Renault, Nissan ve Mitsubishi ortaklığı ile 30 yeni elektrikli araç üretilecek

renault nissan ve mitsubishi ortaklığı

20 yılı aşkın bir süredir devam eden Renault-Nissan işbirliğiyle Clio’dan Qashqai’ye birçok model ortak hedefler masaya yatırılarak üretildi. Nissan’ın Mitsubishi hisselerinden pay almasıyla, Renault ve Nissan ortaklığı Mitsubishi gücünü de yanına alarak büyümeyi sürdürdü. Otomotiv sektörünün hızlı değişimine göre yol haritası çizen ittifak, uygun fiyatlı elektrikli araç (EV) modellerinin geliştirilmesine yönelik yatırımlarını artırıyor.

Reuters’de yer alan habere göre; halihazırda 10 milyonluk yatırımı bulunan ittifakın önümüzdeki beş yıl içinde EV geliştirme üzerinde 23 milyar dolarlık yatırım için bir plan açıklaması bekleniyor. Yatırımla birlikte ittifakın beş ortak platform üzerinden 30’dan fazla yeni EV modeli ortaya çıkaracağı da kaynakların verdiği bilgiler arasında yer alıyor.

Renault Megane E-Tech, Nissan Ariya ve Dacia Spring gibi elektrikli araçlarını yollara çıkarmaya hazırlanan ittifak; bugüne kadar CMF-A ve CMF-EV dahil olmak üzere dört ortak platform tasarladı ve üretime hazır.

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Renault, Nissan ve Mitsubishi küçük elektrikli otomobiller için beşinci bir platform geliştirecek. Clio’nun üretildiği CMF-B platformunun EV eki alarak yeni bir mimari haline geleceği belirtiliyor. İlk modeller ise 2024’e yakın bir tarihte piyasaya sürülecek olan yeni nesil Nissan Micra EV ve Renault 5 olacak.

Uygun fiyatlı elektrikli araçlar yolda: Renault, Nissan ve Mitsubishi ortaklığı maliyeti yarıya düşürüyor

Üç otomobil üreticisi, aynı boyuttaki benzinli muadillerine yakın şekilde fiyatlandırılmış kompakt elektrikli araçlar yaratmayı umuyor. Pillerin standartlaşması ve paylaşılmasıyla üretim maliyetini yarıya indirmek isteyen ittifak; Nissan’ın geliştirdiği katı hal lityum iyon pil teknolojisini de bünyesine dahil ederek uygun fiyatlı otomobiller sunmayı hedefliyor.

Reuters kaynakları, “2030 İttifakı” adı verilen planın otomobil üreticileri arasında; “yoğunlaştırılmış işbirliği” göstermeyi ve “elektrifikasyon ve bağlantılı mobilite konusunda ortak bir vizyonu” vurgulamayı hedeflediğini söylüyor.

Renault, Nissan ve Mitsubishi ortaklığı, yalnızca elektrikli araçların geliştirilmesine değil; aynı zamanda 2030 yılına kadar toplam kapasitesi 220 GWh’ye ulaşacak olan Fransa, İngiltere, Çin ve Japonya’da pil üretiminin oluşturulmasına da yatırım yapmayı planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz