Renault’nun 2017 karnesi: Tarihi rekor, liderlik ve Avrupa’da ilk 5

Berk-ÇAğdaş

Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2017 yılında Türkiye’de 178 bin 646 adet araç sattı. Bu rakamlar Türkiye’de satılan her 100 aracın 19’a yakınının Renault ve Dacia olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda bu rakamlarla Renault 2017 tarihi rekor u da kırıldı. Bu verilerle Renault Grubu’nun Avrupa’daki 5 Atlısı arasına gerdi.


Renault, 2017 yılında 18. kez binek otomobil pazarı liderliğini ve toplam pazar liderliğini elde etti. Marka, binekve hafif ticari araç pazarından 130 bin 276 adet satış rakamı ile yüzde 13,6 pay aldı. Renault, binek otomobil pazarında ise 113 bin 454 adet satış adedi ve yüzde 15,7 pazar payına ulaşarak 18. kez binek otomobil pazar lideri oldu.

Satışlarının yüzde 67’si Made in Bursa

Renault’nun bu satış performansı ile binek otomobilde yerlilik oranı yüzde 67.4 olarak gerçekleşti. Bursa’daki Oyak Renault fabrikalarında üretilen Megane Sedan ve Cilo modelleri Türkiye’nin en çok satın alınan ikinci ve üçüncü otomobili oldu. Megane Sedan satışları 39 bini geçerken, Clio da 37 bin adeti aştı.

Berk Çağdaş-Renault Mais Genel Müdürü

Renault’nun toplam pazar liderliğine binek modellerin yanı sıra hafif ticari modeli Kangoo Ailesi’nin de önemli katkısı oldu. Kangoo Ailesi, satış rakamında yüzde 19 artış ile 10 bin 651 satış adedi elde etti. Renault hafif ticari araç pazarında geçen yıla göre 0,6 artış ile yüzde 7,2 pay aldı.

Türkiye 5. büyük Renault pazarı oldu

Türkiye, 2017 yılında Renault Grubu’nun (Renault+Dacia) 5. büyük pazarı konumunda yer alıyor. Gerçekleştirdiği bu performans ile Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’nın ardından gelen Türkiye, Avrupa dışındaki pazarlar arasında en güçlü ve önemli ülke konumunda yer alıyor.

Ekonomik Dacia 50 bin ligine girmek üzere

Dacia ise 48 bin 370 satış adedi ve yüzde 5,1 pazar payı ile rekor sonuçlar elde etti. 2017 yılını, toplam pazarda markalar sıralamasında iki basamak birden yükselerek 6. sırada tamamladı. Duster gerçekleştirdiği 16 bin 963 adet satış ile Türkiye pazarının en çok satılan 4×4 modeli oldu.

Berk Çağdaş – Renault Dacia Türkiye Genel Müdürü

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş “2017 yılında Renault Grubu olarak rekor bir satış adedine imza atmanın ve Renault markası ile 18. kez binek otomobil liderliği ünvanının yanı sıra toplam pazar liderliği yeniden elde etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. 2017 yılı Renault ve Dacia markaları açısından çok başarılı sonuçlar elde ettiğimiz bir yıl oldu. Renault markası, Kadjar’dan sonra yenilenen Captur ve Koleos ile SUV ailesini tamamladı. Renault Grubu olarak, hedeflerimiz doğrultusunda markalarımızın pazar paylarını arttırmayı sürdürüyoruz. 2 modelimizin Türkiye’de Oyak Renault Fabrikaları’nda üretiliyor olması bizim için ayrıca bir gurur kaynağı. Dacia ise bu yıl, Duster EDC ile otomatik vites pazarına iddialı bir giriş yaptı. Diğer modellerinin de başarılı grafiği ile 2017’de yüzde 5,1 pazar payı ile 6. sıraya yükseldi. Dacia markası tamamen yenilenen Duster ile pazardaki yerini sağlamlaştıracak. 2018 yılında ise pazarın 2017’nin ritmine benzer bir gelişim göstereceğini tahmin ediyoruz’’ dedi.

Türkiye’nin en çok satan otomobil ve hafif ticari araç markası Renault.

Renault Grubu 2017 yılında ne yaptı?

Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2017 yılında toplam pazarda 178 bin 646 adet satış adedi gerçekleştirdi.Bu satış rakamı ile binek + hafif ticari araç pazarından yüzde 18,7 pay elde etti. Bu satış adedi ile Renault Grubu bugüne kadarki en yüksek satış rakamına imza atmış oldu.

Renault, 2017 yılında binek + hafif ticari araç pazarında gerçekleştirdiği 130 bin 276 adet satış ve 13,6 pay ile toplam pazarda liderliği elde etti. Marka, toplam Pazar liderliğini en son 2004 yılında elde etmişti. Türkiye’de binek otomobilin tartışmasız lideri Renault, 113 bin 454 adet binek satış adedi ile yüzde 15,7 pazar payı ile 18. kez bu ünvanı elde etti.


“En İyi Müşteri Deneyimi” ödülüne uzandı

Renault, 2017 yılında müşteri deneyimi alanında aldığı ödüllere iki yeni ödül daha ekledi. Renault, üçüncü kez düzenlenen A.C.E Award’da en iyi müşteri deneyimi ödülünü kazandı. Sikayetvar.com’un 400 binden fazla şikayetçi müşteriye yönelikgerçekleştirdiğianket sonuçlarına göre, kendi sektörlerinde uyguladıkları başarılı stratejilerle müşteri deneyimini en başarılı yöneten firmaların belirlendiği A.C.E Award’da Renault, üstü üste üçüncü kez bu ödüle layık görülerek, etkili ve sürdürülebilir bir müşteri memnuniyet politikasına sahip olduğunu ispat etmiş oldu.

Renault, Telephone Doctor firması tarafından düzenlenen ve Türkiye’deki çağrı merkezlerinin denetlendiği Kalite Ligi’nde üst üste üçüncü kez birincilik ödülünü kazandı.

Renault, müşterilerine sunduğu hizmeti ve marka ile yaşadıkları deneyimi geliştirmek ve onlara özel kişiselleştirilmiş hizmet vermek için yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu amaçla, 2018’in ilk aylarında yeni bir İletişim Merkezini hizmete açacak. Bu merkezde, müşterilerin marka ile temas ettiği tüm noktalar tek bir çatı altında toplanarak, kişiye özel kusursuz bir deneyim yaşatılması hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz