Renault fabrikasına Nissan dopingi

   

 

1990’lı yıllardan bu yana faaliyette olan Güney Kore'nin Pulsan kentindeki Renault Samsung fabrikasının daha verimli çalışması için harekete geçildi.

 

Yıllık 300 bin adetlik üretim kapasitesi olmasına karşın bu kapasitesinin yüzde 40’tan daha azını kullanabilen fabrikada Nissan X-Trail ile aynı platformu paylaşan ve ağırlıklı olarak ABD pazarında satılan Nissan Rogue’nin de üretimine başlandı.

 

ABD’de satılan Nissan Rogue’un daha önce Jaqonya Smyrna fabrikasından ABD’ye transferine karar verilmişti. Bu model ABD pazarında önemli bir satış başarısına ulaşırken, ABD’de 2012’de 142 bin, 2013’te 163 bin adet Rogue satıldı. Bu yılkı beklenti ise 200 bin adetlik Rouge satışı. Rogue, 2013 yılından bu yana X-Trail’in Amerikan versiyonu olarak Avrupa’da ticarileşmişti. 

 

Pusan fabrikasında yıllık 50 bin adet Rogue üretilecek. Bu karar Rogue’nun ABD’deki satışlarının büyümesini desteklerken, üretiminin yılda 250 bine çıkmasını sağlayacak.

Pusan fabrikası da belli bir üretim kapasitesine ulaşmış olacak. 2013’te 130 bin adetlik üretim yapan fabrikada bu yılki üretim beklentisi 170 bin, gelecek yıl ise 220 bin. Pusan fabrikasında ağırlıklı olarak Çin’e ihraç edilen sedan modeller SM3-SM5-SM7 et SUV QM5 üretiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.