Renault Grubu “engel tanımayan” işbirliği için hazır

Renault Grubu, engelli bireylerin bir yerden bir yere ulaşımını artıracak çözümleri geliştirme çalışmaları için yeni anlaşma imzaladı. Fransız şirket bu alanda yeni çözümler için teknoloji şirketi Nino Robotics ile işbirliği anlaşması yaptı.

İşbirliği kapsamında mobilite alanında toplumsal etki yaratma potansiyeli olan projeleri Renault Grubu Sosyal ve Sürdürülebilir Etki Departmanı destekliyor. Mobilize Invest şirketi aracılığıyla Nino Robotics’e finansal  katkı sağlayacak. Mühendisler (akü uzmanları, motorizasyon, bağlanırlık vb) ile özel çalışmalar yürüterek bir sponsorluk planı oluşturacak. Hedef, çözümlere yönelik algıyı değiştirmeyi amaçlayan yeni “ alternatif  oturma düzenine sahip kişisel taşıma aracı”. Tasarımcısı Nino Robotics’in büyümesini desteklemek ve özellikle yakın gelecekte piyasaya süreceği elektrikli aracı NINO4’ün üretim hacminin endüstriyel ölçekte artırmak.

Anlaşma ile birlikte hareket kısıtlı kişilerin ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde çözüm arayışına giren Renault Grubu, herkes için sürdürülebilir ve ulaşılabilir mobilite çözümlerini geliştirme misyonunu devam ettiriyor.

Nino Robotics’in kurucusu Pierre Bardina, NINO4 ile hareket engelli bireylere çok daha farklı bir alternatif sunmayı hedefliyor.  “Alternatif oturma düzenine sahip kişisel taşıma aracı” şık ve renkli tasarımının yanı sıra, minimum yer gerektiren boyutu ile de öne çıkıyor. Ayrıca, kullanıcılara akü seviyesi, hız ve gidilen mesafe gibi verileri sunan bağlanırlık özelliğine sahip olacak. “Beni Takip Et” özelliği ile araç, üçüncü şahısların NINO4’e ve kullanıcısına kılavuzluk etmesine olanak sağlayacak.  Günümüze dek, Nino Robotics şirketi  engelli bireylere yönelik Nino- kendi kendini dengeleyen kişisel taşıyıcı ve One- tekerlekli sandalyeler için tasarlanmış scooter  olmak üzere iki farklı ürün geliştirdi ve piyasaya sürdü.

NINO4 engellilerin mobilitesini artıracak

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın Proje Direktörü ve Nino Robotics’in akıl hocası Pierrick Cornet işbirliği anlaşmasıyla ilgili şunları söyledi: “Nino Robotics’in mobilite vizyonu elektrikli, bağlanırlık özellikli ve mümkün olduğunca çok insan için ulaşılabilir çözümler yaratmayı  içeriyor. Bu da Renault Grubu stratejisi ve toplumsal taahhütleri ile örtüşüyor. Bir akıl hocası olarak, misyonum Nino Robotics ile otomotiv dünyası arasındaki potansiyel bağları ortaya çıkarmak ve deneyim paylaşımına olanak sağlamak. Ekiplerimizle Nino Robotics arasında bilgi ve uzmanlık alışverişini teşvik edecek olan bu anlaşmayı gerçekleştirmekten çok mutluyuz. Bu iş birliği ben de dahil olmak üzere Grubun birçok çalışanının ‘toplum menfaatine yönelik hedefleri olan faaliyetlerde bulunma arzumuzu’ gerçekleştirmemize olanak sağlayacak.”

Nino Robotics CEO’su Pierre Bardina ise; “Nino Robotics, az yürüyebilen, yürümede zorluk çeken ya da hiç yürüyemeyenlerin hareket edebilme ihtiyaçlarını karşılamak için kuruldu. NINO4’ün konsepti, ezber bozan bir tasarıma sahip küçük bir elektrikli aracı kullanma arzusu yaratmaya dayalı. NINO4’ü yaşlılar, engelli bireyler ve hareket kabiliyeti kısıtlı olan herkes geçici ya da kalıcı olarak kullanabilir. Çünkü Nino Robotics’in tasarımı özgüveni önemli düzeyde artırıyor, kullanıcılarının sosyalleşmesini sağlıyor ve onlara hem duygusal hem fiziksel anlamda moral katarak olumlu etki yaratıyor. Nino Robotics tarafından tasarlanan araçları mobilite, modernlik ve bağlanırlık sunan sosyal makineler olarak tanımlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz