Renault’nun eski 2. adamı, 31 Mart’ta Peugeot’nun CEO’su olacak

 

 

PSA Grubu, gelişmesi ve büyümesine yönelik önemli endüstriyel ve finansal alanlarda paralel yürütülecek yeni operasyon projelerini duyurdu. Mart sonuna kadar uygulamaya girecek yeni operasyonların en önemli adımlarından biri de uygulamacı olarak işin başına 31 Mart tarihi itibariyle Renault-Nİssan İttifakının eski ikinci adamı Tavares'in geçecek olması.

 

PSA Grubu, bugün rekabet gücünü arttırmak, gelişmekte olan pazarlardan pay alma hedefiyle globalleşme sürecini hızlandırmak ve finansal durumunu sağlamlaştırmak amacıyla birtakım önemli işletme projelerini hayata geçireceğini duyurdu. Bu operasyonlar, Yeni Sosyal Sözleşme ile tamamlanan Rebond 2015 (Atılım 2015) planı ile Grubun önümüzdeki Nisan ayında ayrıntılarını açıklayacağı «Back in the Race» (Yarışa Geri Dönüş) planında öngörülen operasyonlar çerçevesinde hayata geçirilen önlemlerin devamını getirecek kararlar olarak değerlendiriliyor.

 

ÇİN'DE BÜYÜMESİNİ ARTIRACAK

Grubun bugün sektörün ana büyüme damarı olan dünyanın en büyük otomobil pazarında elde ettiği başarıları kazanca çevirmesi hedefiyle, Çin’in en büyük ikinci otomobil grubu DongfengMotorGroup (« DFG ») ile mevcut endüstriyel ve ticari ortaklığı güçlendirilmesi ve derinleştirilecek.

 

FRANSA DEVLET HİSSELERİ 7.5 EURO

Toplam 3 Milyar Avro tutarında sermaye artırımları ve bu kapsamda Peugeot SA’nın mevcut hissedarlarına bedelsiz katılım hisseleri (BKH) dağıtılacak. Bu dağıtım

münhasıran DGF ile Fransa devletine ayrılmış hisse başına 7,5 euro bedelle toplam 1 milyar 048 milyon euro tutarında eşit paylı sermaye arttırımı; 

Peugeot SA’nın bütün hissedarlarına (DFG ve Fransa Devleti dahil) açık yaklaşık 1 Milyar 950 Milyon Avro tutarında şufa (ön alım, öncelik hakkı) haklı bir sermaye arttırımı; bu durumda, DFG, Fransa Devleti ve FFP/EPF’nin katılmadığı kısım için geniş kapsamlı bir banka teminatı söz konusu olacaktır;

Peugeot SA’nın mevcut hissedarlarına ellerindeki her bir hisse senedi için peşinen bir adet BKH verilecektir, 10 BKH 3 adet yeni hisse senedine hak kazandıracaktır. Bunların vadesi 3 yıl olup, 2. yıldan itibaren kullanımları mümkün olacak ve katılım bedelleri DFG ile Fransa Devleti’ne ayrılmış olan sermaye arttırımı katılım bedeline eşit, yani hisse başına 7,5 € olacak.

Çalışanların Grubun mali durumunun iyileşmesine katılmalarını sağlamak amacıyla personele ayrılmış bir sermaye arttırımı da 2014 yılında yapılacak.

 

NİHAİ SÖZLEŞME MART SONUNDA İMZALANACAK

Tarafların prensip mutabakatına konu olan tüm bu operasyonlar, 2014 Mart sonunda imzalanacak bir nihai sözleşme ile başta Fransa’da ve Çin’de yasal izinlerin alınmasına ve 2014 yılının ikinci çeyreğinde toplanacak olan Peugeot SA‘nın Olağanüstü Genel Kurulu’nun onayına bağlı olacak.

 

PSA BU OPERASYONLARI NEDEN YAPIYOR?

 

PSA Grubu’nun Çin’de ve Güney Doğu Asya’da güçlenmesi ve 2020 ufkunda PSA Grubu ile DFG arasında yılda yaklaşık 400 Milyon Avro tutarında endüstriyel sinerji gerçekleşmesi;

Özellikle aşağıdaki girişimler sayesinde PSA Grubu’nun Avrupa’daki rekabet gücünün arttırılması:

Bir stratejik yatırım programının finansmanı ile büyüme sürecinin yeniden canlandırılması;

Finansal giderlerinin önemli ölçüde azaltılması amacıyla şirketin bilânçosunun ve nakit durumunun güçlendirilmesi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.