Renault Zoe Euro NCAP testinde Laguna’dan kalan mirası reddetti

renault zoe euro ncap

Renault Grubu’nun tamamen elektrikli oyuncuları Zoe ve Dacia Spring, Euro NCAP güvenlik testlerinden sınıfta kaldı. 1 yıl önce makyaj operasyonuna tabi tutulmasına rağmen güçlü bir güvenlik yükseltmesi yapılmayan Zoe, Renault tarihinin en kötü sonuçlarını elde etti. Yalnızca tek yıldız almayı başarabilen Spring ise sorunlu olarak adını listelere yazdırdı.

Euro NCAP, 2013 yılında ilk defa piyasaya sürülen Zoe’nin 2020 makyajlı versiyonunda göğüs kafesini ve başı koruyan koltuğa monte yan hava yastığının, göğüs kafesine özel bir hava yastığıyla değiştirilmesi yüzünden daha da kötüleştiğini belirtti.

Renault’un 2001 yılında beş yıldız alan ilk otomobili Laguna’nın güvenlik mirasını ve son 5 yıldır güvenlik değerlendirmelerinde hak ettiği yüksek skorları alt üst eden Zoe;

  • Yetişkin Yolcu‘da yüzde 43,
  • Çocuk Yolcu‘da yüzde 52,
  • Yaya Güvenliği‘nde yüzde 41,
  • Yardımcı Güvenlik Sistemleri‘nde de sadece yüzde 14 alabildi.

Dacia Spring’in güvenlik performansı “vasat” olarak değerlendirildi

Renault’un alt markası Dacia için işler pek de iyi gitmiyor. Yepyeni bir araç olarak pazarlanan tam elektrikli Dacia Spring de tek yıldızla kötü bir performansa imza attı. Yaşlanan Renault Kwid’in bir elektrikli otomobil (EV) türevi olan Renault City K-ZE ile yakından ilişkili olan Spring;

  • Yetişkin Yolcu‘da yüzde 49,
  • Çocuk Yolcu‘da yüzde 56,
  • Yaya Güvenliği‘nde yüzde 39,
  • Yardımcı Güvenlik Sistemleri‘nde yüzde 32’ye ulaşabildi.

Euro NCAP, güvenlik performansını “vasat” çarpışma performansı ve “zayıf” çarpışma önleme teknolojisi ile “kesinlikle sorunlu” olarak nitelendirdi.

2021 Dacia Spring: Avrupa’da 13 bin avroluk tam elektrikli

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen, yukarıda bahsedilen Renault Zoe ve Dacia Spring Euro NCAP sonuçlarıyla ilgili olarak; “Renault bir zamanlar güvenlikle eş anlamlıydı. Laguna, 2001 yılında beş yıldız alan ilk otomobildi. Ancak ZOE ve Dacia Spring ile hayal kırıklığı yaratan sonuçlar, grubun elektrikli otomobillere geçişinde güvenliğin artık ikincil bir durum haline geldiğini gösteriyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz