Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Renault yeni bir 1.2 TCE motor üzerine çalışıyor: Kod HR12

Otomobillerin en hayati parçası olan motorlar, Euro normları ve yasal zorunlukluklar altında giderek değişiyor. Yakıt tüketimleri düşürülüyor, elektrikli motorlarla kombine ediliyor kısacası Euro6 şartlarına uyduruluyor. Bu çalışmalar tüm üreticiler için en önemli faaliyet kolları arasında. Ar-ge ve mühendislik ekipleri harıl harıl yeni motorlar geliştiriyor. Bu çalışmalardan birinde de Renault imzası var. Fransız haber portallarında çıkan yazılara göre Renault yeni bir TCE sınıfı motor geliştiriyor. Kod adı HR12 olan modifiye motor, üreticinin 1.0 TCE motoru üzerine yapılanacak.

1 Ocak 2021 itibariyle Euro6 standardı devreye girecek. Ardından Euro7 için 4 yıl beklemek gerekiyor. 2025 yılındaki Euro7 standartı işleri oldukça sıkıştıracak. Üreticileri oldukça sıkıştıracak olan 2025 standartları motor bloklarını zorlayacak, dizel motorlu araç üretimini azaltacak kriterler içeriyor. Bunu gören Renault yeni benzinli motorlar için çalışmalara start verdi.

Gelecekteki Euro 7 standardının getirdiği emisyon kısıtlamaları; son yılların kurtarıcısı “küçük” motorların (örneğin Ford’un 3 silindili 1.0 Ecoboost motoru) küçülme yarışının  sonunu getirebilir.

PSA’nın Puretech motoru Peugeot, Citroen, Opel ve DS markalarında kullanılıyor.

PSA Grubu’nun bütün markalarında kullandığı Puretech; BMW 1 ve 3’te kullanılan 3 silindirli 1.5 lt’lik motor; hatta FCA’nın TwinAir motoru kayıpları azaltmak için doğrudan enjeksiyon ve turbolarla donatılıyor. Ancak motor hacminin küçültülmesi her derde devam olmuyor.

WLTP kriterleri daha gerçekçi sonuçlar veriyor

Özellikle yeni test kriterleri WLTP daha gerçekçi test sonuçlarını ortaya çıkarıyor. Görünen o ki küçük hacimli motorlar gelecekteki kriterleri karşılamaya yetmeyecek.

Ek olarak, bazı Porsche mühendislerine göre Euro 7 kriterleri hassas bir emisyon denkleminin çözsümünü gerektiriyor. Bunu beygir gücü / litre oranı tavanı olarak anlamak mümkün diyorlar.

Bu tartışmaya katılan Renault mühendisleri benzinli motor kod ailesinden olan HR12 üzerine çalışıyor. Yani Fransız üretici mevcut 3 silindirli 1.0 Tce’den (tip HR10) türetilecek olan 1.2 litrelik 3 silindirli turbo ve değişken supap zamanlamasına güveniyor. Yani motor silindir hacimini 200 cc artırarak, istenen kriterleri yakalamayı hesaplıyor.

Sürtünmeyi azaltma ve yanmayı optimize etme isteğiyle özellikle düşük devirlerde daha fazla tork, muhtemelen hibrit E-Tech mimarisiyle ilişkilendirilecek. Örneğin mevcut 1.6’nın yerini alacak. e-tech motor olarak yeni görev üstlenecek.

BU sayede 2021 sonbaharında ortaya çıkacak ve 2022’nin başlarında piyasaya sürülecek yeni nesil Kadjar SUV da yaklaşık 170 hp’lik bir kümülatif güç sunabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.