Renault Megane RS emekliye ayrılıyor!

İlk kez 2004 yılında sahneye çıkan Renault Megane temelli performanslı hatchback versiyon RS, yollara veda ediyor.

Renault, şirketin gelecek haritasını elektrikli araçlar üzerine yoğunlaştırmış durumda. Hala satışta olan içten yanmalı Megane RS’in geleceği de buna bağlı olarak Renault için pek parlak görünmüyor. Modelin hayranlarını pek sevindirmeyen haber, Renault Avustralya genel müdürünün yaptığı bir açıklamayla geldi.

Renault Megane RS üretim hayatının sonuna yaklaştı

Renault Sport’un son performans modeli ve Renault’nun kalan tek benzinli hot hatch’i olan Renault Megane RS’in bir yıldan az ömrü kaldı. Avustralya temsilciliğinin genel müdürü Glen Sealy, modelin üretimden kalkabileceğini söyledi.

Renault’nun benzinli hatchback performans otomobili 2023 yılında son kez piyasaya çıkacak ve yerini elektrikli Megane E-Tech’e devredecek. Bunun nedeni ise benzinli motorlu araçlara olan talebin azalması olarak gösteriliyor.

Renault Avustralya’nın genel müdürü Glen Sealey, Drive’a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Avrupa’da hot hatch talebi azalıyor. Elektrikli model ile değiştirilebilir. Ve geçiş yapmak sağduyulu bir davranış olacak. Megane RS’in üretimi gelecek yıl sona eriyor. Henüz üretim bitiş tarihi yok, ancak üretim açısından gelecek yılın sonundan sonra devam etmeyecek.”

Renault Megane RS nasıl bir otomobil?

RS bir zamanlar hararetli bir rekabetin parçasıydı ve hala Volkswagen Golf GTI, Honda Civic Type R, Hyundai i30 N ve yeni piyasaya sürülen Cupra Leon ile karşı karşıya.

Şu anda mevcut olan tek versiyon, 6 ileri manuel vitesli şanzımanla eleştirilen 1.8 litrelik turbo motorla 300 beygir güç ve 420 Nm tork üretebiliyor.

Geçmişinde yılın otomobili ve en iyi hot hatch model gibi ödüller kazanan RS’in yerine geçeceği söylenen yüzde yüz elektrikli Megane E-Tech ise 130 beygir güç-250 Nm ile 218 beygir-300 Nm olmak üzere iki farklı güç versiyonuyla donatılacak. 0’dan 100 km/s hıza sadece 7,4 saniyede ulaşıyor.

Renault Megane E-Tech Hakkında Daha Fazla Bilgiye Ulaşmak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.