Renault’da yeni dönem: Başkanlık ve CEO’luğa iki ayrı isim

Başkanı Japonya’da polis tarafından gözaltında tutulan Renault, günlerdir konuşulan değişikliği sonunda gerçekleştirdi ve yeni isimleri açıkladı. Buna göre Fransız otomotiv devinin başkanlığına Jean-Dominique Senard getirildi. Şirket CEO’luğu ise Thierry Bollore olarak açıklandı. Daha önce her iki görevi de Carlos Ghosn yürütüyordu.

İttifak kararları da alabilecekler

Yapılan açıklamada Renault’nun Nissan ve Mitsubishi Motors ile oluşturduğu İttifak (Allience) ile verilecek kararlarla ilgili yetkinin Renault adına ve CEO ile koordineli olmak şartıyla yeni başkanda olduğu da belirtildi.

Başkan ve CEO’luk ayrıldı

Carlos Ghosn’un istifası ile Renault yönetim kurulu tarafından alınan kararlarla ilgili resmi açıklama da yayınlandı.

Renault’ya yeni bir yönetim yapısı kazandırılmasına ve bu vesileyle Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO (İcra Kurulu Başkanı) görevlerinin ayrıştırılması yönünde anlaşma sağlandı.

24 Ocak tarihinde Bağımsız Baş Denetçi Philippe Lagayette başkanlığında toplanan Renault Yönetim Kurulu, hâlihazırdaki Başkan ve CEO’su (İcra Kurulu Başkanı) Ghosn’un istifasını kabul etti.

Bu yetkilendirmeyle Renault Yönetim Kurulu Başkanı; İttifak’ın organizasyonu ve geliştirilmesine ilişkin her türlü tartışmayla ilgili olarak Japon ortağın ve diğer İttifak ortaklarının asıl muhatabı olacak.

Yönetim Kurulu’na, Renault’nun geleceği açısından faydalı olduğuna inandığı her türlü yeni İttifak anlaşmasını teklif edecek. Kendisi, İttifak’ın yönetim organlarında ve Nissan’da Renault’nun teklif hakkı olduğu zaman Renault’nun baş temsilcisi olacak. 

CEO (İcra Kurulu Başkanı) ise İttifak’ın, Yönetim Kurulu Başkanı’nın yetkisi altındaki işletme alanındaki faaliyetlerini şirket adına koordine edecek. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.