Renault, elektrikli araçlar için yeni ortağını seçti

renault elektrikli
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Renault Grubu ve STMicroelectronics arasında stratejik ortaklık yapılacağı açıklandı. Bu ortaklık kapsamında STMicroelectronics, Renault Grubu için batarya elektrikli ve hibrit araçların güç elektroniği sistemlerine yönelik ürün ve çözümler tasarlayacak, geliştirecek, üretecek ve tedarik edecek.

Bu ürün ve çözümlerle birlikte güç kayıplarının azalması, verimliliğin artırılması ve böylecek elektrikli araçların sürüş menzilinin ve şarj sürelerinin iyileştirilmesi hedefleniyor.

Renault Captur hibrit seçeneği ile rekabete katıldı

Renault Grubu ve STMicroelectronics el sıkıştı

Yapılan ortaklık kapsamında, daha düşük pil maliyetleri, şarj başına daha fazla kilometre, daha kısa şarj süresi ve daha düşük kullanıcı maliyeti olmak üzere bir dizi avantaj ortaya çıkacak.

2 şirket, Renault Grubu’nun STMicroelectronics’e ait geniş bant aralıklı yarı iletken teknoloji ve ürünlerini kullanan elektrikli ve hibrit araçlara yönelik uygulamalarının, güç performansını iyileştirmek amacıyla birlikte çalışacak.

renault elektrikli araç

Renault Grubu’nun Silisyum Karbür (SiC) cihazlar, Galyum Nitrür (GaN) transistörler ve ilgili çözüm ve modüller için gerekli teknoloji ihtiyaçlarını karşılayan verimli, doğru boyutlandırılmış ve modüler bileşenlerin geliştirilmesi konusunda iş birliği yapılacak.

Renault’nun inovasyon ortağı STMicroelectronics, 2026-2030 yılları arasında bu güç modüllerinin ve transistörlerin yıllık kullanımı için garanti edilen adetleri sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Renault Grubu CEO’su Luca de Meo şunları söyledi:

“Bu ortaklık, boşa harcanan enerjiyi yüzde 45 ve elektrikli güç-aktarma sistem maliyetini yüzde 30 azaltmaya yardımcı olacak önemli bileşenlerin gelecekteki tedarik sürecini güvence altına alıyor.”

STMicroelectronics Başkan ve CEO’su Jean-Marc Chery ise açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Silisyum Karbür ve Galyum Nitrür gibi gelişmiş malzemelere dayanan daha verimli ürün ve çözümlerle Renault Grubu’nun yeni nesil elektrikli ve hibrit platform stratejisini destekleyeceğiz. ST ve Renault Grubu, daha sürdürülebilir bir ulaşım için ortak bir vizyonu paylaşıyor. Bu ortaklık, ulaşım endüstrisi ve tedarik zinciri tarafından başlatılan karbon nötr sürecinde önemli bir adım olacak.”

Bu ortaklık ST için, teknoloji ve ürünlerin her türlü sistem ve cihazda daha sürdürülebilir ulaşım sağlarken, aynı zamanda gelişmiş güç ve enerji yönetiminin nasıl oluşturulduğunu gözler önüne seriyor.

Renault Grubu, 2040 yılına kadar Avrupa’da ve 2050 yılına kadar dünya genelinde karbon nötr olmayı hedefliyor.

Tamamen elektrikli ve hibrit araçlar için daha verimli teknolojilere geçiş ve iyileştirilmiş güç performansı ise grubun hedeflerine ulaşmak için karbon emisyonlarının azaltmasına yardımcı olacak.

Önceki İçerikSkoda Yüceauto Başkanı Yüce: Zor bir dönemden geçmemize rağmen
Sonraki İçerikLastikte büyük satın alma: Goodyear, Cooper’ı kaptı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz