Robot oto ortaya çıktı: İşte detaylar, elektrikli, internetli, tamamen otonom ve paylaşımlı

Kişiye özel teslimata robot otomobil çözümü olarak geliştirilen Renault EZ-PRO Almanya’da başlayan Hannover Ticari Araç Fuarı’nda gösterilmeye başlandı.

EZ-PRO, özel teslimatlar için görevli bir kişinin eşlik ettiği otonom robot kabin filosundan oluşuyor.

EZ-PRO kişiye özel teslimat lojistiği ve nihai müşteriler için tasarlanan bir platforma sahip.

EZ-PRO sayesinde müşteriler siparişlerinin nereye, ne zaman ve nasıl teslim edilmesini istediklerini seçebiliyorlar.

EZ-PRO trafik ve çevre kirliliğini azaltarak yarının akıllı şehirlerine Renault’nun hazırlandığına işaret ediyor.

EZ-PRO otonom, elektrikli, internet bağlantılı ve paylaşımlı bir robot araç konsepti.

EZ-PRO öncü kabininde bir görevli, sürüşe odaklanmasına gerek kalmadan sürücüsüz robot kabinlerin yönetimine ve rota planlamasına konsantre olabiliyor. Böylece yiyecek ve hassas eşyaların kişiye özel güvenli teslimatını gerçekleştirebiliyor.

 

Renault, taşıma işlerinin merkezinde uzun bir süre daha insanın olacağını öngörüyor.

Renault’nun ana felsefesi “Easy Life/Kolay Yaşam” ile paralel olarak, EZ-PRO, görevli için güvenli ve ergonomik bir alana sahip olacak.

Otonom robot kabinler konvoy halinde öncü kabini takip edebiliyor aynı zamanda bağımsız da hareket edebiliyorlar.

Aynı lojistik görevlisi tarafından yönetilen bir kabin konvoyunda her bir kabin, kendi müşterisi ve teslimat adresine farklı ürünlerin teslimatını yapabiliyor. Aynı şekilde bir kabin aynı güzergah üzerinde farklı adreslere teslimat gerçekleştirebiliyor. Bu paylaşımlı dağıtım, maliyetleri düşürüyor.

EZ-PRO, tüketicilerin yanı sıra profesyonellere de en iyi teslim çözümleri için geliştirilmiş. Alıcılar, bu sistemde teslimat zamanını ve yerini seçebiliyorlar.

Tüketici, aynı zamanda teslimatını görevliden şahsen almayı ya da otonom robot kabinlerdeki self-servis kilitli bölmelerden teslim almayı tercih edebiliyor. Bu kilitli bölmelere, alıcı tarafından telefona indirilen bir uygulama sayesinde 7/24 erişim sağlanabiliyor.
Son dakika teslimat lojistiği şehirlerdeki trafiğin yüzde 30’unu oluşturuyor. EZ-PRO paylaşımlı teslimat, saat esnekliği ve otonom sürüşü sayesinde trafiği rahatlatabiliyor. EZ-PRO, yanlış park ve kötü sürüş alışkanlıklarından kaynaklanan trafiğe çözüm olacak nitelikte. Ayrıca trafik ışıkları ve trafik haritası gibi uygulamalardan beslenen robot kabinler rahat bir trafik akışına hizmet edecek.
EZ-PRO, görsel etkiyi minimumda tutacak ve kabinlerin şehre entegrasyonunu kolaylaştıracak şekilde tasarlandı.
EZ-PRO, Renault’nun paylaşımlı şehir içi ulaşım hizmetleri eksenindeki konsept serisinin ikinci ürünü.
EZ-PRO, elektrikli, internet bağlantılı, tamamen otonom ve paylaşımlı insan taşımaya yönelik EZ-GO’nun prensibini sürdürüyor. Herkes için sürdürülebilir mobilite anlayışı çerçevesinde EZ-PRO, daha yeşil ve daha sessiz bir taşıma için yüzde 100 elektrikli olarak tasarlandı.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.