Renault Mercedes üreticisi Daimler’deki hisselerini satacak

Küresel salgın etkisi altında tamamlanan 2020 yılının kötü bilançolarını kapatmak için 2021 yılında ilginç operasyonlara da imzalar atılıyor. Bu konudaki son operasyonlardan biri de Renault ile Mercedes üreticisi Daimler arasında gerçekleşecek. Renault, Mercedes hisselerini borç kapatmak için satacak. Renault Grubu, Daimler AG’deki hisselerini; grubun kaldıraç oranını düşürme sürecini hızlandırmaya yetecek miktarda satmak istediğini açıkladı.

Renault, Daimler Grubu hisselerinin sermayenin yüzde 1.55’ine denk gelen; 16.448.378 adetine sahip. Bu hisseler için dün itibariyle oluşan değer 1.2 milyar avro olarak hesaplandı.

Renault ile Mercedes arasındaki işbirliği gitgellerle ilerlemişti.

Bu hisse sahipliği 2010 yılına uzanıyor. O sırada her iki grubun bayında bulunan Carlos Ghosn ve Dieter Zetsche, çapraz katılımlı teknik ve stratejik bir işbirliği anlaşması imzalamışlardı. Anlaşma sonrasında işin içine Nissan hisseleri de dahil edildi. Renault’nun yüzde 3.1’ine karşılık Daimler’in yüzde 1.55 Renault’a geçmişti.

Renault Alaskan Mercedes X-Class
Renault Alaskan ve Mercedes X-Class yan yana

Teknik işbirliklerini etkilemeyecek

Yapılan açıklamada “bu satışla teknik ortaklık sorgulanmaz” denildi. İki grup, şirketler arasındaki teknik işbirliğinin devam edeceğini ve bu hisse satışından etkilenmediğini açıkladı.

Son zamanlarda, hafif ticari araçlarda olası yeni bir işbirliğinden söz edilmişti.

Menkul kıymetlerin satışının 16 Mart 2021 tarihinden önce tamamlanması gerekiyor.

Renault Mercedes logoları

Renault yaklaşık 1,2 milyar avroluk hisse satacak

Daimler hisseleri dün itibariyle gün içinde 72 avroyu gördü. Buna göre Renault Grubu’nun satış işleminin toplamının; 1,18 milyar avroyu temsil ettiği hesaplandı.

Renault bu ortaklıkta, Daimler’in iyi kazanç sağlamasının etkisiyle son 10 yılda yaklaşık 400 milyon Euro temettü geliri elde etti.

Renault’nun hisse satışı sonrasında gözler Nissan’a çevrildi. Fakat Nissan’ın, Daimler’deki hisselerini satıp satmayacağı henüz belli değil.

Daimler ise Renault’daki hisselerinin kaderini tartışmaya bile açmadı. Yola bu hisselerle devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.