Renault sıfır araç üretim hedefini 500 bin azaltıyor

renault elektrikli
VW-Golf-GTI

Çip kriziyle boğuşan otomobil üreticileri, mecburi olarak üretim planlarının yönünü değiştirmeye devam ediyor. Toyota’dan sonra üretimde büyük düşüşe giden bir diğer araç üreticisi de Renault oldu. Renault, çip tedarikindeki sorunlar nedeniyle bu yıl hedeflenen sıfır araç üretim kaybının tahminlerinin çok daha üzerinde olacağını açıkladı.

Reuters’te yayımlanan habere göre; üçüncü çeyrek bilançosunu ve mali tahminlerini bu sabah açıklayan Renault, Eylül ayının başlarında 220 bin araç olan yıllık üretim kaybı tahminini yaklaşık 500 bin araca yükseltti.

Diğer üreticiler gibi daha fazla kâr getiren modellere odaklanan Renault; otomobil fiyatlarındaki artış ve maliyetlerde sağlanan düşüş sayesinde kâr tahminlerinde değişiklik yapmadı.

renault sıfır araç

Çip Krizi Renault Sıfır Araç Fiyatlarını Artırıyor

Fren sensörlerinden, direksiyon ve eğlence sistemlerine kadar neredeyse tüm parçalarda kullanılan çiplerin azlığı, dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticilerini üretimi durdurmaya veya ara verdirmeye yönelterek araç fiyatlarını artırdı.

Yarı iletken üreticisi STMicroelectronics ile işbirliği yaparak, batarya elektrikli ve hibrit araçların güç elektroniği sistemlerine yönelik ürünler üretmeye hazırlanan Renault; üçüncü çeyrekteki satışların yüzde 31’ini tamamen elektrikli ve hibrit modellerin oluşturduğunu belirtti.

Renault, küresel satış hacminde yüzde 22.3 düşüşe rağmen araç fiyatlarındaki artış sayesinde satış gelirlerindeki düşüşün yüzde 13.4 ile sınırlı kalarak 8.89 milyar euro olduğunu açıkladı.


Diğer Haberler:

Önceki İçerikToyota yeni küçük crossover modelinin adını koydu
Sonraki İçerik2021 yılının en değerli otomobil markaları hangileri oldu?
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz