Resmen açıklandı: Honda Türkiye üretim yapmayacak

Honda, Türkiye fabrikasında üretime devam etmeme kararını açıkladı. Honda Türkiye A.Ş, 2021 yılında mevcut Civic Sedan modelinin üretiminin tamamlanmasını takiben Türkiye’deki otomobil üretim operasyonunu sonlandırma kararı aldı. Söz konusu karar, küresel otomotiv endüstrisindeki elektrifikasyon alanında yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak uygun üretim kapasitesinin sağlanması gerekliliği nedeniyle alındı.

Honda Türkiye çalışanları ne olacak?

Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura alınan karar sonrası çalışanların ne olacağı konusunda bir açıklama yaparak, şunları ifade etti:

“Hızla değişen piyasa dinamikleri ve teknolojik gelişmelere öncülük etme ihtiyacının farkındayız. Bu durum, Türkiye’deki otomobil üretim operasyonumuzu da kaçınılmaz olarak etkiliyor. Çalışma arkadaşlarımızın mutluluğu Honda’nın birincil önceliğidir. Bu küresel kararı mümkün olan en makul şekilde uygulamak adına, beceri geliştirme eğitimleri ve yeniden istihdam yardımı da dâhil olmak üzere, karardan etkilenen çalışanlarımızın ihtiyaç duydukları tüm desteği sağlayacağız. Bu kararın sonuçlarını çalışanlarımız, bayilerimiz ve paydaşlarımızla yakın işbirliği içinde değerlendirmeye devam edeceğiz”.

Bugüne kadar 300 bin Civic banttan indi. Artık Honda Türkiye Civic üretimi yapmayacak

Türkiye’de üretilen Honda sayısı 300 bin adeti geçti

Türkiye’deki otomobil üretim faaliyetlerini 22 yıldır başarıyla sürdüren Honda Türkiye, bu dönemde tüm hedeflerine ulaştığını bildirdi. Japon devin Türkiye’de son birkaç yılda ortaya koyduğu yüksek performans, şirketin Türkiye piyasasına duyduğu büyük güvenin en önemli kanıtı olarak gösterildi. Buna karşılık kapatma kararı bu yaklaşımla çelişti.

2021 yılında ne olacak? Honda Türkiye’den gidecek mi?

Türkiye’de yüzbinlerce Honda otomobil ve motosiklet dolaşıyor. Bunların akıbeti ne olacak derseniz. Honda Türkiye faaliyetlerine son vermiyor. Yeni döneme ilişkin organizasyonunu tamamlayacak.

Türkiye faaliyetlerine son vermiyor. Yeni döneme ilişkin organizasyonunu tamamlayacak.

Bu nedenle Honda Türkiye, satış ve satış sonrası operasyonlarını kaliteli hizmetle 2021 yılından sonraki dönemde de sürdürecek.

Bu doğrultuda, Türkiye’de araç ithalatı ve dağıtımını içeren otomobil operasyonları kesintisiz olarak devam edecek.

Honda Motosiklet operasyonları bu karardan etkilenmeyecek. Önümüzdeki 3 yıllık sürece dair ayrıntılar ilerleyen zamanda kamuoyu ile paylaşılmaya devam edecek. Son açıklama bu şekilde kayıtlara geçti: Resmen açıklandı: Honda Türkiye üretim yapmayacak.

Honda Türkiye hakkında:

Nisan 1992 tarihinde Türkiye’de kurulan Honda Türkiye A.Ş., Kocaeli sınırları içinde Şekerpınar’daki tesislerinde üretim yapıyor. Bugüne kadar Türkiye’de 300 bin adetin üzerinde Honda Civic Sedan ve Honda City modeli otomobil üretti. Sermayesi 280 milyon TL olan şirketin sahibi Honda Motor Europe ltd. Başkanlığı 1 yılı aşkın süredir Takuya Tsumura yürütüyor. 1100 çalışanı bulunan şirket 1997 yılından bu yana üretim yapıyor.

Önceki İçerikOtomotiv ihracatı parite ile 500 milyon dolar kaybetti
Sonraki İçerikIbiza Leon’a 3 SUV ekledi, tarihi rekor geldi
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz