Renault’nun ilk elektrikli SUV’u gösterildi : City K-ZE

Giderek dünyanın en önemli otomobil buluşmasına dönüşen Şangay Otomobil Fuarı açıldı. Fuarda çok sayıda yenilik ve lansman var. Bu yeniliklerin çok büyük kısmı 25 milyon adetlerdeki Çin otomotiv pazarına yönelik.

Bu yılki Şangay Autoshow’da ilk toplantılardan birini Groupe Renault CEO’su Thierry Bollore gerçekleştirdi. CEO, 2022 yılına kadar Çin’de neler yapacakları konusundaki yol haritalarını anlattı.

Renault City K-ZE lansmanı ile Groupe Renault, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen elektrikli araç pazarına giriyor.

Grup, 2018 yılında Çin’de yılda 550.000 adet araç satmıştı. Neredeyse Türkiye’de tüm markaların 2018 yılında sattığı araca yakın bir rakam bu.

Çin’in EV yani elektrikli araç pazarında rekabete katılacağı yeni bir Renault ortaya çıktı. Tamamen elektrikli bir şehir aracı olarak geliştirilen Renault City K-ZE marka için yeni bir kapı açıyor.

Bu araç Çin’de Çin için tasarlanan A segmentinde ilk ortak elektrikli araç olacak.

Renault City K-ZE; Çin’de Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı ile eGT New Energy Automotive Co. Ltd. ortak girişiminin bir parçası olarak üretilecek. Üretim Dongfeng tarafından yapılacak.

Peki yeni Renault City K-ZE nasıl bir otomobil? Kaslı ve kompakt bir yapıda şehir otomobili. Önde LED Gündüz Farları ile iddialı çizgilere sahip. Yerden yüksekliği 150 cm ve bu onun SUV segmentine girmesine yetiyor.

A segmentinde yani en küçük otomobil sınıfında yer alan K-ZE ; 2,423 mm uzunluğundaki dingil mesafesi ve 300 L bagaj alanı gibi değerlere sahip. Bu sınıfta bundan iyisi yok.

Renault City K-ZE elektrikli olduğu için menzil, şarj süresi gibi yeni dönem detaylarıyla da öne çıkmak istiyor. Çoklu şarj modları, hem 220V ev tipi prizlere hem de kamu ortak alanlardaki altyapılara uyumlu olmasını sağlıyor. Hızlı şarjda 50 dakikada yüzde 80’e kadar şarj oluyor. Yavaş şarjda, yüzde 100 şarj olması 4 saat sürüyor.

8 inçlik çok işlevli renkli LCD dokunmatik ekrana sahip. Elektrikli araç özellikleri için çevrimiçi navigasyon ve gerçek zamanlı izleme yapılabiliyor. Kullanıcılar, çevrimiçi eğlence, 4G WiFi ve akıllı ses tanıma gibi özellikleri kullanabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.