Renault’dan Türkiye’ye yeni yatırım

Renault'nun Performanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jerome Stoll, şirketin dünyadaki ana üretim merkezlerinden biri olan Oyak Renault fabrikasında yapılacak model yenileme yatırımı üzerinde çalıştıklarını ve detaylar konusunda birkaç ay içinde açıklama yapacaklarını söyledi.

Renault'nun Türkiye'de halen üretimini gerçekleştirdiği Fluence modelini yenilemeye yönelik yatüırım yapacağı tahmin ediliyor. Ya yeni Fluence ya da o sınıfta onun yerine geçecek yeni model Bursa Oyak Renault üretim bantlarında üretilecek.

Renault halen Türkiye'de Clio, Megane ve Fluence modellerinin değişik versiyonlarını üretiyor.

Türkiye ziyareti kapsamında uluslararası haber ajanslarının sorularını yanıtlayan Stoll, "Üretim hattının yeni ürün için yenilenmesi konusu üzerinde çalışıyoruz. Renault'nun geliştirdiği farklı ürünler var ve bazıları Türkiye'de satılacak ve üretilecek. Birkaç ay içinde yeni yatırımımız konusunda bir miktar daha açıklama yapmaya hazır olacağımızı düşünüyorum" dedi. Yeni Clio üretimine 2012 yılında başlayan Oyak Renault, sedan segmentindeki Fluence modelini ise 2009 yılından bu yana üretiyor.

Stoll, hangi modelde yenileme yatırımı olacağı konusunda detay vermezken, "Ürün yaşlanınca yenilememiz gerekiyor. Rekabetçiliği nedeniyle ana üretim fabrikalarımızdan biri olan ve Avrupa'ya üretim sağlayan Bursa'da mevcut model yatırımı yenilenecek" diye konuştu.

Türkiye pazarının bu yıl ekonomik ve konjonktürel sebeplerden dolayı düşüşte olduğuna işaret eden Stoll, ancak 1,000 kişiye düşen araç sayısına bakıldığında pazar için potansiyelin halen yüksek olduğunu kaydetti. Türkiye otomotiv pazarında yüzde 17'nin üzerinde payları bulunduğunu ve orta vadede yüzde 18'e yükseltmeyi hedeflediklerini söyleyen Stoll, "Pazarın büyüme kaydetmeye devam edeceğini düşünüyorum. Türkiye şu an Renault'nun ilk 10 pazarı içinde, ancak ilk beş içindeki pozisyonunu tekrar geri alacağına eminim" dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.