Renault hibrit araç için Geely ile Güney Kore’de üretim yapacak

renault hibrit araç

Geçtiğimiz yıl ortak üretim yapmak için bir araya gelen Renault ve Geely, benzinli-elektrikli hibrit araç (HEV) modellerinin üretimini içeren resmi bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında; yeni modellerin üretimi hem ihracat hem de Güney Kore pazarı için yapılacak.

Geely, İsveç’te Volvo ile birlikte geliştirilen Kompakt Modüler Mimari (CMA) platformuyla bu ittifaka girecek. Bu mimari zaten Volvo 40 serisinin, birkaç Geely modelinin, Polestar 2 elektrikli otomobilin ve Lynk & Co. otomobillerinin kalbinde yer alıyor. Çinli taraf ayrıca hem içten yanmalı motorlar hem de hibrit üniteler olacak güç üniteleri ile girişime dahil olacak.

Geely ortaklığıyla Çin’deki faaliyetlerini tekrar harekete geçirecek olan Renault ise; Busan’daki Renault-Samsung Motors fabrikasıyla yeni hibrit araç ve teknolojilerin üretimini üstlenecek. Üretime ek olarak Renault, tasarımı, müşteri hizmetlerini devralacak ve bazı modern teknolojiler sağlayacak.

HEV araçlara atıfta bulunan şirketler tarafından yapılan açıklamada; “Bu işbirliği, iki otomobil grubunun düşük emisyonlu modeller üretme ve Asya HEV pazarlarındaki penetrasyonlarını artırma çabalarında bir sonraki adımı işaret ediyor” denildi.

Renault, Samsung Motors ile birlikte yerel bir marka olarak yirmi yılı aşkın bir süredir Güney Kore Busan’da otomobil üretiyor ve satıyor. Geely ve Renault ortaklığı ile bu fabrikada üretilecek hibrit araçların taşımayı kolaylaştırmasıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne gümrüksüz araç ihraç edilmesi planlanıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz