüketimi 5 litre. Bu motor Clio’da 7 ileri EDC yerine sürekli değişken X-tronic (Nissan’dan hatırlayacaksınız) otomatik şanzıman ile donatılmış. Verimli ve sarsıntısız mı? Evet. Clio için 1.2 Tce yerine geçen 1.3 Tce 130 EDC ve 85 bg, 115 bg 1.5 Blue dCi seçenekler de var.

Geri görüş kamera, 360 kamera, eller serbest park yardımı, şerit takip; yaya, bisiklet karşısında aktif frenleme, şeritten ayrılma ve ikaz, adaptif hız sabitleyici (hız sınırlayıcı standart), güvenli mesafe kontrolü, trafik levha tanıma, 17 inç jantlar yeni Clio’da Icon dahil standart donanımda değil, opsiyon ya da paketler olarak alınabiliyor. Buna ek RS Line ile kırmızı dikişler, detaylar da sözkonusu.

Biliyorsunuz yeni Clio’nun hemen ardından yeni Opel Corsa da Mart ayı itibariyle satışa sunuldu. Bu yıl başka rakipler de gelecek. Fiyatlar da burada etkili olacak. Renault yeni Clio 2020 fiyat listesi 72 bg Joy modelde 115 bin TL’den başlıyor. Resimlerini gördüğünüz test otomobili Icon 1.0 TCe X-Tronic 100 bg RSLine 151.700 + 8800 (RS Line) fiyatla yola çıkıyor. Bu fiyata yaklaşık 12-16 bin TL tutarındaki full paketler dahil değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.