Renault Türkiye’de yeni bir şirket daha kuruyor: RGO AŞ

renault elektrikli

Renault Group, Türkiye’de faaliyet gösterecek Renault Group Otomotiv A.Ş’nin (RGO) kurulacağını duyurdu. RGO AŞ, grubun “Renaulution” planı kapsamında, Türkiye’deki varlığını ve yatırımlarını güçlendirecek. Renault-Group-Otomotiv-AŞ-kuruldu

Açıklamada bu yeni yapılanmayla birlikte Renault Group; Oyak-Renault Bursa fabrikasındaki üretim ve MAIS bünyesinde devam eden Renault ve Dacia markalarının satış pazarlama operasyonları başta olmak üzere Oyak Grubu ile olan köklü ortaklığının güçlenerek devam edeceğine dikkat çekiliyor. Yani üçüncü Renault şirketine karşın, eski iki şirket de faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

Bu durumda yeni şirketin ya yedek parça satın alımı ya da yeni nesil Renault ve Nissan bayilikleri kurma ve geliştirme amaçlı olabileceği spekülasyonları yapılabilir.

Hakan Doğu

Türkiye’de yüzde 100 Renault Group iştiraki olarak faaliyet gösterecek olan şirketin CEO’luk görevine 1 Aralık 2021 tarihi itibarıyla Hakan Doğu atandı.

Halen Renault Group Kurumsal Yönetim Komitesi’nde yer alan Doğu; Renault Group Satış Sonrası Kıdemli Başkan Yardımcılığı’nın yanı sıra; RGO AŞ CEO’luğu görevini de yürütecek ve Renault Group CEO’su Luca De Meo’ya bağlı olacak.

Hakan Doğu, Grubun Türkiye’ye yönelik “Yeni Atılım” planının uygulanması ve yönetiminden sorumlu olacak.

Renault Group Otomotiv AŞ

Renault’nun Türkiye tarihçesi

Renault Group, 1968’den bu yana Türkiye’de, Oyak Grubu ortaklığıyla yol alıyor. Türkiye’de Clio ve Megane Sedan üretimi yapan ve üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden Oyak-Renault Bursa Fabrikası; Türkiye’nin en fazla ihracat yapan şirketleri arasında 3. sırada.

Şirketin yıllık ihracatı 3 milyar Euro. Grubun 2000 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığı yatırımların toplamı ise 2 milyar Euro.

Renault Group Türkiye neler yapacak:

  • Kapsamlı bir yatırım planıyla Türkiye’de üretim ve sanayideki varlığını güçlendirmek.
  • Türkiye’deki elektrikli araçlar ekosisteminin gelişimine etkin bir şekilde katkıda bulunmak.
  • Kurulan RGO AŞ iştiraki sayesinde Oyak Grubu başta olmak üzere diğer iş ortakları ve tüm yerel paydaşlarla geliştirilecek; yeni projeler ile birlikte daha da güçlü bir sinerji yaratmak.

Renault Group Türkiye faaliyetleri:

Renault, Türk otomobil pazarındaki liderliğini 21 yıldan bu yana devam ettirmektedir. Renault Group Türkiye’de aşağıda yer alan 3 şirket aracılığıyla faaliyet göstermektedir:

Oyak Renault: Renault S.A.S (51%) ve Oyak Grubu (%49) ortaklığı

MAİS A.Ş: Oyak Grubu (%51) ve Renault S.A.S (49%) ortaklığı

ORFIN: Oyak Grubu (50%) ve Renault S.A.S (50%) ortaklığı.

Renault ve Dacia markalarının dağıtım faaliyetini yürüten Renault MAİS A.Ş; 150’den fazla noktadan oluşan satış ve servis ağına sahip. Renault MAİS, Türk otomotiv pazarına en geniş yelpazede ürün sunan şirketlerin başında gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz